Ha azt mondjuk, hogy az emberi nyelv elsajátítása lehetetlen képesség, akkor ideje újragondolnunk ezt az állítást! A jákópapagájok ugyanis képesek szavakat tanulni, értelmezni, sőt, olykor a kontextushoz illően használni azokat. A szürke jákópapagáj (Psittacus erithacus) az egyik legintelligensebb madár a világon. Ezt számos kutatás igazolja: memóriájuk fejlett, és képesek problémákat megoldani. A híres Alex, egy tudományos kísérletekben részt vevő jákópapagáj több mint 100 szót sajátított el, és képes volt egyszerűbb kérdésekre is megfelelő választ adni.
Hogyan sajátítják el a beszédet?
A jákópapagájok beszédtanulása összetett folyamat. Elsősorban utánzással sajátítják el a szavakat, de fontos szerepet játszik a környezetük és a gazdájukkal való kapcsolat is. Az alábbi tényezők befolyásolják beszédfejlődésüket:
- Hallás és utánzás: A jákók kiválóan utánozzák a hangokat, legyen az emberi beszéd, csengőhang vagy kutyaugatás.
- Társas interakció: Minél több időt tölt a madár a gazdájával, annál könnyebben tanulja meg a szavakat.
- Pozitív megerősítés: Ha egy szóhoz jutalmat társítanak (például simogatást vagy jutalomfalatot), nagyobb eséllyel ismétlik meg azt.
@apolloandfrens Apollo’s Learning Numbers 😱 #talkingparrot #amazinganimals #learning #africangrey #parrotsoftiktok #smartbird #animaltraining ♬ original sound - Apollo and Frens
Értik is, vagy csak utánoznak?
Az állati intelligenciát vizsgáló kutatók évtizedeken át tanulmányozták a jákópapagájok kognitív képességeit. Dr. Irene Pepperberg Alexszel, a papagájjal végzett kutatásai azt mutatták, hogy
a jákók nem csupán szavakat ismételnek, hanem képesek megérteni az egyszerűbb fogalmak közti kapcsolatokat.
Egy másik vizsgálat során kimutatták, hogy a jákók felismerik az ok-okozati összefüggéseket, és azokat saját kommunikációjukban is alkalmazzák.

Az egyszerű utánzás és a valódi megértés között hatalmas a különbség. A legújabb kutatások azonban arra utalnak, hogy a jákópapagájok nem csupán ismételgetik a szavakat, hanem bizonyos helyzetekben értelmezni is képesek azokat. A már említett Alex, aki talán leghíresebb és legintelligensebb jákópapagáj, például különbséget tudott tenni a különböző formák és színek között, és ezeket szavakkal is kifejezte. Amikor megpróbálták átverni a kísérletek során, akkor haragot mutatott, az új dolgokkal való találkozáskor pedig meglepődött. Nemritkán előfordult, hogy kijavította Pepperberg (szándékosan) hibás módon kommunikáló asszisztenseit.
Pepperberg szerintAlex a kétéves gyerekek szintjéig is eljutott, megelőzve a majmokat és a delfineket is az intelligenciaszint tekintetében, és ha tovább él, még nagyobb fejlődés következhetett volna be nála. További kutatások szerint a jákók képesek alapvető logikai következtetéseket levonni, ami az állati intelligencia szempontjából különösen figyelemre méltó.
A jákópapagájok a történelem során
A jákópapagájok nemcsak tudományos szempontból érdekesek, hanem a történelem során is különleges szerepet játszottak. Az ókori Egyiptomban és Görögországban a nemesek státuszszimbólumként tartották számon őket, és már ekkor felfigyeltek beszédkészségükre. Később a gyarmatosítás korában az európai nemesség körében is népszerűek lettek, mivel különleges tudásuk és utánozó képességük lenyűgözte a kor embereit.

A leglenyűgözőbb nyelvérzékű jákók
A jákópapagájok rendkívüli nyelvérzékére számos példa akad. Az egyik legkülönlegesebb jákó, Nigel, az elveszett papagáj, aki négy év elteltével tért vissza gazdájához, és addigra teljesen új nyelvet sajátított el: spanyolul kezdett beszélni, annak ellenére, hogy korábban angolul "tanult". Egy másik híres példány, Einstein, a sztárpapagáj, különleges tehetségével hívta fel magára a figyelmet: rengeteg szót és hangutánzást sajátított el, és gyakran szórakoztatta közönségét kivételes utánzóképességével. Griffin, a kiemelkedően intelligens jákópapagáj pedig nemcsak szavakat tanult meg, hanem egyszerű következtetéseket is le tudott vonni, felismerve bizonyos fogalmak közti kapcsolatokat, ami tovább erősítette a tudományos érdeklődést a papagájok kognitív képességei iránt.
A jákópapagájok beszédképessége nemcsak szórakoztató, hanem tudományos szempontból is rendkívül izgalmas. Kutatásuk segíthet megérteni az állati kommunikáció fejlődését, és akár az emberi nyelv eredetéről is új információkat szolgáltathat. A jövőben talán még pontosabban megismerhetjük, hogy ezek a madarak hogyan értelmezik a szavakat, és milyen határai vannak valójában az állati intelligenciának. Egy biztos: a jákópapagájok nyelvi tehetsége a természet egyik legcsodálatosabb jelensége.
Ha kíváncsi vagy rá, milyen veszélyes fenevad az egyik legártatlanabb kinézetű madár, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés