A „modern” anyuka segített befesteni ötéves lánya haját, az interneten gyalázták érte

Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

A gyerekeinket mindenféle vegyszertől igyekszünk megóvni: bőrbarát mosakodógéleket, kozmetikumokat veszünk, biopamutba öltöztetjük őket, és még sorolhatnánk. Aztán jön egy anyuka, aki hajfestéket ken az ötéves kislánya fejére.

Demi Lucy May Engemann saját magát a modern anyukák vezetőjeként határozza meg. Nos, úgy látszik, nem szeretné mindenki követni a példáját, legalábbis ami a korai hajfestést illeti. Amikor ugyanis az anyuka feltöltötte az internetre a videót, amelyen az ötéves Maude-dal lógnak a suliból, csak hogy a fodrásznál kiszőkíthessék a kislány haját, nagyon sok durva visszajelzést kapott. 

Mrs. Engemann nagyon büszkén mutatta meg, milyen egy modern anyuka: néha igazán ki lehet maradni a suliból egy anya-lánya nap kedvéért, s hová máshová is mennének ilyenkor, mint a fodrászszalonba. A kislánynak nagyon tetszett, hogy kiszőkítik a haját, mint a nagyoknak, a net népe azonban már nem volt ilyen lelkes. A 28 éves anyuka kapott hideget-meleget, hiszen a hajfestés valóban korai ötévesen, pláne ha nem csupán kimosható színezővel, hanem igazi vegyszerekkel végzik. 

Szerinted kenjünk hajfestéket a kislányok fejére?
Fotó: harpazo_hope / Getty Images Hungary

Hajfestés kislányoknak: most komolyan?

A kommentelők legtöbbje azzal vádolja az anyukát, hogy tulajdonképpen megrongálta a lánya haját, és olyan szépségtrendek követésére oktatja, amelyek nem épp a lelki fejlődéséhez vezetnek. Ugyanakkor nem lehet elvitatni egy szülő jogát sem arra, hogy engedjen gyereke kérésének vagy akár kövesse saját elképzelését. A legtöbb kislányt nem kérdezik meg arról, akar-e fülbevalót, még akkor belövetik nekik, amikor még beszélni sem tudnak, nemhogy kifejezni a véleményüket. Az ovisok vígan lakkozzák a körmeiket, s ott még nem is szoktak szólni ezért, csak az iskolában. Akkor miért lenne ezalól kivétel a hajfestés?

Csak óvatosan a vegyszerekkel!

A Good Housekeepingnek azonban a témával kapcsolatban interjút adott dr. Sejal Shah New York-i bőrgyógyász. A szakértő kifejtette, hogy a gyerekek haja a születéstől a pubertásig sok változáson megy keresztül, s ez idő alatt bőrük sokkal érzékenyebb. Nagyobb valószínűséggel adnak allergiás reakciókat, lesznek kiütésesek a különböző vegyszerektől, ezért szülőként akkor teszünk jót, ha ezektől megóvjuk őket. A bőrgyógyász szerint 16 éves korig nem biztonságos hajat festeni (legalábbis a vegyszeres módszerrel), mert ez a kései kezdés szolgálja leginkább a gyerekek egészségét. Azt már csak mi tesszük hozzá, hogy a durva színező vagy hajegyenesítő kemikáliák egy 2019-es kutatás szerint növelik a mellrák kialakulásának kockázatát is. 

