Súlyos ára van a gyógyító erejű vérnek, de elég jó üzlet

Olvasási idő kb. 7 perc

Létezik egy alapvetően békés, ártalmatlan állatfaj, amely a kihalás szélére került csupán amiatt, mert érdekes, kék színű, s egyben orvosi szempontból hasznos a vére, erre pedig egy egész iparág épült. De mégis milyen egészségügyi hasznot hoznak, és valóban érdemes-e kínozni érte a tőrfarkú rákokat?

Képzeljük magunk elé a jelenetet: a fogságban szaporított tőrfarkú rákokat egymás mellé zsúfolják, a szívük közelében tűt szúrnak beléjük, és lecsapolják a vérüket. Ahogy az értékes kék folyadék folyamatosan árad, úgy ömlik a pénz is azokhoz a profitorientált vállalkozókhoz, akik ezekből az állatokból húznak jókora hasznot. Igazságos ez? A rákok szempontjából semmiképpen, hiszen oly mértékben használják őket, illetve a vérüket, hogy lassan veszélyeztetett fajjá válnak. Azok a példányok pedig, amelyek életre ítéltetnek, csupán vérrel töltött zsákok, és úgy is kezelik őket.

Mitől kék a vére?

Az atlanti tőrfarkú rák inkább a pókok és skorpiók rokona, mint a rákoké. Észak-Amerika keleti részén, a Mexikói-öbölben található belőle a legtöbb, másik három faja Délkelet-Ázsiában él. Békés, állkapocs nélkül éldegélő, puhatestűekkel, gerinctelenekkel, néha halakkal táplálkozó állat, a nőstények átmérője túlhaladja a fél métert, a hímeké nem, mindketten 20-40 évig élnek meg a természetben. Amitől érdekes, az egyrészt a patkó alakú páncél, ami borítja. Ez nemcsak különlegessé teszi megjelenését, de otthont ad egy csomó tengeri élőlénynek is, amitől a tőrfarkú rák idővel úgy fest, mint egy élő múzeum. Ez már csak azért is igaz, mert ezek az állatok már több tízmillió éve itt élnek a Földön, a sekély vizű Delaware-öbölbe másznak ki párosodni, és tüskés, a fényt is érzékelni képes farkuk segítségével kormányozzák magukat. Az 1950-es években azonban az ember meglátta a bennük rejlő óriási üzleti lehetőséget.

Így csapolják le a rákok vérét
Így csapolják le a rákok vérétTimothy Fadek / Getty Images Hungary

A rákok vére (pontosabban fogalmazva vérnyirka) egészen különleges: hiányzik belőle a vasat tartalmazó hemoglobin, helyét a réztartalmú hemocianin foglalja el, ami oxigén jelenléte nélkül majdhogynem színtelen. Ám ha ez a vér a levegővel érintkezik, azaz az állat feljön az alacsony oxigéntartalmú mély vizekből, kék színt vesz fel. Ez még azonban nem elég ahhoz, hogy a tőrfarkú rákok ennyire érdekesek legyenek. A vérük nemcsak kék, de képes elzselésedni azon a helyen, ahol az állatot sérülés, fertőzés érte. Így az adott kórokozó nem tud továbbterjedni az egész testben. Ahhoz, hogy ez a zselésedés végbemenjen, egy koagulogén nevű fehérje és egy hasítóenzim található a rákok vérében. Na ez a két fehérje az, ami ennyire kell nekünk.

A vérvétel után az életben maradt állatokat visszaviszik a vízbe, de már legyengülten
A vérvétel után az életben maradt állatokat visszaviszik a vízbe, de már legyengültenTimothy Fadek / Getty Images Hungary

Miért csapolják le a tudósok? 

A tőrfarkú rákok különleges tulajdonságait Frederik Bang patológus kezdte vizsgálni az 1950-es években. A tengervízből baktériumokat injektált a rákok szervezetébe, és figyelte, hogyan reagálnak. Amit felfedezett, az a modern orvostudomány egyik fontos mérföldkövévé vált. A természetes vérrögképződésért és zselésedésért felelős anyagot Bang Limulus amőbocita lizátumnak, röviden LAL-nek nevezte el. A belőle készített teszt nagyon egyszerűen kimutatja, hogy található-e a vizsgált tárgyon baktérium, mert az azok sejtfalában található endotoxinokat az LAL nagy hígításban is érzékeli. Ha a tesztelt anyagon a rák véréből készített kivonat elkocsonyásodik, akkor az fertőzött, ha nem, akkor nem. Maga a kivonat nem öli meg a baktériumokat, csak mozgásképtelenné teszi őket, de a hatás akár hetekig fennáll. S hogy miért örültek ennyire ennek a tesztnek a kutatók és a gyógyszergyártók? Azért, mert a felfedezés előtt csupán úgy volt lehetőségük egy adott anyag fertőzöttségét megvizsgálni, hogy egészséges kísérleti nyulakba injekciózták őket, majd figyelték, hogy az állat megbetegszik-e. Az eljárás hosszú volt és költséges, míg a tőrfarkú rák véréből előállított teszt gyors és pontos. Olyannyira, hogy a mai napig használjuk.

