A scientificamerican.com azt írja: a tudósok úgy gondolják, mára tökéletesen megválaszolták azt a kérdést, hogy vajon miért zsugorodik az emberi kéz- és lábujjak bőre aszaltszilva-szerűre egy-egy hosszabb fürdés közben.
2011-ben Mark Changizi, az Idaho állambeli Boise-ban, a 2AI Labs evolúciós neurobiológusaként kollégáival azt kutatta, hogy a ráncosodás mint aktív folyamat vajon rendelkezik-e evolúciós funkcióval.
A csoport arra is rájött, hogy a kialakult ráncok olyan vízelvezető hálózatnak tűnnek, amely a tapadás elősegítése érdekében alakul ki, ám még egy jó ideig nem volt bizonyíték arra, hogy a ráncos ujjak valóban előnyt jelentenek.
A cikk az ajánló után folytatódik

Mentes Anyu szakácskönyvek
„A kevesebb több. A mentes jobb."
Nemes Dóra újságíró, a Mentes Anyu márka és közösség megálmodója, de mindenekelőtt kétgyerekes anyuka. Szakácskönyveiben kipróbált recepteket válogatott össze, amelyek az inzulinrezisztensek, cukorbetegek, vagy életmódváltók étrendjébe passzolnak.
A könyvekbe most betekintést nyerhetsz.
Amit az online lapozgatóban megtalálsz:
- Tartalomjegyzék
- Előszó
- Részlet Étrendem - Szarka Dorottya dietetikus kisokosából
- + 1 recept is!
Mentes Anyu szakácskönyve 1+2 kedvező áron online rendelhető!
hirdetés
Később laboratóriumi vizsgálatok megerősítették azt az elméletet, miszerint a ráncos ujjak javítják a tapadást a nedves tárgyakon, és a víz elvezetésére szolgálnak, akárcsak az autó gumiabroncsaiban kialakított mélyedések.
A ráncos ujjak jobb tapadást biztosítanak ujjainknak nedves körülmények között. Ez körülbelül úgy működik, mint a gumiabroncsok futófelületei
– jelentette ki Tom Smulders, a Newcastle Egyetem evolúciós biológusa.
Vagyis az egésznek az oka az, hogy a tárgyak, amiket vizes kézzel megfogunk, biztonsággal a kezünk között maradjon. A víz alatti síkos dolgokat így egyszerűbb megragadni, a lábujjainkkal pedig könnyebben meg tudunk kapaszkodni a síkos felületen.