Idén már elmondhatjuk, hogy nekünk, magyaroknak is van karácsonyi filmünk, és ezzel együtt lett egy saját karácsonyi betétdalunk. Az első magyar egész estés karácsonyi film, a Nagykarácsony a készítők szerint zenéjében is igyekezett újat hozni: betétdala egy szerethető, mégis kortalan karácsonyi popdal kíván lenni. A számot egy alkalmi társulás készítette: a zenét hazánk egyik legsikeresebb filmzeneszerzője, Balázs Ádám jegyzi (nevéhez fűződik az Oscar-díjas Mindenki és az Oscar-jelölt Testről és lélekről zenéje), a szöveget Szepesi Mátyás, a Konyha frontembere írta, az előadók pedig Lábas Viki, a Margaret Island énekesnője és a filmben is hallható gyerekkórus. A produceri munkálatokért Toldi Miklós, a Magashegyi Underground dobosa felelt.
A különböző műfajokból érkező, eltérő zenei hátterű alkotók ízig-vérig karácsonyi megszólalású dalt szerettek volna készíteni, amelynek központi gondolata az, hogy egymástól lesz ünnep minden napunk, az egymásra való odafigyelés az igazi ajándék.
Eredetileg a film egyik emblematikus jelenetéhez íródott, amelyben egy gyerekkórus adja elő.
Ám amikor elkészült, a szerzők meghallották benne a jelen idejűen megfogalmazott popdal lehetőségét: Balázs Ádám elképzelte Lábas Viki hangján, Szepesi Matyi pedig felkérte állandó alkotótársát, Toldi Miklós producert, hogy készítsen belőle egy, a mai popzenéhez közelebb álló verziót.
„Amikor a rendező, Tiszeker Dani felkért a Nagykarácsony zenei világának megteremtésére, tudtuk, hogy egy dal és annak a főtémája lesz a pillérünk” – mesélt a zene születéséről Balázs Ádám zeneszerző.
„Olyan dalt szerettem volna írni, aminek van egy kortalan, zenei világoktól és divatoktól mentes alaptónusa, és a karácsony örök szellemiségét idézi fel.
Szerencsés voltam, mert általam nagyra becsült alkotótársakkal dolgozhattam: Szepesi Matyi nagyon szép mondanivalójú szövege a filmben és a végefőcím-dalban is tud hatni érzelmileg, Lábas Viki előadóként a dalt teljesen magára formálta, saját lelkével töltötte meg, Toldi Miki igazi profi zenei producerként a dalt mai zenei köntösbe öltöztette, Tiszeker Dani tiszteletbeli szellemi szerzőtársunkként pedig mint saját gyermekét dédelgette velünk kezdetektől fogva. A legfontosabb szereplők mégis a gyerekek voltak, akik által a Nagykarácsony teljesen más dimenzióba kerülhetett. Az ő lelkesedésük, csillogó szemeik és mosolyuk miatt már megérte mindannyiunknak elkészíteni ezt a dalt.”
„Ez az első filmzenei munkám – mesélte Szepesi Mátyás szövegíró. Az elmúlt években egyre több szöveget írtam felkérésre, és kialakult erre egy munkamódszerem, amin keresztül megpróbálok közös gondolatvilágot keresni az előadóval.
Ez a dal azonban teljesen máshogy született, és ez kirángatott a komfortzónámból:
a forgatókönyv és a dal hangulata alapján indultam el, minden este leültem szöveget írni, Tiszeker Dániel rendező pedig – aki közben forgatta a filmet – másnapra átolvasta, és csak azokat a sorokat engedte át, amit beérzett a film világába. Nagyon intenzív, izgalmas kreatív kaland volt, hálás vagyok Daninak, Ádámnak és a film társproducerének, Lévai Balázsnak, hogy a részese lehettem.”
„Első hallásra megtetszett a hangszerelés és a dal miliője” – idézi vissza benyomásait Lábas Viki. „Nem vettem részt még karácsonyi dal születésében, és úgy éreztem, hogy most már nincs bennem ellenállás, át tudom érezni ezt a szellemiséget. Matyi szövege megragadja azokat a pillanatokat és értékeket, amik számomra is fontosak, ha közös ünnepről van szó.
Nálunk a családban már régóta nem divat az ajándékozás karácsonykor,
mindig a közös pillanatok, társasjátékozás, beszélgetés, vacsorázás a fontos. Hogy végre egy helyen és egy időben van mindenki, és próbál jelen lenni. Nekem ezt jelenti a karácsony, nem az elvárásokat és a nyomást.”
Tiszeker Dániel szívet melengető, romantikus és humoros vígjátékát nagy sikerrel vetítik már a mozikban. A szórakozásról olyan színészek gondoskodnak, mint Pokorny Lia, Scherer Péter, Szabó Kimmel Tamás, Ötvös András, Zsigmond Emőke, Rujder Vivien, Szerednyey Béla, Mészáros Máté és Csuja Imre.
És íme a betétdal, az Együtt lesz minden nap ünnep:
A filmről pedig itt olvasható az írásunk.