Gyerekkorom iskolai táborait idéző hangulata van annak, amikor egy kempingben lazíthatok a családdal vagy a barátokkal, de amikor tényleg csendre vágyom és el akarok szakadni a civilizációtól, akkor nem elég. Olyankor jöhet a vadkempingezés, amiből egyetlen éjszaka felér egy hét nyaralással.

Egy lakóautós körút során kipróbáltuk Nyugat- és Közép-Európa néhány kempingjét. A legtöbbet bátran ajánljuk a nyugalomra, és a kalandokra vágyóknak is.
Tovább olvasom
Mert akkor vagyok igazán elememben, amikor távol a nagyváros zajától, a szabad ég alatt, friss levegőn éjszakázhatok. Amikor nem a szomszéd ajtócsapkodására, hanem állatok neszére, a tenger morajlására vagy a hajnali köd borította hegyvidék varázslatos látványára ébredhetek. Amikor egyből kiéleződnek az érzékszerveim, amint a természet adta kihívások és élmények kerülnek a figyelmem fókuszába - a digitális világ kavalkádja helyett. Na jó, egy-két fotó erejéig azért muszáj volt bevonni egy kütyüt.

Olyan, mint egy háromdimenziós fejtörő, aminek lehet több jó megoldása is, de a testnek és az elmének végig együtt kell működnie.
Tovább olvasomAz élet apró, de legigazabb örömeinek egyike a vadkempingezés – és még csak nem is kerül semmibe. A legutóbbi alkalom pedig azért is olyan különleges számomra, mert egy igazán mély flow-élménnyel gazdagodtam, olyasmivel, amit a tandemugrásom során is megtapasztaltam.

Kiugrottam egy helikopterből 4000 méter magasból. Hogy mi történt utána? Elmesélem.
Tovább olvasomSátor, hálózsák, mini vízszűrő, túratörölköző, meleg ruha, naptej, tonhalkonzerv, babkonzerv, proteinszelet, ásványvíz, német nyelvkönyv, jegyzetfüzet... Igen, pakolászás közben még az járt a fejemben, hogy a természet lágy ölén majd németezni fogok, meg hogy ott, rögvest kiírom magamból az élményeimet. Hiába figyelmeztetett a túratársam, hogy tényleg csak a legszükségesebb dolgokat vigyem magammal, a válaszom erre annyi volt: nyugi, kemény vagyok, bírni fogom a strapát!
Wales második legmagasabb (893 m) hegycsúcsát, a Snowdonia Nemzeti Park déli részén található Cadair Idrist terveztük meghódítani – ez minden infó, amit tudtam a kalandról, és nekem ennyi elég is volt, „a lényeg, hogy végre irány a természet!"

Bármilyen népszerű úti cél London, Dublin vagy Edinburgh, Walesnek is megvannak a maga szépségei és értékei.
Tovább olvasomEgyetlen hegymenet, három nap izomláz
Egy öt-hat kilométeres túra várt ránk, az elején meredekebb, aztán enyhébb emelkedőkkel, a vége felé pedig egy durva meglepetéssel. Eltartott egy darabig, mire hozzászokott a szervezetem a kiképzéshez, ugyanis eleinte annyira húzta a hátizsák a mellkasomat, hogy nem kaptam rendesen levegőt, így jóformán ötven méterenként meg kellett állnunk, hogy szusszanjak egyet. Mint utólag kiderült, kb. 20 kilót nyomhatott a túrazsákom, ami egy sima gyaloglásba még simán belefér, de ez a hegymenet azért rendesen feladta a leckét. Így hát azon a minden sejtemet átható izomlázon, amit a küldetés teljesítése utáni napokban tapasztaltam, már meg sem lepődtem.

Nonstop ömlött rólam az izzadság, ezért igazi megváltás volt, amikor félúton újratölthettük a kulacsokat és felfrissíthettük magunkat a hűs tónál. Összesen másfél liter vizet vittünk magunkkal tovább, amit másnap reggelig be kellett osztanunk. A túra neheze ugyanis csak ezután jött, a csúcsról pedig nem szándékoztunk újra lejönni. Legalábbis nem aznap.
Az Egyesült Királyságban egyébként a vadkempingezés – egy-két kivételtől eltekintve – illegális, de ha jól viselkedsz és betartod a játékszabályokat, akkor még egy ejnye-bejnyétől sem kell tartanod.
Egyre meredekebb, egyre sziklásabb, egyre veszélyesebb utakon jártunk, és bár egyre szebb panoráma vett minket körül, a mentális és fizikális kínjaim annyira elvakítottak, hogy már csak a célpontra tudtam összpontnosítani. És még azt is benéztem! A tónál még abban a hitben voltam, hogy arra a pontra tartunk, ahova áhítozva tekintgetek a fenti fotón is, ám menet közben kiderült, hogy az csak az előszobája a csúcsnak, és onnan még le kell battyognunk egy völgybe, aztán újra fel a hegytetőre... No, ekkor volt egy kisebb megtorpanás, amikor azt javasoltam, hogy táborozzunk le itt és most, innen úgyis olyan szépen belátni azt a tavat.

Persze tudtam, hogy esélytelen a dolog, mert errefelé pont annyira keskeny a vízszintes felület, hogy az átmeneti otthonunkkal csak akadályoznánk a túrázók útját. És azt is tudtam, hogy soha nem hagyna nyugodni a gondolat, hogy képes voltam a célegyenesben feladni, így hát vettem egy nagy levegőt és nekivágtunk az utolsó félórás etapnak.
Ezer százalékos feltöltődés
Ebben a fél órában kerített hatalmába az a nehezen megfogalmazható tapasztalás, amiért érdemes volt tovább küzdeni; az a fajta csúcsélmény, amikor annyira elmerülök egy komoly fizikai vagy szellemi kihívást jelentő tevékenységben, hogy totál megszűnik körülöttem a világ. Csak én vagyok – hatalmas adag energiával és örömáradattal minden egyes porcikámban – meg az a valami, amit éppen csinálok. Eszméletlen jó érzés volt ebben a „tökéletes állapotban” a hegy tetejére érni, majd kíváncsi birkák és sirályok társaságában felverni a sátrat, megvacsorázni a naplementében és aludni egy nagyot a csillagos ég alatt, hogy aztán ezzel a látvánnyal induljon egy újabb kalandos nap.

A könyv és a füzet? Túlélték, mindvégig ott lapultak a túrazsák aljában. Nem állítom, hogy majd legközelebb...