Van, aki levágatja, más direkt befesteti a gyereke haját

A világ két pártra szakadt ebben a kérdésben. Ez nemcsak a fent részletezett esetből látszik, de abból is, ami minden ilyen hajfestést követ: a netezők felháborodásából. Pink 7 éves kislánya, Willow pár éve teljesen lila hajjal jelent meg, mire azonnal kitört a felháborodás. Romániában viszont ennek ellenkezője keltett országosan indulatokat: egy 11 éves nagykárolyi lány szülői engedéllyel szőkére festette a haját a fodrásznál, ám amikor így megjelent az iskolában, az osztályfőnöke kiborult. Több alkalommal is üzent a szülőknek, hogy azonnal barnítsák vissza az eredeti színére a lány haját, majd amikor ez nem történt meg, fogott egy ollót, a lány kezébe nyomta, majd felszólította, hogy vágja le a festett tincseket. Nicoleta vonakodva ugyan, de engedelmeskedett. Emiatt a szülő perelni készült, a rendőrség pedig vizsgálatot indított. A tanárok és az iskola igazgatója nem helyeselték az osztályfőnök tettét, de azt elismerték, hogy Nicoletát máskor is figyelmeztetni kellett, mert magas sarkú cipőben ment iskolába, a szülői háttér pedig finoman szólva sem rózsás.

Végül az oktatási miniszter nyilatkozata tett pontot a botrány végére: elítélte az osztályfőnök tettét, hiszen az iskola szabályzata egy pontban sem tiltotta a haj festését. Az erőszakos hajvágás helyett a szülőkkel kellett volna valamiféle megegyezésre jutni. Ez persze inkább eső után köpönyeg, s nem segít eldönteni, kinek van joga a gyerek haja felől dönteni, milyen életkortól és miért. Te mit gondolsz? Görgess és szavazz!

Divany könyv

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Fenyvesi Zsófia
Fenyvesi Zsófia
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Szülőség

Felháborító szabályt hozott a fapados légi társaság – vizsgálat indult ellene

A Ryanair azon gyakorlatát vizsgálja a brit versenyhatóság, hogy ha a gyerekek mellé szeretnének ülni a szülők a repülőn, azért helyjegy árat kell fizetni. A légitársaság szerint azonban a szülők egyszerű felnőttként fizetik a különdíjat, miközben díjmenetesen legfeljebb négy gyermek számára foglalhatnak helyet maguk mellett.

Testem

Így rombolja egészségedet a hanyag fogmosás: szívbetegséget is okozhat

Vagyonokat költünk vitaminokra, szuperegészséges ételekre és méregtelenítő kúrákra a hosszú élet reményében, miközben az egyik legnagyobb egészségügyi kockázatot figyelmen kívül hagyjuk . Egyre több tudományos kutatás bizonyítja, hogy a hanyag szájhigiénia és a fogágybetegségek szívbetegséget, cukorbetegséget, sőt Alzheimer-kórt és rákot is okozhatnak.

Offline

Csak a tollát próbálgatta Rubens, mestermű született a firkából

Ritka lap került elő Rubens egyik jegyzetfüzetéből: az egyik oldalán a mester pár zseniális vonással három alakot vázolt föl, a másikon pedig levelet írt patrónusa nevében, hogy érdeklődjön: hogy áll egy festmény készítése. A lap jóval többet árul el a flamand művészről, mint elsőre gondolnánk.

Offline

Kifosztották a magyar vasutat, ez maradt belőle

A magyar vasúti közlekedésnek is megvolt a maga Trianonja, az országhatárok módosítását követően a vasútvonalak kétharmada, a szerelvények háromnegyede elveszett. Pedig a századfordulón még Európa élvonalába tartozott a közlekedés ezen formája.

Világom

Ekkora az ebolajárvány veszélye a foci vb-n: megszólalt a WHO

A labdarúgó-világbajnokság közeledtével sokakat foglalkoztat, hogy jelenthet-e veszélyt a Kongói Demokratikus Köztársaságban zajló ebolajárvány a tornára érkező szurkolók számára. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint azonban nincs ok a pánikra, hiszen sem a rendező országokban, vagyis az Egyesült Államokban, Kanadában és Mexikóban, sem Európában nem regisztráltak jelenleg ebolás megbetegedéseket.

Offline

Híres duók villámkvíze: tudod, hogy ki volt Sherlock bajtársa?

A filmtörténet legemlékezetesebb pillanatai mögött szinte mindig egy elválaszthatatlan páros áll. De vajon fejből tudod, hogy a legnagyobb hősöknek, detektíveknek és bajkeverőknek ki volt a hűséges fegyverhordozója, jobbkeze vagy éppen egyenrangú partnere a bajban?