Ez történik a testedben, ha gluténérzékenyként glutént eszel

GettyImages-691900511
Olvasási idő kb. 4 perc

„Egy falattól nem lesz semmi bajod!” – Életében legalább egyszer valószínűleg minden gluténérzékeny hallja ezt a mondatot, ám közülük csak kevesekre igaz ez. Érzékenység és érzékenység között is van ugyanis különbség: míg egy részüknek valóban nem gond egy kis glutén, az autoimmun eredetű lisztérzékenyeknél már egy morzsányi is károkat okozhat. Belgyógyászt kérdeztünk az ételallergiáról.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2019-ben a 15 éves és annál idősebb magyarok 1,8 százaléka követett gluténmentes diétát, közülük arányaiban a legtöbben a 30–44 évesek mondanak le a fogyasztásáról. Noha az a jelentésből nem derült ki, hogy közülük hányan hagyták el önszántukból a glutént, és hányan vannak azok, akik a lakosság 0,6–1 százalékát érintő, autoimmun eredetű lisztérzékenységgel, vagyis cöliákiával élnek, egy biztos: utóbbiaknak már egy falat búza-, rozs-, árpa- vagy zabtartalmú étel is káros folyamatokat indíthat be.

Nem csak egy kis hasfájás

„Egy egészségesen működő szervezetben a kalászos gabonák fehérjéje, a glutén nem okoz gondot, egyszerűen csak lebomlik és felszívódik. Egy gluténérzékenynél azonban éppen ez a fehérje vált ki kóros immunválaszt” – mondja dr. Hauser Diána belgyógyász.

Szervezetükben egy gyulladásos folyamat indul el, amely hatására károsodnak a vékonybél bolyhai és nyálkahártyája, így akadályozva a tápanyagok megfelelő felszívódását.

Mindez hiányállapotok kialakulásához vezethet, ami a gyerekek esetében egyáltalán nem mondható veszélytelennek, hiszen emiatt még akár a fejlődésük is megtorpanhat. Ha a gyermekünk tehát hasfájásra panaszkodik, mindenképpen járjunk utána! 

A gluténérzékenyeknél a kalászos gabonákban található fehérje okoz gondot
A gluténérzékenyeknél a kalászos gabonákban található fehérje okoz gondotKathrin Ziegler / Getty Images Hungary

Árulkodó jelek

A belgyógyász szerint a cöliákia jelei nagyon változatosak lehetnek. 

„A gyakori haspuffadás, a hasi diszkomfortérzet és a hasmenés mind-mind árulkodó jelei a cöliákiának, de a betegségre a súlygyarapodás elmaradása is felhívhatja a figyelmet. Emellett érdemes azonban odafigyelni a különféle bőrtünetekre is, például egy nem múló vagy az időről időre fellángoló ekcéma is gyanúra adhat okot.”

A cöliákia azonban nem minden esetben ilyen egyértelmű: a lisztérzékenységet gyakran nem is a fenti tünetek, hanem mondjuk az indokolatlan vérszegénység vagy épp a csontok csökkent mésztartalma jelzi. Vagy a folyton visszatérő fertőzések, hiszen a bevitt glutén az immunrendszer megfelelő működését biztosító antitestekre is hat.

A gluténérzékenységre gyakran a hasfájás hívja fel a figyelmet
A gluténérzékenységre gyakran a hasfájás hívja fel a figyelmetmartin-dm / Getty Images Hungary

Komoly következmények

A lisztérzékenységet azért is fontos komolyan venni, mert a kezeletlen betegség nemcsak emésztőrendszeri gondokat és kellemetlenségeket okozhat, hanem nőgyógyászati problémákat is. Orvosi tény, hogy mind a menstruációs zavarok, mind pedig a teherbe esési nehézség és a vetélés hátterében is állhat gluténérzékenység.

A diéta az egyetlen gyógymód

Miután az autoimmun eredetű gluténérzékenység nem gyógyítható és nem is nőhető ki, nincs más gyógymód rá, csakis az élethosszig tartó, szigorú, gluténmentes diéta. A betegség ugyanis remekül kezelhető az immunfolyamatot kiváltó tényező, ez esetben a glutén kiiktatásával.

A nagy körültekintést igénylő diétában azonban sok mindenre oda kell figyelni: többek között kerülni kell a gluténnal szennyezett eszközöket is, tehát nem jó az a vágódeszka, amin előtte búzás kenyeret vágtak, ahogyan az a fakanál sem, amivel a nagyi tegnap a rántást keverte. Amúgy sem árt, ha tudjuk, milyen az élet ételérzékenyen.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek