Döbbenetes esetre derül fény egy kínai óvodában: az igazgató tudtával ólomtartalmú festéket tettek az ételekbe, 200-nál is több gyerek kapott ólommérgezést.
Nyolc embert vett őrizetbe a rendőrség Kínában, miután extrém magas ólomszintet mutattak ki több mint 200 óvódás gyereknél, és a gyanú szerint a mérgezést okozó ételeket az intézmény vezetőinek tudtával állították elő az óvoda dolgozói – írja a South China Morning Post.
Festék miatt szenvedtek ólommérgezést az óvodások
A Kanszu tartomány Tiensuj városában található Peixin magánóvoda menzájának dolgozói hagyományos, dekorációs célokra való festéket vásároltak, amelyet felhígítottak, és a gyerekeknek szánt ételekhez használták ételfesték helyett. A laborvizsgálatok megerősítették, hogy a festék ólmot tartalmazott, és a csomagoláson egyértelműen fel volt tüntetve, hogy fogyasztásra nem alkalmas.

![]()
Az óvodába járó 251 gyerek közül 233-nál rendellenes ólomszintet állapítottak meg.
Sajtóértesülések szerint néhány szülői már 2024-ben szokatlan tüneteket vett észre a gyerekén – hajhullást, elszíneződött fogakat és rossz leheletet –, de kollektív mérgezésre érthető módon senki nem gyanakodott. A büntetőeljárás azután indult, hogy július 1-jén az eseteket jelentették a rendőrségnek és a piacfelügyeleti hatóságnak.
Vizsgálatokat végeztek 223 élelmiszer-mintán, amelyeket a tulajdonos-befektető négy óvodájában gyűjtöttek. Csak három fogás nem felelt meg az előírásoknak, ebből két minta a Peixin óvodából származott: egy kínai datolyából készült torta és egy kukoricás kolbásztekercs.
A rendőrség közlése szerint az ételek ólomtartalma 1000 milligrammnál is több volt kilogrammonként, ami kétezerszerese a 0,5 milligrammos engedélyezett nemzeti határértéknek.
A vérvizsgálatok alapján számos óvodásnál könnyű és közepes ólommérgezést állapítottak meg, néhányuknál pedig súlyos mérgezés lépett fel. A gyerekeknél különösen súlyos idegrendszeri hatása lehet az ólommérgezésnek, visszafordíthatatlan károkat okozhat kognitív funkciókban, a tanulásban és a viselkedésben – és még kezelés mellett is maradhatnak egészségügyi problémák.
Az eljárásban az óvoda igazgatóját, a befektetőt, valamint hat konyhai dolgozót vettek őrizetbe mérgező és káros élelmiszer előállításának gyanújával. Az nem derült ki, hogy pontosan mi volt a céljuk az ólomtartalmú festékkel, a város alpolgármestere annyit közölt, hogy az igazgató és a befektető több beiratkozót szeretett volna, miközben növelik a nyereséget.
