Egy tőrfarkú rák természetes közegében
Egy tőrfarkú rák természetes közegébenKenWiedemann / Getty Images Hungary

A rák mondja meg, mi mehet az űrbe

Frederik Bang kollégája, Jack Levin segítségével kidolgozott egy szabványmódszert, amivel a tőrfarkú rákok vérét le lehet csapolni, majd abból ki lehet vonni a fehérjéket. A hetvenes években az Egyesült Államok Élelmezési és Gyógyszerészeti Igazgatósága engedélyezte az LAL-tesztek alkalmazását, és az nagyon hamar népszerűvé is vált: kevesebbe kerül, kényelmesebb, azonnali eredményt ad. Hogy a rákok mit szólnak hozzá, hogy összefogdossák őket és évente négyszázezer példányukat kivéreztetik, azzal már nem foglalkozott senki. Azt nézték, hogy a teszt milyen széles körben felhasználható. Az implantátumokat, a pacemakereket, más orvosi eszközöket, sőt az űrbe kiküldendő, szigorúan csíramentes eszközöket is LAL-teszttel ellenőrzik.

A Delaware-öbölben tavasszal teliholdkor és újholdkor százszámra párosodnak a tőrfarkú rákok
A Delaware-öbölben tavasszal teliholdkor és újholdkor százszámra párosodnak a tőrfarkú rákokThe Washington Post / Getty Images Hungary

Hogy épült erre milliárdos üzlet? 

Egy liter tőrfarkúrák-vérnyirok 13 000 dollárba kerül, egy LAL-tesztcsomag pedig ezerbe, és ez nagyon jó üzletet jelent ez annak az öt vállalkozásnak, amelyik a vér csapolásával, tárolásával foglalkozik. A halászok évente több százezer tőrfarkú rákot fognak el a párzási időben, amikor a sekély vizeken úsznak. Ilyenkor nagyon könnyű elkapni őket, olyannyira, hogy mielőtt értékes vérükkel kereskedni kezdtek volna, az összefogdosott állatokat ledarálták és trágyaként szórták a földekre, később pedig a horgászok használták őket csaliként. Jelenleg a halászok a laborokba viszik a sokat megélt rákokat, ahol a megtisztítják őket a rájuk rakódott szennyeződésektől, sorba rakják őket, és már érkezik is a tű. A vérnyirok harminc százalékát veszik le tőlük 24-72 óra alatt. Az eljárást az állatok elméletben túlélik, becslések szerint 10-30 százalékuk pusztul bele a vérvételbe. Ám azok, amelyek túlélik és vissza is kerülnek a tengerbe, óriási hátránnyal boldogulnak csak a természetes élőhelyükön.

Egy rák vére folyik Dél-Karolinában a Charles River Laboratory falai közt
Egy rák vére folyik Dél-Karolinában a Charles River Laboratory falai köztTimothy Fadek / Getty Images Hungary

Milyen hatással van ez az állatok populációjára?

A rákok életére legalább akkora hatással van az LAL-teszt, mint az emberekére. Egyre kevesebb nőstény jelenik meg párzási időben a sekély öblökben, azok, amelyeket korábban megcsapoltak, lassabban úsznak, gyengébbek, zavartak, és kisebb eséllyel párosodnak. Ez kevesebb petét jelent, ami viszont – mivel a természetben minden mindennel összefügg – a sarki partfutó madarak számára lehet káros, hiszen részben azon élnek. Senkinek sem érdeke, hogy a tőrfarkú rákok kipusztuljanak, ám ahhoz, hogy a populációjuk erős és stabil maradjon, kevesebb vérvételt kéne végezni. A tudósok szerencsére jó ideje dolgoznak egy szintetikus teszt kidolgozásán, ami helyettesítené a rákok fehérjéit. A Szingapúri Nemzeti Egyetem biológusa, Jeak Ling Ding élesztősejtek segítségével állította elő a kórokozók felismeréséért felelős endotoxint, a németek is szépen haladnak előre ez ügyben, s már elérhető ez a fajta teszt is a piacon. Hogy végül háttérbe tudja-e majd szorítani az LAL-t, az még egyelőre kérdés. Remélhetőleg nem mi, emberek pusztítunk ki egy több millió éve békésen létező fajt – már megint.

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
7 óránként 20 métert emelkedik itt a vízszint: ezzel világelső ez az öböl
7 óránként 20 métert emelkedik itt a vízszint: ezzel világelső ez az öböl

A drámai vízszintemelkedésnek két oka is van.

2 órája

  • világom
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők

Ha hajlamos vagy azt hinni télen, hogy nálunk hideg van, nézd meg milyen az élete azoknak, akiknél a -50 Celsius-fok "normális".

március 5., 19:30

  • világom
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását

Megkongatták a vészharangot a kutatók, miután történelmi jelenséget figyeltek meg az óceánokon.

március 6., 09:35

  • világom
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban

Egyes orvosok harmadannyit keresnek, mint kollégáik, ezért az érintettek sztrájkot hirdettek.

március 6., 08:35

  • világom
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?

Miből lesz a cserebogár? Ezt a fotón látható Kennedy elnök sem tudhatta ezt akkor még.

március 5., 20:00

  • világom
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén

Egy héten belül másodjára próbál leszállni egy magántulajdonban lévő űrszonda a Holdra.

március 6., 11:45

  • világom
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba

Több utazásszervező cég már közölte is, hogy törölniük kellett az utazásokat.

március 6., 10:44

  • világom
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene

Harminc éve nem látott mértékű járvány ütötte fel a fejét, sokan nem hajlandóak beoltatni a gyereküket.

március 6., 13:36

  • világom
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta

A NASA űrhajósa vitatta Elon Musk elképzelését, ami rövid távon megpecsételné a Nemzetközi Űrállomás működését.

március 5., 14:36

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában

Olyan kevés hagyományos levelet adnak fel az emberek, hogy nem éri meg fenntartani a levélkézbesítési szolgáltatást.

március 6., 14:36

  • világom
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt

Egyre gyakoribbak a hasonló incidensek: most egy skorpió mart meg egy nőt váratlan helyen.

március 6., 18:30

  • világom
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük

Bő egy hónap múlva az uniós állampolgárok is csak beutazási engedéllyel mehetnek Angliába, már lehet igényelni a dokumentumot.

március 5., 10:35

  • világom
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára

Nepálban a Himalájára több kabinos felvonót is építenek, amelyek a hegymászók paradicsomát a hétköznapi utazók számára is elérhetővé teszik.

március 3., 10:35

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

  • világom
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet

Van olyan vállalat, amelyik még az országok rangsorában is a negyedik legnagyobb környezetszennyező lenne a világon.

március 5., 11:40

  • világom
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon

Ötven éve nem láttak arrafelé ciklont, az Alfred hurrikánerejű szelekkel és áradásokkal közelít Brisbane és környéke felé.

március 5., 09:36

  • világom
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip

De szerintük nincs okunk a félelemre.

március 7., 05:46

  • világom
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg

Zöldnek ismerjük az amerikai Szabadság-szobrot, azonban eredetileg más volt a színe.

március 3., 16:46

  • világom
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda

Nem hiába kötött a NASA százmillió dolláros szerződést a magán űrkutató céggel: a holdra szállás sikeres volt.

március 3., 08:36

  • világom
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban

A hatóságok szerint ennél nagyobb területen is kialakulhat még vészhelyzet.

március 4., 09:36

  • világom
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt

Több mint másfél órás kongresszusi beszédében Trump beszélt Zelenszkijről, Grönlandról és egy külföldiek által megvásárolható aranykártyáról.

március 5., 08:36

  • világom
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós

A Horthy-család Portugáliában az emigráns arisztokraták és kémek paradicsomaként ismert Estorilban telepedett le.

március 4., 08:50

  • világom
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad

Gondoltad volna, hogy a bolygók néha irányt váltanak?

március 3., 20:00

  • világom
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén

A pilóták különös riasztásokat kaptak a levegőben, pár kilométerre onnan, ahol korábban 67 ember halt meg egy légi balesetben.

március 4., 08:36

  • világom
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett

A rágó már régi ismerős, de most itt a csoki is, egy másik, régi ismerőssel.

március 4., 15:10

  • világom
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány

Egészségi állapota miatt félő, hogy elődeivel ellentétben a katolikus egyházfő nem látogatja meg pápaként a szülőhazáját.

március 4., 10:36

  • világom
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány

Egészen hátborzongató halat fogott egy orosz halász.

március 5., 05:46

  • világom
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez

Egy nyaralási fotóval kezdődött. Most özönlenek ide a turisták, hogy lássák a csodálatos képződményt.

március 4., 08:20

  • világom
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál

Meglepő lehet a részeredmény a Föld legősibb népe címért való versenyben.

március 4., 19:00

Érdekességek