Terhesnapló 5.0: Ej, ráérünk arra még?

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

A "júliusra kiírva" terhesfórumomon a lányok és asszonyok, lelkiállapotuktól függően két csoportra oszthatók: azok, akik siettetni akarják a hátralevő időt, és azok, akik szeretnének még időt nyerni.

36. hét

+14 kg

Ez már kérem tényleg az utolsó hónap, a célegyenes, amikor mondhatom azt, hogy 30 nap van hátra és 250 mögöttem. Ez az az időszak, amikor jó esetben az aggodalmak helyét átveszi a szülésre, a kórházi tartózkodásra és a gyerek hazaérkezésére való felkészülés, már csak azért is, mert az aggodalmakra nem jut annyi idő.  A "júliusra kiírva" terhesfórumomon a lányok és asszonyok, lelkiállapotuktól függően két csoportra oszthatók: azok, akik siettetni akarják a hátralevő időt, és azok, akik szeretnének még időt nyerni. Az első, nagyobb csoport tagjai szülésmegindító trükkökről társalognak, várják a frontokat, és kész gyerekszobával, összecsomagolt kórházi táskával, élre hajtogatott, patyolattiszta babaruhákkal és végleges névválasztással dicsekedhetnek. Én a másik csoportba tartozom. A kórházi táskám üresen az ágy alatt, bár van valahol egy listánk, hogy mit kellene belerakni. Névügyben nem állunk sokkal jobban, mint szilveszterkor, a babaruhák kimosatlanul dobozokban, és minderre semmiféle kifogást nem tudok felmutatni amellett, hogy én nem hiszem, hogy a terminus előtt szülnék, de legalábbis nagyon remélem, hogy nem fogok.

Okolhatom a nyári meleget és a szép időt, ami a világnak ezen a részén ritkaságszámba megy, a foci VB lázat, amiben az egész ország ég, vagy a hírhedten hátradőlős angol terhesellátást, de nem érzem siettetve magam. Az orvosomat továbbra is csak 2 hetente látom, bár a jövő héttől ez heti látogatásokra fog sűrűsödni. Bár most már november óta hozzá járok, még egyszer sem kellett előtte levennem a bugyimat, ami a helyi rendszerben mindennapos, de elképzelhetően több tucat más országban kuriózum lenne. Mégiscsak egy nőgyógyászról van szó, ugyebár.  Itt egyszerűen nem végeznek méhnyak vagy hüvelyi vizsgálatot, ha az nem indokolt, és  CTG sincs a szülés előtt egyáltalán. Amikor elmegyek hozzá, megmérik a vérnyomásomat, megnézik a vizeletemet, a doktornő megméri centivel a hasam méretét, meghallgatja a magzati szívhangot és kellemesen elbeszélgetünk.  Lazán és stressz nélkül, nevetgélve. Jó fél órát szoktunk beszélgetni, és főleg a szülésről, és annak helyi protokolljairól, mert az eredményeim rendben vannak és eddig semmi sem indokolta, hogy az orvos összehúzza a szemöldökeit.

A szülés ügyében a következő a megállapodásunk: hacsak valamilyen változás nem indokol közbelépést, hagyni fogjuk, hogy a terhesség menjen a maga útján. Úgy tűnik, hogy a baba befordult a tőle elvárható legjobb testhelyzetbe fejjel lefelé, bár ezt még egyszer meg fogjuk pontosan nézni a jövő héten, a terhesség 37. hetében, amikor az utolsó ultrahangra vagyok hivatalos. A pár évvel ezelőtti császármetszésem, a korom (38), a baba gyakori helyezkedése és viszonylag nagy mérete (a 40. hét végére valószínűleg 3,5 és 4 kiló között lesz, bár lehet, hogy több is) azt sejtetik, hogy megint császármetszésem lesz. Ahogyan telik az idő és egyre nagyobb a kislány, annak megfelelően egyre inkább arra visz az út, és a kiírt napom után szinte biztosan.  De végleges döntést nem hoz majd az orvosnő addig, amíg a szülés be nem indul magától, avagy valamilyen váratlan komplikáció nem lép fel. Még nem zártuk ki a hüvelyi szülés lehetőségét, mert ezt nem indokolná semmi. Előző császármetszésemet a lányom fekvése és ennek következtében hirtelen romló eredményei okozták, velem nem volt baj. Annak nagyon örülök, hogy nincsen semmi eldöntve helyettem, és senki nem próbál rábeszélni arra, hogy hüvelyi szüléssel próbálkozzak mindenképpen, vagy császármetszést tervezzek be. Ez a fajta nyitottság és rugalmasság volt a fő oka annak, hogy elsőre szimpatikus volt az orvosnő, és eddig nem is csalódtam benne.

Mindenesetre az ismeretlentől való félelem, és a várakozás ugyanúgy megvannak, mint két és fél évvel ezelőtt. Nem mondom, hogy nincsenek ambivalens érzéseim ez ügyben. Néha féltékeny vagyok azokra, akik hetekkel előbb tudják, hogy melyik napon és hány órakor születik majd meg a gyerekük, és a velem egyidős terhesek, akiknek orvosilag indokolt, vagy kérelmezett császármetszésük lesz, ezt már tudják. Nehéz elfelejtenem, hogy lehetnék én is közöttük, mivel privát biztosításom van, és nem az állami rendszerben szülök, egy szavamba kerülne, és "rendelhetnék" én is egy császármetszést július közepére.  Az előző császármetszésem nagyon sokak (laikusok és szakemberek) szemében pont elég indok lenne erre. De valamiért engem az nyugtat meg, hogy ezt a döntést nem kell meghoznom, és nem is az orvos dönti el helyettem a napot és az órát, hanem egy mindannyiunknál nagyobb erő.  Nyilván nem véletlen, hogy az elmúlt pár napban akadtam rá több olyan cikkre, amik arról számoltak be, hogy nem jó sürgetni a szülést.  A legutóbbi cikk, amit a témában olvastam arról szólt, hogy normális  esetekben a magzat maga indítja be a szülés folyamatát egy a tüdejében előállított fehérje által, amikor a tüdő, az utolsó szerv, ami kifejlődik, teljesen készen áll a kinti életre. Tudom, hogy nem más, mint önigazolás, amikor ilyesmiket olvasok az éjszaka közepén, és nem a fórumok programcsászáros fejezeteit, de talán ez érthető.

Mindamellett, hogy orvosilag semmi nem indokolja, hogy július 23 előtti szülésmegindítást vagy császármetszést tervezzünk, lelkileg is rá kell még készülnöm a dologra. A megmaradt idő arra biztosan elég, hogy előkészítsem a gyerekszobát, összedobjam a kórházi táskát és beszerezzem a hiányzó apróságokat, ezek párórás feladatok.

De azt, hogy mennyi időre lenne még szükségem ahhoz, hogy lelkiekben is készen álljak, nem tudom megmondani. Talán a praktikus teendők elvégzése segít majd ebben. Tegnap erős felindulásból megvettem az első és egyetlen újszülöttruhát amit meg tudtam indokolni: egy csinos kis szerkót, amiben a kórházból fog hazautazni a baba.  Mert az ugye nem lehet ugyanaz, mint amit a nővére hordott a jeles napon, és ami 100 fényképen van megörökítve.  Nem volt nagy haladás legalább ezt megvenni, de egy apró kis lépés volt a megfelelő irányba, mint ahogyan ezt errefele mondják, baby step, azaz "babalépés".

Másutt

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

olvir
olvir
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.