Történetünk főszereplője, Karl Schulmeister karrierje során nemcsak azt bizonyította, hogy rendkívül találékony az információ megszerzésében, hanem képes volt kaméleonként változtatni a külsejét, és ez számtalanszor kihúzta a csávából.
Kémkarrier, a valóra vált álom
Schulmeister Badenben született, és juhásznak nevelte a családja, ám később csempészként nemcsak árukkal, hanem információkkal is üzletelt. Minden álma az volt, hogy Napóleonnak dolgozhasson. Ez valóra is vált, egy igen különös állásinterjú után.

A császár először Strasbourgban találkozott Schulmeisterrel, és referenciákat kért tőle, mire a férfi csak annyit mondott, hogy ő az élő referencia, más ajánlásai nincsenek. Napóleon erre el akarta küldeni, és döntését azzal indokolta, hogy nincs szüksége olyanokra, akik nem tudnak felmutatni semmilyen munkáltatói ajánlást. Ezután el is fordult a férfitől, és arra várt, hogy elmenjen.
Ám a fifikás Schulmeister ekkor megdöbbentő dolgot tett: kissé megváltoztatta a ruháját, és arcát a felismerhetetlenségig eltorzította egy grimasszal. Napóleon ekkor visszafordult, és mivel nem ismerte fel a férfit, megkérdezte, ki ő.
„Karl Schulmeister vagyok, egy perce beszéltünk. És most, hogy bemutattam, milyen gyorsan képes vagyok átváltozni, talán mégis talál nekem munkát”
– válaszolta egyszerűen emberünk. A császár meglepődött, hogy egy perc alatt bolonddá tették, és azonnal alkalmazta Schulmeistert.
A kém beváltotta a hozzáfűzött reményeket
Schulmeister egyik első megbízatása az volt, hogy juttassa el az egyik francia miniszter levelét a francia kémnek, aki az osztrák hadseregben szolgál. A férfi német ékszerkereskedőnek öltözött, és meglátogatta az osztrák tábort, ám a motozásnál megtalálták a levelet, és letartóztatták Schulmeistert. A férfi azonban nem adta fel: amikor bort vittek az őt őrző katonáknak, ópiumot csempészett a borukba, és amikor a fegyveresek kidőltek, megszökött. Átadta a levelet a címzettnek, majd visszatért a francia táborba.

Ám Schulmeister legmerészebb tette mégis az volt, amikor magyar nemesemberként mutatkozott be Karl Mack von Leiberichnek, az osztrák-magyar hadsereg parancsnokának Bécsben. Elmondta, hogy már egy ideje Franciaországban él, de ott azt gondolják róla, osztrák kém, ezért akkor ő most valóban kémnek állna. A parancsnok először vonakodott, de végül alkalmazta a férfit, így kettős ügynök lett.
Csellel tőrbe csalta az osztrák parancsnokot, aki Ulmnál súlyos vereséget szenvedett a francia seregtől, mert azt hitte, Schulmeisternek köszönhetően, hogy Napóleon kivonta a katonáit a térségből.
A franciák auschterlitzi győzelme szintén annak köszönhető, hogy a kém folyamatosan szállította az információt a császárnak az osztrák csapatmozgásokról.
Schulmeister akkor vonult vissza, amikor Napóleon elvette Mária Lujzát, és kínos lett volna a császár számára, ha a felesége hazájában elcsípnek egy francia kémet. Az ügynöki karrier után Schulmeister visszatért a csempészethez, később, mivel a tőzsdén minden pénzét elveszítette, dohányt árult Strasbourgban egy utcai bódéban. Így múlik el a világ dicsősége.
Ha arra is kíváncsi vagy, hogyan dolgoztak a CIA kémnői, és hogyan bántak velük, olvasd el ezt a cikkünket.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés