A magyar történelemben van néhány fontos évszám, amelyet szinte mindenki betéve tud. Úgy gondolod, hogy neked sem okozhatnak gondot? Kvízünket kitöltve bizonyíthatod!
hirdetés
Ha te is tudod, miért szól a harang minden délben, akkor hallottál már Hunyadi Jánosról és Dugovics Tituszról. De vajon azt is tudod, mikor, melyik évben űzték el a törököt Nándorfehérvárról? Lássuk, mennyire emlékszel a magyar történelem fontosabb évszámaira, kezdve első királyunktól egészen napjainkig.
hirdetés
Indulhat a kvíz
10 kérdéses játék
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: 1456
Eddig /1
találat - ez %
1. kérdés
Melyik évben győzedelmeskedett a magyar had a török sereg felett Nándorfehérváron?
1456
1465
1552
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: 1526
Eddig /2
találat - ez %
2. kérdés
Mikor zajlott le a mohácsi csata?
1526
1562
1552
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: 1849. október 6.
Eddig /3
találat - ez %
3. kérdés
Mikor történt az aradi vértanúk kivégzése?
1849. október 6.
1848. október 6.
1849. március 15.
hirdetés
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: 1867
Eddig /4
találat - ez %
4. kérdés
Melyik évben született meg az osztrák–magyar kiegyezés?
1876
1896
1867
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: 1920. június 4.
Eddig /5
találat - ez %
5. kérdés
Mikor írták alá a trianoni békeszerződést?
1919. június 4.
1920. október 6.
1920. június 4.
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: 1514
Eddig /6
találat - ez %
6. kérdés
Melyik évben tört ki a Dózsa-féle parasztfelkelés?
1516
1551
1514
hirdetés
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: 1000
Eddig /7
találat - ez %
7. kérdés
Mikor koronázták meg I. István magyar királyt?
998
1000
1002
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: 2004
Eddig /8
találat - ez %
8. kérdés
Magyarország mikortól lett teljes jogú tagja az Európai Uniónak?
2005
2000
2004
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: 1222
Eddig /9
találat - ez %
9. kérdés
Melyik évben adta ki II. András magyar király az Aranybullát?
0-4 pont: Úgy tűnik, nem vagy nagy rajongója a történelemnek. Itt az ideje, hogy bepótold legalább a legjelesebb események évszámait.
5-7 pont: Nem rossz teljesítmény, de nem ártana felfrissíteni a korábban tanultakat, amivel a memóriádat is edzésben tarthatod.
8-10 pont: Gratulálunk, szép teljesítmény! Te aztán valóban emlékszel a legtöbb olyan esemény időpontjára, amely meghatározó jelentőségű a magyar történelem szempontjából.
Ha próbára tennéd magad a magyar földrajz témakörében, oldd meg ezt a kvízünket is!
hirdetés
Elveszett harmónia
Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.
Több mint 250 ezer négyzetkilométernyi erdőt telepített Kína az 1970-es évek vége óta, hogy megállítsa a Góbi sivatag előretörését. A gyakran a környezetvédelmi törekvések szimbólumának tekintett projektről, a kínai Nagy Zöld Falról azonban most bebizonyosodott: nem várt következményei is szép számmal akadnak.
Az ősi Mezopotámia világáról sokáig úgy gondolták a kutatók, hogy a hatalom szinte kizárólag a férfiak kezében összpontosult. A királyok nevét feljegyezték, a nők pedig többnyire feleségként vagy papnőként jelentek meg a történetekben úgy, mint valódi hatalommal nem rendelkező szereplők. Egy régészeti lelőhely újraértelmezése azonban mára megkérdőjelezte a korról gyűjtött ismereteinket.
A modern kultúrában az angyalokat általában kedves, szárnyas alakokként ábrázolják, de bibliai leírásuk sokkal félelmetesebb képet fest az Isten üzenetét közvetítő lényekről.
Csábító vízsugarak hívogatnak a városi szökőkútnál, de nem érdemes kockáztatni, mert a látszatra tiszta víz komoly egészségügyi kockázatokat hordoz, ezért nem szabad inni belőle, és megmártózni sem tanácsos benne.
Sok kertes ház udvarán áll kisebb-nagyobb medence, amely jó szolgálatot tesz a nyári hőségben, ám a tulajdonosok közül kevesen tudják, hogy a leeresztett víz meghatározott feltételek mellett szennyvíznek minősül.
Magyarországot és egész Európát súlyos hőhullám és aszály sújtja, ami miatt hazánkban is egyre több településen kell valamilyen fokú vízkorlátozást elrendelni. A HungaroMet adatai szerint a 90 napos csapadékösszeg jelentősen, mintegy 40-100 milliméterrel elmarad a szokásostól.
Mióta feljegyzik a napi maximális hőmérsékleteket Magyarországon, a műszerek még sosem mutattak olyan magas értéket, mint ma délután 3 órakor Szécsényben: 42 Celsius-fokot.
Kánikula, hőhullám, hőkupola: természetes jelenségek vagy az emberi tevékenység eredményei? A Klímapolitikai Intézet szakemberei legújabb elemzésükben megválaszolják a mostani hőségben egyre többeket foglalkoztató kérdést.
A vasúti közlekedés a 19. század első felében indult hódító útjára a világon, majd az ipari forradalmak jelentősen hozzájárultak elterjedéséhez. Az emberiség így egyre több vasútállomást is épített, melyek sokszor egy-egy város legszebb épületei közé tartoznak.
A diákhitelek és a Babaváró hitelek esetében is határidő-módosításról döntött a kormány, amelyek már meg is jelentek a Magyar Közlönyben. A változások a diákhitelek kamatstopját, illetve a Babaváró hitel egyik alapfeltételének teljesítési határidejét érintik.
Akár 6 hónap is eltelhet a szabálysértés elkövetésétől számítva a közlekedési bírság érkezéséig egy új szabály életbe lépése miatt július elsejét követően, ha Németország területén csípnek fülön.
Hiába parkolunk az árnyékba kánikula idején, az autó belseje akár 50 fok fölé is melegedhet pillanatok alatt. A hőség az abban tárolt eszközökre és tárgyakra is hatással van, mutatjuk, mire miként.
Az egész országot hetek óta sújtó csapadékszegény időjárásnak és forróságnak köszönhetően a vízfelületek nagysága csökken. Azt, hogy tatabányai tavak mellett élő madárállomány miként viselkedik ennek hatására, egy fotós kapta lencsevégre.
A májbetegségek egyik legnagyobb veszélye, hogy sok esetben évekig teljesen észrevétlenül, tünetmentesen fejlődnek a szervezetben. Mire a panaszok egyértelművé és zavaróvá válnak, a szerv károsodása gyakran már előrehaladott stádiumban van. Bár a májunk elképesztő módon képes regenerálódni, a nem alkoholos zsírmáj és a krónikus gyulladások csendben pusztítják a sejteket. Utánajártunk, milyen rejtett, hétköznapi tünetek – mint a makacs bőrviszketés vagy a koncentrációs zavarok – utalhatnak arra, hogy baj van, és melyek azok a kritikus laborértékek, amelyeket évente egyszer mindenkinek ellenőriztetnie kellene.
Ártalmatlan szokásnak tűnhet, de a kutatások azt mutatják, hogy székrekedést, sérvet, de még felkefekvést is okozhat a hosszas mobilozás wc-zés közben.
A lakás hűtésének egyik legegyszerűbb módja, ha nappal kizárjuk a meleget, éjszaka pedig beengedjük a hűvösebb levegőt. Már az is sokat számíthat, ha a napsütötte ablakokon behúzzuk a függönyt, és csak akkor szellőztetünk, amikor kinn valóban hűvösebb van.
Javában zajlik a 2026-os foci-vb, de vajon emlékszel-e még a 2000-es évek legendás csapataira és játékosaira? Teszteld a tudásod ezzel a futballkvízzel.
Az előrejelzések szerint ma tetőzik a kánikula. Az ország nagy részén estefelé zivatarok is várhatóak, ám enyhülésre nem érdemes számítani – érdemi lehűlés csak szerdán várható.
Mária Terézia udvarában a hercegnők sorsa elrendeltetett: politikai kényszerházasságok áldozataivá váltak. Kivéve egyet. A császárné imádott kedvence, Mária Krisztina főhercegnő volt az egyetlen, aki kivívta magának a jogot, hogy élete szerelméhez menjen hozzá. Az udvari intrikák és egy váratlan családi tragédia miatt azonban a történelem legkülönösebb menyegzője lett az övék: az ifjú pár és a teljes násznép tetőtől talpig fekete gyászruhában vonult az oltár elé. Utánajártunk a Habsburg-ház legnagyobb családi botrányának.
Zebegény szívében rejtőzik egy utca, amelynek kék manzárdtetős, zöld kerítéses házain, ajtóin és házszámain sárgálló napraforgók díszelegnek. A mesebeli homlokzatok mögött a Dunakanyar legmeghatóbb titka lakozik. Az 1920-as évek végén egy főúri asszony, Károlyi Lászlóné Apponyi Franciska – aki korábban az ország első csecsemőotthonát is létrehozta – ide költözött, megvásárolta a házakat, és egy varázslatos gyermekparadicsomot alapított. Az itt működő Virágegyletben a szegény sorsú kicsik korukat megelőzve tanultak környezettudatosságot és botanikát.