Az átlagosan tapasztalt mértékhez képest tízszeresére nőtt a hazai gombamérgezéses esetek száma a Nébih friss adatai szerint. Gondot okoz a gombaétel helytelen tárolása, a nem megfelelő elkészítés, és természetesen az is, ha nem ehető fajt gyűjt be valaki.
A nyár hatalmas esőkkel ért véget, majd beköszöntött a kellemesen meleg ősz, ez ideális körülményeket jelent a gombáknak. Nagy tömegben jelentek meg a kalaposok a természetben, ám nagyon kell vigyázni szedésükkel: a teljes gombatermés 90 százaléka nem ehető vagy éppen mérgező.
Az első, esőzések után komoly mennyiségben megjelenő faj a karbolszagú csiperke: ez idén is sok megbetegedést okoz, intő jel, ha a leszedett gomba vágásfelülete megsárgul, vagy főzés közben jellegzetes, kellemetlen szagot érzünk. A sokak gyűjtötte mezei szegfűgomba az idő hűlésével eltűnik, sokan apró és mérgező tölcsérgombákkal keverik össze azt.
Sok gombafaj okozhat most mérgezést
A Nébih szerint alföldi telepített erdeinkben jól lehet most nagy őzlábgombát, szemcsésnyelű fenyőtinórut, ehető csiperkét, érdestinórut és ördögszekér laskagombát keresni.
Van ugyanakkor az erdőkben évről évre sok megbetegedést okozó kerti őzlábgomba is
– ennek jellegzetessége, hogy színe fehérebb, tönkjéről pedig hiányzik a jellegzetes, kígyóbőrszerű mintázat, illetve hajlamos csoportosan, akár boszorkánykörökben nőni. Sok az erdőkben most a gyilkos galóca is.
Hegyvidékeken még nyári fajok is előfordulnak, mint a nyári, bronzos és ízletes vargánya, az érdestinóru vagy a molyhos tinóru. Megjelentek már az őszi fajok is, közte a lila pereszke, a szürke tölcsérgomba, a fenyő és gyűrűstinóruk, az ehető galambgombák és tejelőgombák, a közkedvelt rizikefajok, valamint a trombitagombák. Sok megbetegedésért felel ugyanakkor most nagy döggomba vagy világító tölcsérgomba: az előbbit csiperkefélékkel, az utóbbit rókagombával keverheti össze a tapasztalatlan gombakereső.
A hatóság azt javasolta, minden gombászás után vizsgáltassuk be kosarunk tartalmát szakemberrel, és laikus ítélete alapján ne fogyasszunk, ne is ajándékozzunk másnak gombát. Érdemes felkeresni a https://fortissimafungus.com/ oldalt, ahol az interaktív, térképes gombaszakellenőr-kereső megfelelő segítséget tud nyújtani a legközelebbi szakemberek megtalálásában. Lehet böngészni a térképen, de egy adott település körzetében lévő szakellenőrök is listázhatók.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés