Azt már gyermekkorunkban megtanuljuk, hogy a magyarok kreativitása határtalan. Számos Nobel-díjas tudóssal, elismert feltalálóval büszkélkedhetünk, akik leleményességük által nemcsak a hétköznapjainkat tették könnyebbé, egyszerűbbé, de sok esetben a világot, a történelmet is megváltoztatták.
hirdetés
A magyar tudósok és találmányaik okkal váltak világhírűvé. Innovációjuk, újdonságaik szerte a világon ismertek. De vajon tisztában vagyunk azzal, hogy melyik találmányt kinek köszönhetünk? Teszteld tudásodat!
hirdetés
Indulhat a kvíz
10 kérdéses játék
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Selényi Pál
Eddig /1
találat - ez %
1. kérdés
Ki találta fel a fénymásolót?
Selényi Pál
Szilárd Leó
Winkler Lajos
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Asboth Oszkár
Eddig /2
találat - ez %
2. kérdés
Kit tartottak sokáig a helikopter feltalálójának?
Jendrassik György
Gábor Dénes
Asboth Oszkár
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Bíró László József
Eddig /3
találat - ez %
3. kérdés
Ki a golyóstoll atyja?
Goldmark Péter Károly
Losonczi Áron
Bíró László József
hirdetés
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Kempelen Farkas
Eddig /4
találat - ez %
4. kérdés
Kinek a nevéhez fűződik a Török, a „sakkozógép”, amelynek működését sokáig hiába próbáltak leleplezni?
Kempelen Farkas
Izsák Imre
Bolyai János
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Teller Ede
Eddig /5
találat - ez %
5. kérdés
Ki találta fel a hidrogénbombát?
Fonó Albert
Teller Ede
Bíró László József
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Neumann János
Eddig /6
találat - ez %
6. kérdés
Melyik matematikusnak köszönhetjük a digitális számítógép elvi alapjait?
Bolyai János
Fejér Lipót
Neumann János
hirdetés
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Szent-Györgyi Albert
Eddig /7
találat - ez %
7. kérdés
Melyik tudósunk érdemelt Nobel-díjat a C-vitamin felfedezéséért?
Goldberger József
Bolyai János
Szent-Györgyi Albert
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Gábor Dénes
Eddig /8
találat - ez %
8. kérdés
Kinek a nevéhez fűződik a holográfia?
Gábor Dénes
Kühne Endre
Rényi Alfréd
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Jedlik Ányos
Eddig /9
találat - ez %
9. kérdés
Ki találta fel a szódavizet?
Kühne Ede
Jedlik Ányos
Ganz Ábrahám
hirdetés
A válasz helyes!
Ez most nem jött össze.
A helyes válasz: Telkes Mária
Eddig /10
találat - ez %
10. kérdés
Ki alkotta meg a napenergia hasznosításának eszközeit, azaz a napházakat?
0-3: Finoman szólva sem vagy jártas a híres magyar feltalálókat munkásságában. Szánj egy kis időt arra, hogy megismerd, melyik találmány kinek a nevéhez fűződik.
4-7: Nem rossz, de a névmemóriád nem a legtökéletesebb. A biztonság kedvéért pörgesd át még egyszer ezt a kvízt, hogy jobban rögzüljenek a nevek.
8-10: Gratulálunk! Te aztán valóban tudod, melyik magyar feltaláló mivel örvendeztette meg a világot.
Te is szoktad híres emberek híres mondásait idézni? De vajon tudod, hogy a közkincsé lett gondolatok kitől származnak? Töltsd ki kvízünket ide kattintva, és azonnal kiderül!
hirdetés
Jön a DOGZ Fesztivál: te ott leszel?
Május elsején minden eddiginél nagyobb területen várja a kutyásokat és a leendő kutyásokat a DOGZ Fesztivál a Városligetben: közösségi élményt, szórakoztató és szakmai programokat egyaránt kínál az esemény. Falkaséták, kutyás futás és vándor vurstli is várnak a fesztiválon, amelyre a helyszínen levásárolható, 1000 forintos belépő megváltása mellett léphetsz be. Emellé még ajándék is jár! Ugye találkozunk?
Az utolsó indai maharadzsa lányaként született 1876-ban, a nőjogok kérlelhetetlen aktivistájaként hunyt el 72 éves korában, 1948-ban, pedig a könnyű fényűző életet is választhatta volna.
Amikor Sir Arthur Conan Doyle 1893-ban a svájci Alpokban halálba küldte leghíresebb detektívjét, a világ felbolydult. A londoniak az utcán is nyíltan gyászolták a fiktív karaktert, az író pedig hiába menekült, a rajongók végül kikényszerítették a nyomozó feltámadását.
Az Antarktisz hatalmas arany-, ezüst-, réz- és vaslelőhelyeket rejt. A jég olvadásával a nyersanyagok hamarosan elérhetővé válhatnak, a világ országai pedig versenybe szállhatnak kitermelésükért.
