Mick Jagger, Katalin walesi hercegné, Tommy Hilfiger, Johnny Depp, Bryan Adams – csak néhány név azok közül, akik nyaraltak a hírességek kedvelt üdülőszigetén, Mustique-on, ahol igényei szerint mindenki megtalálhatta, amit keresett: zavartalan magányt vagy vad bulikat.
Rejtő Jenő Vesztegzár a Grand Hotelben című regényében Kund Wolfgang festő és Nalaya király közös mesterkedésének köszönhető, hogy Kis-Lagonda-sziget ismeretlen földdarabból üdülőparadicsommá válik. A Karib-tengeren található Mustique is hasonlóan ravasz húzás hatására lett a hírességek kedvelt menedéke.
Kalóztanya és rabszolgaültetvény volt a sziget
A sziget akkor került föl az európaiak térképeire, amikor spanyol hajósok felfedezték a 15. században. „Los Pájaros”-nak, madaraknak nevezték a szigetcsoportot, mert az elszórtan álló földdarabok madárrajra emlékeztették őket.
Később, a 17. században kalózok kedvelt búvóhelyévé vált, akik a védett öblökben rejtették el hajóikat és kincseiket.

A tengeri martalócoktól származik a szigetcsoport mai neve is: Grenadine-szigetek. A század második felében a Kis-Antillákhoz tartozó szigeten cukornádültetvényeket létesítettek, amelyeken Afrikából elhurcolt rabszolgákat dolgoztattak. Mivel ekkoriban a cukornád volt az Európában igen nagyra értékelt édesítőszer egyetlen forrása, bizonyos mértékű gazdasági jelentőségre tett szert a földdarab. 1763-ban tulajdonjoga a hétéves háború végén a franciáktól az angolokhoz került, ám egészen a 19. századig működtek a szigeten az ültetvények.
Dzsungel, bozót és kaktuszok – no meg rengeteg moszkitó
1801-ben azonban a mai Lengyelország területén Franz Karl Achard megnyitotta az első répacukorgyárat, és a könnyebben, helyben termeszthető növény hamarosan Európa-szerte elterjedt. 1840-ben még csak a világ cukortermelésének mintegy 5 százaléka származott cukorrépából, ez az arány 1880-ra 50 százalék körülire nőtt.

Ennek köszönhetően Mustique szigete lényegében elnéptelenedett. Noha az új tulajdonosok, a Hazell-család még próbálkozott – igaz, nem cukornádat termesztettek, hanem hagyományos farmokat alakítottak ki, valamint állattartással foglalkoztak. A sziget azonban egyre elhanyagoltabbá és elvadultabbá vált. Amikor a családtól 1958-ban Colin Tennant, Glenconner későbbi bárója 45 ezer fontért megvásárolta, Mustique lehangoló képet nyújtott. A szigetről írt jelentés ekkoriban így fogalmazott:
![]()
„kietlen sziget, amelyet benőtt a dzsungel, a bozót és a kaktuszok. Ivóvízellátás, rendes utak, kikötésre alkalmas helyek nélkül, milliónyi szúnyoggal”.
(Modern kori nevét is erről kapta a sziget: a moustique franciául moszkitót jelent.) Tennant, aki gazdag, jó kapcsolatokkal rendelkező családból származott, eredetileg azt tervezte, hogy gazdálkodni fog a szigeten, gyapotot akart termeszteni, marhát és birkát tartani. Ám aztán más gondolata támadt: úgy döntött, hogy inkább üdülőhelyet és menedéket hoz létre a leggazdagabbak leggazdagabbjainak.

