Kiadták a figyelmeztetést: csukj be minden ablakot

Olvasási idő kb. 2 perc

Érdemes ma délután becsukni az ablakokat egészségünk védelme érdekében. A forrósággal együtt nagy mennyiségű szaharai por érkezik Magyarország fölé, a porfelhő egészségügyi hatásai miatt figyelmeztetést is kiadtak.

Évek óta egyre inkább veszélyezteti a Szahara felől érkező porfelhő az európai tájakat. A forró övi homok egyre északabbra is eljut, s nem csak az autók karosszériájára veszélyes, egészségünkre is káros lehet. 

Az éghajlatváltozás hatására új, eddig ismeretlen természeti elemekkel találkozunk egyre gyakrabban. A szaharai porvihar nem új keletű dolog a térségben, de egyre gyakrabban előfordul, s komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet, ha rendszeresen belélegezzük. 

A naplemente csodás lesz ma este, de a szaharai por az egészségre veszélyes
Fotó: Rasica / Getty Images Hungary

Nem csak az autónk lesz koszos tőle

A szaharai porfelhő pontosan azt jelenti, amit a neve is leír. A szél a Szahara homokjának felső rétegét felkapja, hogy aztán a légáramlatoknak köszönhetően több ezer kilométeren át lebegtetve szétszórja a Föld bármely pontján. Jelen esetben Közép-Európában. A globális felmelegedés hatására azonban ezek a szelek a Kárpátokon is túljutnak, egyre közelebb az Északi-sarkhoz, közvetlenül hozzájárulva a jégtáblák erodálódásához. 

A műholdfelvételeken narancsos színt mutató elmosódások jelölik, s ha figyelmesen nézzük az autókat egy-egy porvihart követően, mi is felfedezhetjük a különleges színű szemcséket. A naplemente is szebb ilyenkor, vöröses-rózsaszín árnyalatot öltve egészen érdekes képet fest majd. 

Bár egy mosással megoldhatjuk járműveink tisztán tartását, és pár jól elkapott képet is készíthetünk ma este biztosan, az emberi szervezetre gyakorolt hatása egyértelműen nemkívánatossá teszi közvetlen környezetünkben a szaharai szemcséket. A megszokott porszemekhez képest eltérő méretük miatt a légzés hatására a tüdőbe jutva sokkal inkább károsíthatják légzőszervünket, mint gondolnánk. 

A légzőrendszer a 2,5 mikronnál nagyobb méretű részecskék zömét kiszűri, de ha huzamosabb ideg van fokozott működésnek kitéve, vagy egy bizonyos szemcseméret alatti porral kell megküzdenie, az hosszú távon krónikus tüdőbetegség kialakulásához vezethet. Egy kanári-szigeteki kutatás szerint fokozottan nő a tüdőbetegek kórházi kezeléseinek száma ezekben a napokban.

A szaharai porfelhő az egészséges légző- és keringési rendszert is károsíthatja – hívja fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem közleménye a szaharai por veszélyeire. 

„A megnövekedett porkoncentráció önmagában is okozhat légzőszervi irritációt. Aki egészséges, rendszerint torokkaparásról, köhögésről, az allergiások meglévő panaszaik romlásáról számolnak be” – hangsúlyozza dr. Müller Veronika, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatója.

Aki egészséges, ilyenkor az is torokkaparásról, köhögésről számol be, az allergiások meglévő panaszaik romlását észlelik. Érdemes ezekben az időszakokban becsukni az ablakokat, és a nem életbe vágó szabadtéri tevékenységeket kerülni. Komolyabb, tüdőt érintő betegségekkel élőknek ajánlott zárt térben légtisztító berendezést üzemeltetni.

Gerhát Petra
Gerhát Petra
Újságíró, szerkesztő
Gerhát Petra pályafutását vidéki televízióknál kezdte sportújságíróként. Művészettörténeti, néprajzi és társadalomtudományi tanulmányokat követően végzett oknyomozó újságíró képzést. Az elmúlt húsz év során politikai és történelmi témájú heti- és havilapoknál, illetve online magazinoknál is dolgozott. A Dívány mellett az Indamedia kisállatos magazinjai, a We love Dogz és a We love Catz újságírójaként is dolgozik, valamint a DOGZ Podcast műsorvezetője.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Offline

Petőfi felesége több volt múzsánál: Szendrey Júlia hozta el először Magyarországra Andersen meséit

Mindannyian ismerjük a lángoló lelkű költőfeleségként, aki siratta a segesvári hőst, de a történelemkönyvek gyakran elfelejtik megemlíteni, hogy Szendrey Júlia zseniális alkotó volt a saját jogán is. Ő volt az a rendkívül művelt, lázadó és modern gondolkodású nő, aki az 1850-es években először hozta el Magyarországra és fordította le Hans Christian Andersen legszebb meséit. Utánajártunk, ez a különleges nő hogyan formálta át örökre a hazai gyerekirodalmat.

Önidő

Ismered az Árpád-ház női leszármazottait?

Az Árpád-ház női leszármazottai külföldön ismertebbek, mint hazánkban. Nem véletlenül, hiszen míg itthon „csupán” leánygyermekek voltak, későbbi hazájukban uralkodófeleségekké, apátnőkké, olykor szentekké váltak. Közülük válogattunk kvízünkhöz. Te tudod, kik voltak?

Testem

Sürgősségi fogamzásgátlás: így működik valójában az esemény utáni tabletta

Az esemény utáni tablettát sokan még ma is „kémiai abortuszként” emlegetik, pedig a tudomány szerint ez az elnevezés biológiailag teljesen hibás. A sürgősségi fogamzásgátlás nem a megtermékenyített petesejtet támadja, hanem a hormonok nyelvén beszélve egyszerűen „elhalasztja” a peteérést, amíg a veszély el nem múlik. Mi zajlik le a női szervezetben a tabletta bevétele után, és miért kulcsfontosságú az időfaktor a nem kívánt terhesség megelőzésében?

Offline

Melyik hegység csúcsa a Matterhorn? Hegyek nehéz kvíze

Földrajzórán nem csak a hazai tájakat kellett ismernünk, gyakran még vaktérképen is be kellett jelölnünk a határainkon kívül fekvő nevezetes helyeket. Kvízünkben ezúttal Európa ismert hegységeivel kapcsolatos tudásod tesztelheted.

Testem

Ha ezeket eszed, megnő a korai halál esélye

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek szerepe az étkezésben egyre nagyobb, mivel könnyen elérhetőek, olcsók és sokáig eltarthatók. Azonban egyértelmű összefüggés mutatható ki ezen ételek fogyasztása és a megnövekedett szív- és érrendszeri kockázatok, valamint az ezekből fakadó korai halálozás között.

Offline

Kijátszotta a cenzúrát: titokban tanította feminizmusra a lányokat a szocializmusban a magyar írónő

A Kádár-korszakban a cenzúra mindent látott és mindent ellenőrzött, de volt egy terület, amit a rendszer bürokratái mélyen lenéztek és elhanyagoltak: a lányregényeket. Ezt a zseniális kiskaput használta ki Kertész Erzsébet, a „Csíkos könyvek” koronázatlan királynője. Miközben a kultúrpolitika azt hitte, a szerző csak ártatlan, romantikus történetekkel szórakoztatja a kislányokat, ő valójában a legkeményebb feminizmust, a női egyenjogúság és az önmegvalósítás eszméit csempészte be a gyerekszobákba Hugonnai Vilma vagy Szendrey Júlia sorsán keresztül.