Amikor a pályaudvarokon aprót dobunk a kávégépbe, bele sem gondolunk, hogy egy több mint kétezer éves technológiát használunk. A történelem legelső automatáját ugyanis az ókori görögök alkották meg, de csoki vagy üdítő helyett valami egészen mást csapoltak belőle.
Rosalind Franklin hatalmas felfedezést tett az 1950-es években, amely alapjaiban írta át a biológiáról addig kialakult tudásunkat. Mire azonban a publikáláshoz ért volna, férfi kollégái a háta mögött már learatták a babérokat kőkemény munkájáért.
Elindította Budapest–Frankfurt járatát a Condor német légitársaság, ezzel új szereplővel bővült a hazai piac. A németországi desztináción kívül számos ázsiai és tengerentúli célállomás is könnyebben elérhetővé válik.
Egyedül egy szobában, csak éjjel aktívan a képernyő előtt – ez a hikikomori jelensége, mely napjainkban már nemcsak Japánban jellemző, hanem egyre jobban terjed a világ számos területén.
A világ egykori gyarmatai ma is izgalmas nyelvi térképet rajzolnak elénk. Ezek az országok, bár formálisan függetlenedtek egykori gyarmattartóiktól, de az európai nagyhatalmak nyelvükben még jelen vannak a felszabaduló országok mindennapjaiban.
Kaposvár sétálóutcájába ezentúl elektromos rollerekkel, Segway-jekkel és hasonló, motorhajtású eszközökkel nem lehet behajtani, azokat tolva, vagy kézben cipelve lehet csak közlekedni. A rendelet célja, hogy csökkentse a balesetveszélyt a gyalogosoknak fenntartott szakaszokon.
Sármán Nóra egy olyan különleges ruhát alkotott meg, amelynek látványos díszítését több ezer LEGO-elem adja. Az egyedi kreációhoz összesen mintegy 12 ezer alkatrészt használtak fel, a ruhára pedig közel 800 virág került fel kézzel, egyenként rögzítve. A romantikus hangulatú, tavaszi rétet idéző darab egyszerre hat szoborszerű műalkotásként és valódi couture ruhaként.
A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. április végétől június közepéig, az időjáráshoz igazodva, ütemezetten nyitja meg fővárosi strandjait, a látogatók a kedvezményeknek köszönhetően akár féláron is élvezhetik a vizet.
Egy pszichológiaprofesszor szerint a legtöbben rossz módszerrel próbáljuk felfedezni a hazugság jeleit, a testbeszéd helyett a szavakra és a beszédmódra kellene figyelnünk.
A felnőttkori elmagányosodás korunk egyik legsúlyosabb problémája: az utóbbi évtizedekben megnégyszereződött a barátok nélküli felnőttek száma. Tudatos hozzáállással azonban bárki sikeresen újraépítheti megcsappant szociális hálóját.
A Halley-üstökös csóváján halad át a Föld a következő napokban. Az Éta Aquaridák néven ismert meteorraj idén is látványos csillaghullást ígér, bár a Hold fénye ronthatja a megfigyelési körülményeket.
A gyümölcsök alapos megmosása alapvető, ám nem biztos, hogy a csap alatti, sima vizes öblítés minden esetben elég a növényvédőszer-maradványok eltávolítására. Emellett az is állandó gond, hogy a termések otthoni körülmények között gyorsan elvesztik frissességüket. Mindkét problémára megoldást jelenthet három olcsó, hétköznapi anyag: a keményítő, a vas és a csersav.
A kutyatartás egészségre gyakorolt pozitív hatását általában a sétáltatással magyarázzák, de a halálozási kockázat csökkentésére vonatkozóan is születtek már metaanalízisek, érdekes eredménnyel.
A zsírmáj sokáig tünetmentes marad, miközben a lakosság jelentős részét érintheti. Érdemes képbe kerülni, mert a kórkép súlyos következményekkel járhat.
Medgyaszay Vilmának a legnagyobb költők írtak sanzonokat: a Miminek becézett színésznő együtt dolgozhatott Szép Ernővel, Heltai Jenővel és Babits Mihállyal is.
Különös aranyérme-medált fedezett fel egy kincskereső fémdetektora segítségével Norfolkban. A feltehetően a 9. századból származó érme Keresztelő Jánost ábrázolja, ami meglehetősen szokatlan annak tükrében, hogy a pogány vikingekhez tartozhatott.
Ismerős lehet az érzés, hogy hiába vagy végre szabadságon, mégsem tudsz igazán kikapcsolni. Hiába nincs meeting, határidő vagy e-mail, a fejedben valahogy mégis tovább pörög a munka. Ennek oka az, hogy tartós stressz után az idegrendszer nem áll vissza azonnal nyugalmi állapotba.
Egyre több múzeum spórol a kiállítások katalógusának előállításán, a legtöbben Kínába viszik a munkát. Az ottani állami cenzúra azonban van, hogy furcsa helyzeteket teremt.