Miben tud segíteni a filozófia karantén idején?

Olvasási idő kb. 6 perc

Amikor ez a cikk íródik, még nem értük el a harmadik hullám csúcsát, de már átbillentünk az évfordulón. Azon az évfordulón, amely azt tartja nyilván, hogy mikor érkezett meg a vírus, és nem sokra rá a „karantén” is Magyarországra. 2020-ban március 16-án állt át az ország a digitális oktatásra, vagyis több mint egy éve élünk egy olyan világban, melyet korábban szinte elképzelhetetlennek tartottunk.

Ez az immár több mint egy esztendő óriási lelki terhet rótt emberek millióira: nemcsak az idősekre, de a diákokra, a munkájukat elveszítő felnőttekre és a kisgyerekekre is. Az elhúzódó járvány komoly mentális kihívás elé állította gyakorlatilag az egész társadalmat, és bár már látszik a fény az alagút végén, sokaknak okoz még most is nehézséget megbirkózni a helyzettel. Olyan új fogalmakat ismerhettünk meg az elmúlt hónapokban, mint például karantén- és Zoom-fáradtság vagy pandémiás kiégés.

Szerzőnkről

Bialkó László Gergő az A Tan Kapuja Buddhista Főiskolán diplomázott vallástörténeti és filozófiai szakirányon. Jelenleg robotikát oktat egy digitális élményközpontban és összehasonlító filozófiát tanul mesterszakon, emellett a Schopenhauer-kávéház nevű filiobiblio-csoport alapítójaként a biblioterápiát, a filozófiai praxist és a buddhista attitűdöt ötvöző terápiás foglalkozásokat tart.

Milyen vigaszt tud nyújtani egy ilyen helyzetben a filozófia? 

A mentálhigiénés problémák kezelésével elsősorban a pszichológia (betegségek esetén pszichiátria) foglalkozik, így elsőre furcsának tűnhet, hogy a filozófiához fordulunk tanácsért. Pedig ennek a mintegy 2500 éves bölcseleti hagyománynak nagyon is van keresnivalója ezekben az úgynevezett határhelyzetekben. Sőt! Ott van rögtön Karl Jaspers 20. századi német filozófus, aki a pszichiátria területéről érkezett a filozófiába, és ez meg is látszik életművében. Neki köszönhetjük – többek között – a határhelyzet fogalmának leírását.

A pandémia mint határhelyzet 

Jaspers azokat a szituációkat, amelyek a kudarc realitásával szembesítenek bennünket, határhelyzeteknek nevezte. Ilyen szituáció lehet például a halállal, a bűnnel, a változással, vagy éppen a világ bizonytalanságával való szembesülés. A Covid-19-világjárvány tehát nagyon is határhelyzetnek mondható, amelyben a mi fizikai szabadságunk ugyan korlátozva van, magához a helyzethez való viszonyunkat viszont mi választhatjuk meg. Ha úgy tetszik: egyedül a választás szabadságát nem tudják elvenni tőlünk. Amit egy ilyen helyzetben is uralni tudunk, az a helyzethez való viszonyunk. 

Fizikai szabadságunk korlátozva van
Fizikai szabadságunk korlátozva vanDutcherAerials / Getty Images Hungary

Hogyan viszonyulhatok a kialakult helyzethez?

  • Az egyik lehetőség, hogy egyszerűen nem veszek róla tudomást. Ennek egy szélsőséges változata, amikor a kialakult helyzetet már tagadom is. Emlékezzünk csak, nem is volt olyan rég, amikor még sokan úgy vélték, hogy valójában nincs is vírus. Aztán hogy nem is annyira veszélyes, majd hogy nincs szükség maszkokra, most pedig az a régről jövő tagadás a legújabb, hogy nincs szükség oltásra. Mondani sem kell, hogy ennek a lehetőségnek a választása nem kecsegtet sok jóval.
  • Nem sokkal jobb az a lehetőség sem, amikor „fantasztikus” megoldások és vigaszok után kezdek kapkodni. Könnyen belátható, hogy a kapkodásból ritkán sül ki jó dolog, s bár időleges megnyugvást hozhat ez a hozzáállás, hosszú távon inkább csalódáshoz és még nagyobb elveszettséghez vezet.
  • A jó választás abban áll, hogy egy ilyen helyzetben felismerem a létezésem korlátait, és őszintén szembenézek vele. Felfogom a kudarc reális lehetőségét, világosan átlátom a helyzetet és megbékélek vele. 

A határhelyzetből – a rácsodálkozással, kételkedéssel és a kommunikációval együtt – eredhet egyébként maga a filozofálás is, vagyis az ilyen helyzetekben, amikor ennyire közel jön a halál s bizonytalanná válik a világ, erőt meríthetünk magából a filozófiából, amely így gondolkodásunkra és kreativitásunkra is jótékony hatást gyakorolhat.

Amikor a világ belezuhan a semmibe

A pandémiát s a vele járó karantént, félelmet és szorongást megfogalmazhatnánk úgy is, mint azt a helyzetet, amiben megszűnnek az automatizmusok, vagyis megszűnik a világ magától értetődősége és ezzel együtt otthonossága. Ezt mindannyian megtapasztalhattuk az elmúlt egy évben, s néha biztosan éreztük is úgy magunkat, mintha a világ így belezuhant volna a semmibe. 

A 20. század egyik legnagyobb hatású német filozófusa, Heidegger szerint az ember alapvető állapota, hogy bele van vetve a világba, teszi a dolgát, s nem gondol arra, hogy mindez akár semmi is lehetne. Amikor azonban ezzel szembesül, elöntheti a szorongás. Erre a mindennapok során is ráébredhetünk, a pandémia azonban egészen egyértelművé teszi ezt.

És hogy hogyan győzhetjük le a fentiek miatt kialakult szorongást? Nagyjából ugyanúgy, mint Jaspersnél: tudatosan kell vállalnunk a helyzetet. Be kell látnunk, hogy a világ nem magától értedődő, ezért minden egyes pillanatban jelen kell lennünk.

Legyünk jelen a pillanatban
Legyünk jelen a pillanatbanJessie Casson / Getty Images Hungary

Mit tanított a Buddha?

Érdekesség, hogy valami hasonlóról beszélnek az ősi keleti tanok is. A Buddha szerint nincs olyan ember, aki élete során ne találkozott volna már a szenvedéssel. Tanítása szerint létezésünk egy folyamatos kibillentségi állapot (dukkha), egyfajta boldogtalanság, amikor úgy igazán sosem kerek teljesen semmi. 

A hagyomány szerint mielőtt a Buddha megvilágosodott volna, még ifjú hercegként szembesült a betegséggel, öregséggel, halállal. Ez indította el spirituális útján, amelynek köszönhetően olyan meditációs technikákat és módszereket adott tovább tanítványainak, amiket ma is használ az egész emberiség. Legismertebb éberség- és belátásalapú (szatipatthána-vipasszaná) módszerének segítségével megtapasztalhatjuk például a dolgok mulandóságát, vagy a jelen pillanatban való létezés örömét. 

Az éberségközpontú és belátásmeditációk jótékony hatása, stresszcsökkentő képessége ma már közismert, és a karanténfáradtság leküzdésére is ajánlják a szakemberek. Tudományosan bizonyított, hogy erősíti az immunrendszert, sejtszinten képes visszafordítani a stressz okozta károkat, és ha úgy van, akár még újra is huzalozza agyi pályáinkat.

Súlytakaró, remegés és még 5 tipp, amivel megnyugtathatod az idegrendszeredetSúlytakaró, remegés és még 5 tipp, amivel megnyugtathatod az idegrendszeredet

Ezekkel az egyszerű technikákkal segíthetsz az agyadnak, hogy pihenni tudjon.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Majdnem elvesztette karját egy baleset miatt a magyar nő, szemtanúkat keresnek
Majdnem elvesztette karját egy baleset miatt a magyar nő, szemtanúkat keresnek

Rejtélyes balesetben sérült meg súlyosan egy magyar nő, családja kétségbeesetten keresi a szemtanúkat, hogy kiderüljön, mi történt.

március 10., 09:36

  • világom
Ezen változtass, ha reggel többször nyomod le a szundi gombot
Ezen változtass, ha reggel többször nyomod le a szundi gombot

A rendszeres és pihentető alvás elengedhetetlen a mentális és fizikai egészséghez.

március 10., 06:30

  • világom
Anglia Szentendréje hihetetlenül bájos kis falu: nézd meg te is
Anglia Szentendréje hihetetlenül bájos kis falu: nézd meg te is

Ha London zsibongása mellett a tündérmesék ködös világába is vágysz, ne hagy ki Anglia Szentendréjét sem, csodás kis falu!

tegnap, 13:36

  • világom
Félmillió embert érinthet a repülőtéri sztrájk
Félmillió embert érinthet a repülőtéri sztrájk

A magyar utasok terveit is keresztülhúzhatja a repülőtéri sztrájk.

március 10., 12:40

  • világom
Megkérdeztük, tényleg teáznak-e ötkor az angolok
Megkérdeztük, tényleg teáznak-e ötkor az angolok

Érdekes válaszokat kaptunk az angoloktól a teázással kapcsolatban.

március 9., 16:00

  • világom
Fillérekért vett egy képet, kiderült, hogy mestermű: árverésen vitték el a festményt
Fillérekért vett egy képet, kiderült, hogy mestermű: árverésen vitték el a festményt

Olcsón vett képét sikerült igen drágán eladnia egy árverésen egy szerencsés vásárlónak.

március 10., 19:00

  • világom
Ebben a 10 városban a legrosszabb élni: stressz minden egyes nap
Ebben a 10 városban a legrosszabb élni: stressz minden egyes nap

Az emberek többsége nem vágyik olyan városba turistaként sem, ahol túl nagy a stressz.

március 11., 07:00

  • világom
Így élnek az 1 eurós házak tulajdonosai Olaszországban
Így élnek az 1 eurós házak tulajdonosai Olaszországban

Csábítóak az olasz egyeurós házak, ám a költségek ennél jóval többre rúgnak, mire beköltözhet valaki.

március 11., 07:26

  • világom
Ritka betegségben halt meg a királyi család fiatal hercege
Ritka betegségben halt meg a királyi család fiatal hercege

A herceg alulmaradt a betegségével folytatott harcban.

március 10., 08:36

  • világom
A világ legmagasabb épületét homokra építették: ezért nem süllyed el
A világ legmagasabb épületét homokra építették: ezért nem süllyed el

Nem volt könnyű ilyen helyen ennyire magas épületet felállítani.

március 10., 11:40

  • világom
2000 börtönőrt bocsátanak el: veszélybe sodorhatja a büntetés-végrehajtást New Yorkban
2000 börtönőrt bocsátanak el: veszélybe sodorhatja a büntetés-végrehajtást New Yorkban

A börtönőrök elbocsátása súlyos munkaerőhiányt okoz, ami veszélybe sodorhatja a büntetés-végrehajtási intézetek biztonságát és működését.

március 11., 11:40

  • világom
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani

Váratlan esemény miatt rendőrök és katonák lepték el a pályaudvart, egyelőre nem tudni, mikor indulhat újra a vasúti forgalom.

március 7., 09:36

  • világom
Bizonyíthatóan volt élet a Marson, állítja egy egykori CIA-ügynök
Bizonyíthatóan volt élet a Marson, állítja egy egykori CIA-ügynök

Egykori CIA-ügynök állítja, hogy bizony élet volt a Marson.

március 9., 06:00

  • világom
Ezt az ókori csodát sosem találták meg
Ezt az ókori csodát sosem találták meg

A sivatag szívében terült el az ókori világ egyik legkáprázatosabb csodája, amelyet azonban soha senki sem látott igazolhatóan a saját szemével.

március 9., 13:36

  • világom
A gázolajnál 50-szer mérgezőbb anyag került a vízbe
A gázolajnál 50-szer mérgezőbb anyag került a vízbe

A vízbe került fokozottan mérgező anyagok miatt aggódnak a hatóságok és a környezetvédelmi szervezetek.

március 11., 09:35

  • világom
Választások Trump fenyegetései árnyékában: ma eldől Grönland sorsa
Választások Trump fenyegetései árnyékában: ma eldől Grönland sorsa

Grönland ma a függetlenségéről szavaz, de Trump még mindig úgy tekint rá, mintha eladó lenne.

március 11., 12:40

  • világom
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak

Katonák őrizték a balatoni úttörőtábort.

március 7., 08:50

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

  • világom
Két éve költözött barlangba egy férfi, többé nem hajlandó házban élni
Két éve költözött barlangba egy férfi, többé nem hajlandó házban élni

Barlangban éli az életét egy férfi, elárulta, hogy miért döntött így.

március 9., 15:10

  • világom
Már halálos áldozatai is vannak Moszkva megtámadásának
Már halálos áldozatai is vannak Moszkva megtámadásának

Emberéleteket követelt a Moszkva elleni támadás.

március 11., 11:15

  • világom
Ez a világ leghidegebb városa: mínusz 69 fokban extrémek a mindennapok
Ez a világ leghidegebb városa: mínusz 69 fokban extrémek a mindennapok

Mi, közép-kelet-európaiak, fel sem tudjuk fogni, milyen az élet a világ extrém hideg városaiban, például ezen a településen.

március 8., 07:25

  • világom
Elátkozottnak tartják ezt a vidámparkot: csak a legbátrabbak merészkednek a közelébe
Elátkozottnak tartják ezt a vidámparkot: csak a legbátrabbak merészkednek a közelébe

Több okból is veszélyes megközelíteni ezt a vidámparkot.

március 7., 20:00

  • világom
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban

Egy teljes héten át razziáznak a rendőrök az utakon.

március 7., 11:10

  • világom
Nem tudod, hogy alszanak a vízi emlősök? Ezt a videót látnod kell
Nem tudod, hogy alszanak a vízi emlősök? Ezt a videót látnod kell

A vízi emlősöknek is szüksége van alvásra, egy videó megmutatja, hogy hogyan végzik ezt a tevékenységet.

március 8., 13:36

  • világom
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt

Olyan drámai volt az áremelkedés az utóbbi hónapokban, hogy a beszállítók is aggódnak, el tudják-e adni a boltoknak az árut.

március 7., 14:36

  • világom
Ez történik, ha a mesterséges intelligencia átveszi az uralmat
Ez történik, ha a mesterséges intelligencia átveszi az uralmat

Szakértők mondták el, mennyire kell tartanunk attól, hogy az AI átveszi az uralmat az emberiség felett.

március 8., 15:10

  • világom
Ezeken a helyeken élhetsz túl egy új világháborút
Ezeken a helyeken élhetsz túl egy új világháborút

Egy kutatás szerint bizonyos helyeket kevésbé fenyeget egy új világháború.

március 8., 11:10

  • világom
Így nyaraltak ők: diktátorok kedvenc pihenőhelyei
Így nyaraltak ők: diktátorok kedvenc pihenőhelyei

Sztálin nyaralójában a függönyök nem érhettek a földig, nehogy elbújjon mögöttük valaki, a náci diktátor Hitler pedig kanárikat tartott, kalitkában.

március 8., 18:30

  • világom
Ez a világ legijesztőbb hídja
Ez a világ legijesztőbb hídja

Nem is igazi híd, mégis a legijesztőbb mind közül.

március 8., 19:30

  • világom
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás

Egyes iskolákban előfordult, hogy a tanárok reggelente megalázó módon kérték számon az 1975-ös szabály megszegését.

március 7., 10:36

Érdekességek