Míg az alföldi töltött káposzta valóban alföldi eredetű, a bakonyi betyárleves tradicionális jellege már egyáltalán nem ilyen egyértelmű. A legtöbb forrás szerint inkább csak egy jól kitalált turisztikai csali volt néhány évtizeddel ezelőtt, és azért kapta ezt a nevet, hogy a csárdákban a külföldi turisták számára eladható legyen a finom, húsos raguleves.
Alföldi töltött káposzta
Az alföldi töltött káposztát többféleképpen készíthetjük, mi ezen a héten a legegyszerűbb receptet mutattuk be, amibe nem kerül külön rántás, csak az egyes rétegek közé szórjuk a lisztet és egy kevés paprikát. A Dél-Alföldön ezt a fogást sokan még mindig szármának hívják, török névadója után. Ezen a területen savanyú káposztából, nagy töltelékkel, paprikásan készül, míg Erdélyben kaporral, csomborral és házilag kovászolt káposztával. Szabolcsban sokszor paradicsom is kerül bele, az eredeti, török változat szerint pedig borjú- vagy bárányhússal főzik.
Bajai halászlé
A halászlé egyike azoknak az ételeknek, amiket mindannyian másképp szeretünk, és ez így van jól. A bajai változat története szerint a környéken a főként halászatból élő helyiek arra törekedtek, hogy minél hamarabb elkészüljön a leves, ezért passzírozás helyett a halat egyszerűen darabolva tették a bográcsban lobogó vízbe. Kötelező kiegészítője a frissen gyúrt és főtt, langyos gyufatészta.
Bakonyi betyárleves
A bakonyi betyárlevest a legtöbb recept szerint úgy főzik, hogy többféle húst, akár marhát és csirkét is kevernek bele, zöldségekkel és gombával. Mi most egy olyan változatot készítettünk, amiben kolbász és szalonna van: így sokkal gyorsabban elkészül, az íze pedig nagyon gazdag.
Gondolhatnánk, hogy ez egy több száz éves étel, ám erre nem sok bizonyíték van. A bakonyi betyárleves elnevezés 1958-ban, vagyis csak néhány évtizede bukkant fel, és még az is lehet, hogy a turisták magyar ételek iránti olthatatlan vágyának kielégítésére találta ki egy élelmes szakács. Azóta millió változatban elterjedt, és ma már inkább egy tejfölös-gombás ragulevescsaládot takar, semmint egy konkrét ételt.
Bolognai spagetti tepsiben
Ennek a receptnek nem sok köze van névadó városához, de ettől még nagyon szeretjük, akár spagettivel, akár sütőben, de még melegszendvicsen is. A bolognai spagetti szülőhazája egyes források szerint nem is Olaszország, hanem az Egyesült Államok – itt lett az eredetileg lasagne- vagy tagliatelletésztával készült olasz ételből spagettiágyon kínált fogás a helyi olasz éttermekben.