Nem mindenki szereti, ha szembe jön vele az utcán valaki ugyanolyan nadrágban, pólóban, cipőben, mint amilyen éppen akkor rajta van. Ennek a kellemetlenségnek az elkerülésére számtalan lehetőségünk van. Ott vannak a turkálók, az eBay, a vintage-boltok, a WAMP, vagy megvarrattathatjuk akár a varrónőnkkel is (egy valamirevaló vidéki nőnek van fodrásza, kozmetikusa és varrónője is) a megálmodott kreációt. Ha Ön mégsem egy valamirevaló vidéki nő, és nem a XIX. századból érkezett a mai budapesti valóságba, és mégis inkább csak vásárolna, akkor ez a lista Önnek szól! Kérdezősködtünk, utánajártunk a legizgalmasabb boltoknak, és nem várt adalékokkal is gazdagodtunk közben. Így állt össze egy olyan lista, ami az egyedi választékú, különleges történetű boltokat gyűjti egy csokorba.
1. A Bolt
A 2007 októbere óta műhelyként, majd üzletként működő Bolt története is érdekes, a kínálat pedig pazar (nyitás után nem sokkal a Tejben-vajban blog le is tesztelte az üzletet). A helyet Majoros Zita, az üzlet tulajdonosa álmodta meg, kezdetben tervezőirodának használta két grafikussal és egy építésszel, majd ahogy telt-múlt az idő, irodából bolttá alakult, ahol az ott dolgozók munkáit meg is vásárolhatjuk. A ruháktól a kiegészítőkön, párnákon, babákon, füzeteken, könyveken, naptárakon keresztül számtalan kincsre bukkanhatunk. A Boltban fellelhető cuccokat kizárólag magyar dizájnerek, tervezők többségében saját kezükkel készítették, de mindezek ellenére teljesen elérhető árakon lehet hozzájuk jutni.
Cím: 1075 Budapest, Rumbach Sebestyén u. 10.
Honlap: www.boltmuhely.hu
2. Antifactory
Ahogyan arról már áprilisban beszámoltunk, számos lakásbolt nyílik sorra Budapesten. Az Antifactory Vintage Home Shop idén áprilistól várja vevőit. Az üzlet két tulajdonosa, Stefánkovits Fanni és Haliti Diána már a gimiben álmodoztak egy közös boltról. Mertek nagyot álmodni ők is. Stefánovits és Haliti a lakásboltban is lakik, hűen üzletük nevéhez. A kínálat tetemes részét bolhapiacon vadászott kincsek, nagyszülőktől örökölt ruhák, saját régi ruháik teszik ki. A két lány azt tervezi, hogy a lakásboltot alkalmanként galériává is alakítják, ötvözve a képzőművészetet a divattal. Amennyiben ellátogatnak a Antifactoryba, akkor ne lepődjenek meg a lányok segítőkészségén, kedvességén, és azon sem, ha egy-egy bizarrabb ruhadarabbal a kezünkben távoznak.
Cím: 1065 Budapest, Nagymező utca 8. kapucsengő: 55
Nyitva tartás: hétfőtől szerdáig 16-tól 20 óráig, csütörtökön és pénteken 14-től 19 óráig
Honlap: www.facebook.com/antifactory
3. Karmazsin
Szerján Krisztina, a Karmazsin egyik tulajdonosa elmesélte, hogyan és mikor nőtt ki a földből az üzlet: „A Karmazsin családi vállalkozásként indult. Anyukámmal találtuk ki 2010 áprilisában, hogy szeretnénk egy vintage-boltot csinálni. Fokozatosan alakult ki a bolt koncepciója, de azt már a kezdetektől tudtuk, hogy csak egyedi, különleges ruhákkal, ékszerekkel akarunk foglalkozni.” Egyedi készítésű ékszereket és különleges vintage ruhákat árulnak a kezdetben családi vállalkozásként indult kis üzletben, később csatlakozott hozzájuk Németh Rita is. Ha ez nem lenne elég, akkor érdemes azt is megjegyeznünk, hogy Kriszta és Rita a kollekció egy részét saját kezűleg állítja elő. Rita inkább az ékszerkészítésben utazik (egyetemi tanulmányai mellett beiratkozott egy ötvös tanfolyamra is), Kriszta textiltervezőként a ruhaszakosztályt vezeti, varr is és válogat is. A bolt másik specialitása az a nagyon jól felépített és kidolgozott internetes jelenlét, melynek révén nagyon sok emberhez eljutottak az utóbbi időben. Facebook-oldalukon folyamatosan hirdetnek akciókat, játékokat, és egy-egy ilyen megmozdulással több száz új rajongót (és potenciális vásárlót) szereznek az üzletnek.
Cím: 1092 Budapest, Ráday u. 19.
Nyitva tartás: hétfőtől péntekig 11-től 20 óráig, szombaton 12-től 18 óráig
Honlap: www.karmazsin.com
4. Siberia
A különleges történetű boltok sorából még véletlenül sem hiányozhat az Anna Zabojeva által megálmodott Siberia. A Sibéria az a bolt és műhely, ahol olyan cipőket vehetünk, amiket kézzel készítenek a helyszínen, és mindegyik egyedi darab. A szolidabbaktól az egészen vadakig, minden szerepel a palettán, amit csak el tudunk képzelni, de még az is, amit nem. Anna Zabojeva 2006. december 30-án indult el stoppal Magyarországra Oroszországból. 2007. január 1-jén ért Budapestre, hogy tiszta lappal új életet kezdjen egy új országban, új álmokkal. Beiratkozott a MOMÉ-ra, de ott – elmondása szerint – nem elégítették ki a szakmai érdeklődését tanárai, ezért autodidakta módon fogott neki a cipőgyártásba. Az ő története egy igazi sikertörténet, alig akad olyan Budapesten élő, tanuló, dolgozó fiatal, aki ne hallott volna róla, vagy legalább a boltjáról. Aki még nem, annak ajánljuk figyelmébe az alábbi videót.
Cím: 1077 Budapest, Wesselényi u. 19.
Nyitva tartás: hétfőtől vasárnapig 10-től 22 óráig
Honlap: www.pleasemachine.net
5. Szputnyik
Divat a múltból, stílus a jövőből – hirdeti a cégtábla. Az üzlet neve Murakami Haruki Szputnyik, szívecském! című könyvéből ered, a boltban pedig kapható minden olyan stílus, amit egy valamirevaló hipszternek kötelező viselnie. A határ a stílusos és az ízléstelen között igen vékony, de ezt döntsék el Önök, a Szputnyik blogján a kínálatot is megtekinthetik. „Nem diszkriminálunk a stílusok között – miért ne passzolhatna egy 80-as évekből származó öv egy egyedi tervezésű, új ruhához? Igazán különleges, színes, bohém dolgokra lelhetnek a hozzánk betérők: vintage, retro, disco, egyedi, használt és új, minden, ami stílusos... Célunk egy olyan hangulatos közeg megteremtése, ahol vásárlás közben lehet szórakozni, és ahonnan végül mindenki a maga Szputnyik Szívecskéjével térhet haza.” – meséltek a boltról annak megálmodói –Szekeres Ingrid és Lengyel Vanda – az Est.hu-nak. De honnan jött az ötlet? A lányok – a Karmazsin tulajdonosaihoz hasonlóan – mertek álmodni egy nagyot, és ez a nagy álom valóra is vált. A ruhákat Magyarországról, Ausztriából, Németországból szerzik be, igen sokat időznek a bolhapiacokon is, ahol igazi kincseket találnak, amiket kicsit átszabnak-varrnak, és már teszik is ki a Szputnyik polcára. A magával ragadó, steril, ám mégis kaotikus enteriőr kialakítását Szekeres Ingrid végezte, formatervezői tanulmányainak hatása könnyen tetten érhető a bolt minden szegletében. Az árak ugyan nem a főiskolás/egyetemista vagy épp a pályakezdői pénztárcákra vannak szabva, de érdemes ide is ellátogatni, ha már egyszer ilyen szép neve van az üzletnek.
Cím: 1074 Budapest, Dohány u. 20.
Nyitva tartás: hétfőtől péntekig 11-től 20 óráig, szombaton 11-től 17 óráig
Honlap: www.szputnyikshop.hu
Amennyiben tudomásuk van igazán megkapó történetű boltokról, írjanak nekünk, hogy folytathassuk sorozatunkat!