Egyszer már okozott komoly problémákat a globális banántermesztésben a fuzáriumos hervadás nevezetű betegség – írja a 24.hu. A kórokozó az 1950-es és az 1960-as években hatalmas mennyiségben és területeken pusztította ki az addig uralkodó Gros Michel fajtát, és a termesztők nem nagyon tudtak ellene védekezni. Végül a megoldás az lett, hogy átálltak egy másik banánfajta, a Cavendish termesztésére. Az azóta eltelt időben ez lett az uralkodó fajta, amely világszerte a banántermelés 99,9 százalékát adja. Most azonban ezt is fenyegetni kezdte a kórokozó.
Így védekeznének a gyümölcsöt pusztító kórokozó ellen
A tudósok régóta próbálnak ellenszert találni a fuzáriumos hervadás ellen, és most elképzelhető, hogy sikerült áttörést elérni. Ez roppant fontos is lenne, hiszen
szakemberek szerint a kórokozó hatására akár teljesen el is tűnhet ez a gyümölcs.
Tudósoknak sikerült megvizsgálniuk a gomba genetikai felépítését, és azt találták, hogy a Cavendisht fenyegető kórokozó nem teljesen ugyanaz, mint ami a Gros Michel banán végét jelentette. Ráadásul az is kiderült, hogy a rendkívül pusztító betegség valamelyest megszelídül, ha kiiktatják azt a génjét, amely a nitrogén-monoxid termeléséért felelős. (Ennek hatására pusztul el a növény.)
A reménysugár ellenére a kutatók figyelmeztetnek: amennyiben megmarad a monokultúrás (egyetlen fajra épülő) termesztés, az előbb-utóbb a gyümölcs végét jelentheti, hiszen a biodiverzitás, a fajtasokféleség nagyban növeli az ellenállóképességet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés