Életeket menthetnénk meg, de elfordítjátok a fejeteket – Hány áldozat kell még ahhoz, hogy levegyük a szemellenzőt?

Olvasási idő kb. 4 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kórházban belehalt sérüléseibe az a 34 éves nő, akit augusztus 11-én éjjel a párja többször megszúrt késsel Gödön. A nő segélykiáltásait egy éppen hazaérkező férfi hallotta meg, és a hang irányába kezdett szaladni, miközben ráordított a bántalmazóra, aki ezután futva menekült a helyszínről. Az árokban magára hagyott, összeszurkált nőhöz segítője mentőt és rendőröket hívott – írja a police.hu.

A rendőrség információi szerint az áldozat és párja hónapokkal ezelőtt ismerkedett meg, kapcsolatuk azonban az utóbbi időben megromlott: a gyilkosságot megelőzően a férfi rendszeresen fenyegette párját, nem akarta, és nem engedte, hogy viszonyuk véget érjen. Hasonló esetekről legutóbb alig két hete, azt megelőzően pedig június és május végén számolt be a sajtó.

Szemellenzőt fel, fejeket a homokba!

Bármennyire is nehezünkre esik beismerni, a kapcsolati és családon belüli erőszak elkövetői túlnyomó többségben férfiak. Ezek az esetek pedig közel sem példátlan tragédiák, sokkal inkább az országunkban működő rendszer jéghegyének a csúcsa. Annak a szerkezetnek a fogaskerekei, amiben az alá- és fölérendelt kapcsolat még mindig elfogadott – úgy egyéni, mint társadalmi szinteken.

Kultúránk egészére jellemző, hogy nem szívesen szembesülünk a nehézséggel, az igazságtalansággal, a fájdalommal és a szenvedéssel. Inkább elfordulunk, tagadunk, nem veszünk róla tudomást, úgy teszünk, mintha minden rendben lenne. És ha elég ideig teszünk így, egy idő után valóban rendben lesz szeretetkapcsolaton belül zsarolni, terrorizálni, korlátozni,

szexnek hívni a nemi erőszakot, szerelemféltésnek pedig a gyilkosságot.

Egész családok élnek hallgatásban, és társadalmak egészei léteznek manipulációban, mert a környezet nem akar involválódni. Pszichológiai szempontból persze megvan a magyarázata az áldozathibáztatásnak: az igazságos világba vetett hitünk. Inkább megvonjuk a vállunkat, elfordítjuk a fejünket és bármit megteszünk annak érdekében, hogy fenntartsuk a hitet, ami szerint mindenki azt kapja, amit érdemel. Ezen múlik a biztonságérzetünk. Minden családban vannak problémák, sepregessen mindenki a saját háza táján, ugye.

Ha pedig mégis akkora bajban volt, miért nem kért segítséget? Miért nem lépett ki, miért nem hagyta ott? Elmondom, miért. Azért, mert a folyamat elején az áldozat maga sem tudja, hogy miben van. Mert senki sem írja a homlokára villogó piros betűkkel, hogy bántalmazó, és mert a bántalmazó környezete mindent megtesz annak érdekében, hogy ez így is maradjon. Mert az áldozat szeret, bízik és remél. És mire kiderül az igazság, a sok bántástól, alázástól, elhanyagolástól, büntetéstől elhiszi magáról, hogy értéktelen és ez neki jár. A bántalmazó pedig pont ezzel láncol magához, pont így tart fogva.

Nem tudom, mi kellene történjen ahhoz, hogy végre mindannyian észrevegyük azt az irtózatot, amiben élünk. Hogy valósággá váljon, hogy ezek a nők éppúgy lehetnénk mi, én is, te is, bármelyikünk. Hogy ne arról szóljanak a cikk alatti kommentfolyamok, hogy mivel érdemeljük ki a pofonokat, hogy mivel provokáljuk ki a zaklatást és hogy mi mindenen kellene változtatunk nekünk, nőknek ahhoz, hogy elkerüljük az erőszakot.

Ha a te lányod alá nyúlnának be a villamoson, azt már elhinnéd? Ha a te feleségedet próbálnák meg futás közben megerőszakolni, az már valóságos lenne? Vagy ha a te anyádnak vernék felismerhetetlenre az arcát, akkor is őt hibáztatnád?

Talán ha mindannyian ismernénk valakit, aki erőszak áldozatává vált, nem lenne több olyan kommentelő, aki szerint jó lenne látni a történet másik oldalát, nem lenne több olyan politikus, aki szerint az Isztambuli Egyezmény politikai hiszti, és nem lenne több olyan elkövető, aki megveri a barátnőjét, mert az nem itta meg a kávét – vagy épp ellenkezőleg, túl hangosan nyelt.

Ha tényleg erre van szükség, hadd legyek én ez az ismerősöd. Hadd ne kelljen több életet megnyomorítani ahhoz, hogy végre mindannyian komolyan vegyük az erőszakot. Hogy leszámoljunk a tévhittel, miszerint hetente egy nő a szerelembe hal bele. Ezek az áldozatok nem a szerelembe, sokkal inkább a kontrollba, a birtoklásba vagy a megvetésbe, az egyenlőtlen viszonyrendszerbe halnak bele. Abba halnak bele, hogy amikor segítséget kérnek, kételkedéssel, bagatellizálással, áldozathibáztatással találják szembe magukat, ebben pedig hatalmas felelőssége van a társadalomnak. Igen, nektek mindannyiótoknak.

Nektek, akik leírjátok a Marilyn Mansont ért zaklatási vádakról szóló cikkek alá, hogy mégis mire számított az áldozat, hiszen a csávó teljes imidzse az erőszakra van felépítve, hát még szép, hogy megerőszakolta. Nektek, akik nyilvánosan, kommentekben vitatjátok meg, hogy milyen elvek mentén kellene beárazni egy női nemi szervet, egy tönkretett életet. Nektek, akik szerint túlreagálom, és akik szerint minimum halált érdemlek, amiért feljelentést tettem az engem ért bántalmazások miatt. Akik boldogan osztjátok a posztokat arról, hogy egy fenékre csapás nem a világ, ezt számonkérni pedig gyerekes hiszti. Ti, akik mindezt csuklás nélkül megteszitek, mit gondoltok, hogyan hat ez azokra az áldozatokra, akik felismerték a bajt, de nem mernek lépni? 

Nektek kellene meghallanotok azokat, akik kiállnak és mernek beszélni.

Vegyetek példát az amerikai vívókról, akik az olimpián a saját csapattársuk ellen tiltakozva, az őt szexuális zaklatással vádoló nők melletti kiállásuk jelképeként rózsaszín maszkban léptek pástra. Azokról a túlélőkről, akik megosztják a legmegalázóbb részleteket az életükből azért, hogy ez mással ne történhessen meg. Azért, hogy egy pofon se legyen oké, és amikor a te lányod, a te unokád kerül ilyen helyzetbe, ne a bántalmazó feddhetetlenségétől legyen hangos a közvélemény. Hogy legyen egy valóban biztonságos környezet, ahova a túlélők kiléphetnek egy bántalmazó kapcsolatból, ahol nem ciki beszélni az abúzusról, és amiben a társadalom a erőszakot veti meg olyan lendülettel, ahogy most az áldozattal teszi ezt. A kérdés csak, hogy még hány történetet kell elmesélnünk ahhoz, hogy végre meghalljátok ezeket.

Mózes Zsófi
Mózes Zsófi
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.