Egymillió magyar él ezzel a betegséggel: kedvenc ételeink is felelősek érte

Olvasási idő kb. 4 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

A legújabb kutatások eredményei összefüggést találtak a helytelen táplálkozási szokások mellett a rossz alvásminőség és a mentális jóllét hiánya, valamint a 2-es számú cukorbetegség között. Ennek értelmében a kezelés holisztikus, egész életmódra kiterjedő reformokért kiált.

A cukorbetegségben szenvedőknek csak mintegy 5%-át sújtja az 1-es számúnak nevezett, elsősorban gyerekeket és fiatalkorúakat érintő cukorbetegség, míg a 2-es számú a betegek 95%-át. A régóta sejtett okok és lehetséges kockázati tényezők mellett most friss kutatási eredmények által bizonyítást nyert, hogy egy összefüggő, több tényezőre kiható

átfogó életmódváltás lehet a leghatékonyabb megelőzés és gyógymód

a veszélyeztetettek számára, vagyis mindannyiunknak.

2022-es adatok szerint 

a világon már csaknem félmilliárd ember érintett cukorbetegségben,

és számuk egyre drasztikusabban nő. A 2-es számú cukorbetegségben szenvedők mintegy harmada a korai szakaszban jelentkező enyhe kezdeti tünetekre fel sem figyel, vagy azokat nem azonosítja a diabétesszel. Tehát 

a betegek jelentős részénél a betegség diagnosztizálatlanul zajlik, és kellő ellenlépés hiányában súlyosbodik.

Ez azért is lehetséges, mert ezek olyan egyébként is tapasztalt, sajnos egyre mindennaposabb érzetek, mint a fejfájás, kóros fáradtság, elmosódott látás, szomjúság, szájszárazság, lassan gyógyuló sérülések, kéz- vagy lábfejen jelentkező zsibbadás, megnövekedett étvágy, vagy éppen a hirtelen és indokolatlan testsúlyváltozás, a nemi élet terén mutatkozó problémák, valamint a megnövekedett gyakorisággal tapasztalt vizelési inger.

Számos probléma jelezheti, hogy életmódváltásra van szükség
Fotó: Boy_Anupong / Getty Images Hungary

Okok, melyekre nem lehetünk befolyással

A civilizációs betegségként is számontartott diabétesz egyre gyakoribb a gyerekek és a fiatalok körében is, jóllehet korábban inkább csak a 40 év feletti lakosság tartozott a veszélyeztetettek körébe. A betegség kialakulásának lehetséges okai közül messze nem mindegyikre lehetünk hatással. Ezek az életkor mellett a családi érintettség, vagyis a genetikai hajlam öröklése, magas vérnyomás, nők esetében pedig a terhességi cukorbetegség, illetve a 4 kg-nál nagyobb súlyú gyermek szülése a kórelőzményben.

Okok, amelyek nagyon is rajtunk múlnak

A mozgásszegény életmód felnőtteknél, gyerekeknél egyaránt, dolgozókorban lévő, akár fiatal felnőtteknél pedig az ülőmunka nagyban hozzájárul az egyébként is rosszul megválasztott étrendet és táplálkozási szokásokat felerősítve a túlsúlyossá váláshoz. A napi mozgás mellett tehát döntő fontosságú lenne egyebek mellett a rostokban gazdag étkezés, a visszaszorított szénhidrátbevitel, a vörös húsok fogyasztásának mellőzése, kellő mennyiségű folyadék fogyasztása, és természetesen a gyümölcsök, zöldségek számottevő jelenléte is az étrendben.

