2017-ben a francia bulldogból törzskönyvezték a legtöbbet Magyarországon, derül ki a fajtatiszta kutyák tenyésztését összefogó szervezet statisztikájából. A második legnépszerűbb fajta a magyar vizsla, míg a dobogó harmadik fokát a német juhászkutya foglalja el.
Hazánkban a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége állítja ki a nemzetközileg elfogadott törzskönyvet a fajtatiszta kutyák számára. Ez a papír igazolja, hogy a kölyök azonos fajtájú, származási lappal rendelkező szülőktől származik, amelyek rendelkeznek a szükséges küllemi vizsgálatokkal, egészségügyi szűrésekkel és munkában elért eredményekkel. A MEOESZ-től kapott adatok alapján tehát íme a TOP 10:
- francia bulldog
- rövid szőrű magyar vizsla
- német juhászkutya
- bulldog
- border collie
- cane corso
- amerikai staffordshire terrier
- szálkás szőrű tacskó
- puli
- bichon havanais
A francia bulldog nem véletlenül vezeti a listát, hiszen kicsi, és nincs nagy mozgásigénye, így városi környezetben is jól tartható. Ugyanakkor sajnos a nyomott orra miatt nem tartozik a legegészségesebb fajták közé. A bulldogok gyakran küzdenek légcsőszűkülettel, szemproblémákkal, térdkalácsficammal, bőrproblémákkal, gyorsan elfáradnak, és nehezen bírják a meleget, ami miatt a nyári hónapokban a gazdáknak fokozottan oda kell figyelni a kutyák hűtésére.
A rövid szőrű magyar vizsla az aktív kutyatartók kedvence. Hatalmas mozgásigénye van, jól tanítható, és közben egy örök bohóc. Nagyon emberbarát fajta, és általában a gyerekekkel is könnyen megtalálja a hangot, főleg, ha van egy labda, amit eldobnak neki. A fajtára jellemző betegségek közé tartozik a fülgyulladás, az allergia, sajnos jelen van az epilepszia, és viszonylag magas a daganatos betegségek előfordulása.
A német juhászkutya népszerűsége már évtizedek óta tart. Nem véletlenül, hiszen jól taníthatóak, jól bírják a kerti tartást, és jó házőrzők. Ugyanakkor sajnos esetükben a tenyésztés nagyon rossz irányba indult el, mert a csapott farú kutyák közül sok mozgásszervi problémákkal küzd. A munkára tenyésztett német juhászkutyák között még lehet találni szép, egészséges példányokat, de az ilyen, úgynevezett munkavonalas kutyák inkább hozzáértő gazdáknak valók, akik ki is tudják használni az adottságaikat.
Összehasonlításképpen a MEOESZ-től megkaptuk a 2007-es toplistát is. A francia bulldog már akkor is az első volt, a német juhászkutya a második, míg a yorkshire terrier volt a harmadik. Ezt követte az angol bulldog, 5. volt akkor még a rövid szőrű magyar vizsla, 6. az amerikai staffordshire terrier, 7. a mopsz, 8. a westie (west highland white terrier), 9. a bichon havanais és 10. a golden retriever.
Amerikában a retrieverek vannak az élen
Érdekesség, hogy az Egyesült Államokban a toplistát a labrador vezeti, 2. a német juhászkutya, 3. a golden retriever, majd ezt követően jön a francia és az angol bulldog. A top 10-be bejutott még a beagle, az uszkár, a rottweiler, a yorkshire terrier és a rövid szőrű német vizsla. A magyar fajták közül a vizsla a legnépszerűbb (30.), a többiek eléggé hátraszorultak: a puli 142., a kuvasz 157., a pumi 162., a komondor pedig a 163. a 190 fajtát tartalmazó listán.
A törzskönyvezetlen fajtatiszta kutyákról nincs adat
A MEOESZ adatai nem terjednek ki a törzskönyv nélküli, szaporítóktól származó kutyákra. Ezeknél a kiskutyáknál semmi garancia nincs arra, hogy valóban azt kapjuk, amit szeretnénk (például könnyen lehet, hogy labradorként eladnak nekünk valami keveréket), arról nem is beszélve, hogy a szaporítók nagyon ritkán foglalkoznak azzal, hogy a tenyészkutyáikat szűrjék az adott fajtára jellemző örökletes betegségekre. Így akár az is előfordulhat, hogy egy törzskönyvezett kiskutya árának a többszörösét hagyjuk ott az állatorvosnál egy szaporítótól származó kutya miatt.