Egy sorsfordító ajándék
Módszeresen fogott hozzá a dologhoz: először a legalapvetőbb infrastruktúrákat alakíttatta ki. Megfelelő utakat és víztározót építtetett, később repteret létesített, az épülő házakba bevezette a villanyt, valamint a megfelelő kommunikációs berendezésekről is gondoskodott. Oliver Messel kiváló színpadtervezőt bízta meg azzal a feladattal, hogy határozza meg a sziget építészeti összképét. Lényeges lépés volt az is, hogy sikerült elérnie: a sziget adómentes övezetté váljon.
A sziget jövője szempontjából azonban a legfontosabb húzása az volt, amikor 1960-ban Margit brit királyi hercegnőnek esküvője alkalmából egy négyhektáros földdarabot ajándékozott. II. Erzsébet brit királynő húga elfogadta a meghívást, és gyönyörű villát építtetett, melyet Les Jolies Eaux névre keresztelt. Már nászútjának egy részét is a szigeten töltötte, az 1970-es években pedig gyakran vonult el ide, leggyakrabban Roddy Llewellyn társaságában.
![]()
Noha a hercegnő „szerető barátságként” írta le viszonyukat, nyílt és egyre nyíltabb titoknak számított, hogy valójában szeretők.
Aztán már egyáltalán nem volt titok, amikor a News of the World pletykalap lencsevégre kapta őket Mustique szigetén, fürdőruhában a tengerparton. Minden valószínűség szerint ez is hozzájárulhatott a hercegnő és Antony Armstrong-Jones házasságának felbomlásához, bár ekkorra már egyébként is elhidegültek egymástól.

Hatalmas bulikat rendeztek a hírességeknek
A gyakori látogatások alatt Margit és Tennant között szoros barátság alakult ki – ők ketten alkották a sziget társasági életének magját. Összejöveteleik, partijaik legendásak voltak. A vendégek gyakran jelmezekbe bújtak – ezekből Tennant rengeteget halmozott föl, a hírességekre pedig felszabadítóan hatott, hogy elrejtőzhettek az álarcok mögött. Jeannette Copeland, egy gyakori vendég szerint
az önfeledt ünneplésben a hatalmas mennyiségű rum is segíthetett, amelyet elfogyasztottak ezeken az alkalmakon.
Noha Margit egészsége romlása miatt az 1990-es évek második felétől egyre ritkábban kereste föl a szigetet, az üzlet ekkor már beindult, és ment magától: Tennantnak nem volt szüksége vesztegzárra ahhoz, hogy az üdülőparadicsom jövedelmező maradjon. Egymás után érkeztek a hírességek, hogy ellátogassanak a szigetre, vagy házat vásároljanak maguknak. Mick Jagger például az elsők között építtetett japán stílusú villát, amelyben gyakran megfordult (és manapság is rendszeresen tölt időt a szigeten) akkori feleségével, Bianca Pérez-Mora Maciasszal. David Bowie indonéz pavilonokból álló nyaralót alakíttatott ki – az énekes állítólag kedd esténként a helyi iskolásgyerekeknek olvasott föl meséket. 1994-ben azonban túladott az épületen (Felix Dennis angol költő-üzletember vette meg), mert, ahogy ő fogalmazott:
![]()
„a ház túl nyugodt és békés volt ahhoz, hogy dolgozni lehessen benne.”

Nem volt hasonló problémája Noel Gallaghernek, az Oasis frontemberének, aki a szigeten írta a „Be Here Now” című, 1997-es albuma nagy részét. Ezzel azonban nincs vége azon hírességek sorának, akik megfordultak Mustique-on: Tommy Hilfiger és Orlando Bloom, Johnny Depp és Kate Moss, Taylor Swift és Katy Perry, Paul McCartney és Jon Bon Jovi, Peter Lynch és Denzel Washington, John Travolta és Bryan Adams – a lista szinte végtelen. A brit uralkodócsalád körében sem veszített a sziget vonzerejéből: Katalin walesi hercegné és Vilmos walesi herceg 2023 nyarán is megfordult itt.
Mustique népszerűsége tehát nem csökkent. Annak ellenére sem, hogy az üdülőparadicsom az utóbbi évtizedekben sokat változott. „A régi Mustique azon az elven alapult, hogy ha meghívsz másokat a házadba, akkor téged is meghívnak” – mondta Jeannette Copeland. Ma már kevesebb partit tartanak, a hírességek inkább elbújni utaznak ide a nyilvánosság elől. „A mai hírességek és a brit királyi család tagjai nem azért jönnek, hogy önfeledten bulizzanak. Inkább családi összejövetelekre, és nem hedonista szórakozásra vágynak.”
Margit hercegnő nem véletlenül bújt el gyakran a szigeten: a brit királyi család fekete báránya sosem találta meg a boldogságát.
