Az ülőmunka és a mozgásszegény életmód változásért kiált
Fotó: miodrag ignjatovic / Getty Images Hungary

Az életformaváltással komoly bajokat előzhetünk meg

A 2-es számú cukorbetegség nem feltétlenül önmagában jelent igazán nagy bajt, de drasztikusan megnöveli olyan más betegségek kialakulásának kockázatát, melyek már igazán veszélyeztetik az életminőséget, és olykor magát az életet is. Vakság, idegi és szervi károsodás jöhet létre következtében, de a komoly rizikóval fenyegető szívbetegségek mellett veseelégtelenség, májkárosodás, alsóvégtag-vesztés és egyéb betegségek előszobájaként is azonosított. Kezelése történhet tablettával vagy inzulinos injekcióval, esetleg mindkettővel, de tekintettel éppen a fent leírtakra és a legújabb kutatási eredmények által bizonyítottakra, 

a leghatékonyabban átfogó életformaváltással lehet védekezni a kór kialakulása ellen és a már meglévő betegség súlyosbodásával szemben is.

A helyes és javasolt élelmiszerek tudatosan megválasztott dobogósai

  • Egyszeresen és többszörösen telített zsírsavak, melyeket megtalálunk például a diófélékben, az avokádóban, a repce-, a mogyoró- és az olívaolajban.
  • Ómega-3-ban gazdag szívegészséges halak: lazac, makréla, tonhal, szardínia. Ezeket tanácsos volna hetente legkevesebb két alkalommal is fogyasztani.
  • Egészséges szénhidrátok, úgymint: tej, sajt, azaz alacsony zsírtartalmú tejtermékek, bab, borsó, vagyis hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek és gyümölcsök.

Az életmódváltás további lépései

Az étrend gondos és tudatok megválasztása mellett a napi mozgás jelentőségét nem lehet elégszer hangsúlyozni.

Heti pár óra testmozgás már érzékelhető változást hozhat
Fotó: andreswd / Getty Images Hungary

„A tanulmányok azt sugallják, hogy alapvető életmódváltást a napi rutinba beépíthető olyan fizikai tevékenységek hozhatnának, mint a gyaloglás, az edzés, a kocogás, az úszás vagy jógázás, legalább heti 150 percen át. Ez nemcsak a súlykontrollban nyújtana segítséget, hanem szabályozná a hormonszintet, fokozná az inzulinérzékenységet, és javítaná az immunrendszert is” – jegyezte meg Alakesh Das, a HaystackAnalytics kutató-sejtbiológusa, miután csak Indiában a 18 év feletti lakosság körében 77 millióan élnek 2-es számú cukorbetegséggel, és további 25 millió ember pedig már prediabetikus állapotban van. 

A rendszeres testmozgás és a helyes táplálkozás végtelenszer emlegetett nyerő párosa mellett a holisztikus szemlélet élharcosai

a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás jelentőségét is hangsúlyozzák.

Mint annyi más cél érdekében is, a diabétesz elkerülésében is fontos szerepe lehet, vallják a kutatók. A kellő pihenés a mentális egészség egyik alappilléreként lehet jelen a diabétesz megelőzésének tényezői között.

„Az Egyesült Államok Egészségügyi és Humánszolgáltatási Minisztériuma szerint minden éjszaka körülbelül 7 óra alvás biztosítása elengedhetetlen ahhoz, hogy elménk és testünk is kipihent legyen. Ez nemcsak abban segít, hogy nyugodtak maradjunk, hanem a stressz-szint és a kognitív egészség megőrzésében is, amelyek hiánya pedig a cukorbetegség egyik kiváltó oka lehet” – tette hozzá a szakértő.

Divany könyv

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Molnár-Zolnay Fruzsina
Molnár-Zolnay Fruzsina
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Fogyás nőként: miért nem elég kevesebbet enni?

A kalóriadeficit hozza el a fogyást, de önmagában közel sem elég a kívánt eredmény eléréséhez. Ezenfelül számolni kell azzal is, hogy a férfi és a női szervezet eltér, akár a testösszetételben, akár a hormonális működésben, ezekkel az eltéréseket pedig mindenképpen figyelembe kell venni.

