A nagyobb magyar folyók és tavak mentén szúnyoggyérítés lesz a napokban. Földi permetezéssel és a magasból is védekeznek a szúnyogok ellen.
Amint azt a katasztrófavédelem kedden az MTI-vel közölte, földi szúnyoggyérítésre készülhetnek a lakók Zala vármegyében, a Balaton és a Velencei-tó térségében, valamit nagyobb folyóink mentén.
A Duna térségében a Szigetköz, Komárom, Budapest, Csepel-sziget, Dunaújváros, Szekszárd, Baja, valamint Mohács térségében számíthatnak a gyérítő kocsikra, de a Dráva és a Tisza folyásánál is dolgoznak majd azon, hogy kevesebb legyen a vérszívó.

Lesz, ahol a levegőből gyérítenek
A Tisza és a Körösök térségében olyan összefüggő szúnyogtelepek alakultak ki az elmúlt időszakban, hogy légi gyérítésre lesz szükség, írják. A permet így képes behatolni a növényzettel fedett ártéri élőhelyekre is.
A szúnyoggyérítés helyszíneiről a katasztrófavédelem hivatalos oldalán találsz információkat, ide kattintva.
![]()
A szúnyoggyérítés várhatóan május 31-ig tart majd.

A Google új funkciója segítségével beállítható, hogy milyen oldalak jelenjenek meg a keresési eredmények között. Ha nem akarsz lemaradni cikkeinkről, kattints erre a linkre. Utána csak annyi a dolgod, hogy bepipáld a Dívány neve mellett megjelenő kis négyzetet – ahogy a képen látod.
Ha mindent jól csináltál, a „Saját források” felirat mellett látható lenyíló listában látnod kell a Díványt. Ezzel kész is vagy.
Amint azt korábban a Díványon megírtuk, a Balaton környékén a csípni nem tudó, de a nyaralók számára tavaly sok bosszúságot okozó árvaszúnyogok inváziójára is készülnek már, főként a tó középső és keleti részén. A szakemberek szerint azonban a tavalyihoz hasonló mértékű rajzás elmarad.
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet által végzett vizsgálati eredményekből kiderül, hogy a balatoni üledékben jelenleg is fejlődő, a rajzást megelőző tavaszi lárvaállomány tömege a teljes tóra levetítve jóval kisebb, mint 2025-ben volt, az előző nyári mennyiség mintegy 40 százaléka.
![]()
A szakemberek szerint a lárvák térbeli eloszlása meglepően egyenletes.
A május-júniusra várható árvaszúnyog rajzás főként a Szigligeti- és a Keszthelyi medencében lesz intenzív, és az is elképzelhető, hogy a nyár további részében nem számíthatunk komolyabb mennyiségre belőlük.
A tavalyi árvaszúnyog invázióról ebben a cikkünkben olvashatsz.
