Testem

Ez az egyik legnagyobb tévhit a férfiak termékenységéről: sokan csak akkor jönnek rá, amikor már késő

Miközben a nőket folyamatosan figyelmeztetik a biológiai óra múlására, a férfiak termékenységével kapcsolatban még mindig tartja magát az a tévhit, hogy az időtlen és sérthetetlen. A legújabb kutatások azonban rávilágítanak, hogy 40 éves kor felett a spermiumok száma és genetikai épsége is fokozatosan romlani kezd. Ez a változás ráadásul sokszor láthatatlan marad a hagyományos orvosi vizsgálatokon, mégis drasztikusan növelheti a vetélés vagy a későbbi genetikai betegségek kockázatát. Hogyan befolyásolja a kor és az életmód a férfiak nemzőképességét, és miért nem szabad készpénznek venni az életre szóló termékenységet?

Világom

Magyar tengeri kikötő volt 110 éve: itt esküdött Jókai Mór lánya, emléktáblát is kapott a magyar író

Száztíz évvel ezelőtt Fiume a magyar hírességek és arisztokraták kedvenc luxusmenedéke volt, ahol Jókai Mór a lánya esküvőjét ünnepelte. Ám a történelem viharai után a korzó legpompásabb szállodája, a Hotel Europa már egy titkos társaság fészke lett, amely megágyazott a huszadik század egyik legőrültebb alakjának: egy olasz költő-diktátornak, aki saját mini-államot épített ki a városban, és akitől még Mussolini is tanult. Utánajártunk Fiume aranykorának és sötét titkainak.

Offline

Itt található Magyarország egyetlen diadalíve: Mária Teréziát is lenyűgözte

Bár a diadalívekről a legtöbb embernek Párizs vagy Róma jut eszébe, Magyarország is büszkélkedhet egy ilyen különleges műemlékkel. A váci Kőkapu az ország egyetlen diadalíve, amelyet mindössze két hét alatt építettek fel Mária Terézia 1764-es fogadására. Az uralkodónőt lenyűgözte a monumentális építmény, ám a legenda szerint kezdetben annyira félt a gyorsan felhúzott falak omlásától, hogy nem mert átmenni alatta.

Világom

A falu, ami nem létezik: az ördög művének tartják az Amalfi-part csodáját

Az Amalfi-part számtalan csodát rejt, de van köztük egy, amelynek létezését évszázadokon át titok övezte. Furore, a „láthatatlan falu” nem rendelkezik utcákkal vagy főtérrel, házai magányosan kapaszkodnak a függőleges sziklákon. Legismertebb pontját, a drámai szépségű szurdokot a helyi mondák szerint maga az ördög hasította ki a földből dühében, mikor a lakók elüldözték. A híd lábánál megbúvó, titkos smaragdzöld öböl ma a világ egyik legtöbbet fotózott és legrejtélyesebb természeti képződménye.

Mindennapi

Azonnal tedd le a telefont, ha ezzel hívnak: milliókat bukhatsz miatta

Egyetlen telefonhívás is elegendő lehet ahhoz, hogy valaki elveszítse az összes megtakarítását. A rendőrség közlése szerint egy sértett bankszámlájáról csaknem 47 millió forintot emeltek le, miközben egy magát banki kiberbiztonsági munkatársnak kiadó férfival beszélt telefonon.

Mindennapi

Kiszámolták: a SZÉP-kártyával ennyi pluszpénzt kaphatnak a nyugdíjasok

Május 1-jétől megszűnt az az átmeneti könnyítés, amely külön kormányrendelet alapján 2025. december 1. és 2026. április 30. között lehetővé tette hideg élelmiszer vásárlását a Széchenyi Pihenőkártyával. Emiatt a SZÉP-kártya kerete már kizárólag az eredeti kategóriákra, azaz szálláshelyre, vendéglátásra és szabadidős szolgáltatásokra fordítható.