Ha szeretsz utazni, London, Firenze vagy Dubaj biztos megvolt már. De ettél már curryt és úsztál már a londoni Tootingban? Ittál szakét a firenzei Borgo San Fredianóban, kóstoltál kézműves sört a koppenhágai Vesterbróban? Ugye hogy nem? A Lonely Planet megkérte a legnépszerűbb turistacélpontokban élő bloggereit, árulják el, szerintük mik a leginkább feltörekvő környékek a városukban, és mik ott a legmenőbb helyek. Kiválogattam közülük neked azokat, ahová Budapestről fapadossal is könnyen eljuthatsz.
Borgo San Frediano, Firenze
Firenzébe Budapestről fapadossal úgy tudsz eljutni, ha a Ryanair pisai járatát kombinálod egy kis buszozással. Egyik sem vészesen hosszú, a buszra a pisai reptéren tudsz felszállni és a firenzei főpályaudvarnál tesz le, ahonnan pár perces sétával a város kellős közepén vagy. Az Arno folyó déli partján találod az Oltrarno-negyedet, a hipszterek és művészek kedvencét.
Itt, a Borgo San Frediano mentén pezseg momentán a legjobban a város. Ugorj be a Gesto nevű trendi bárba egy italra és pár jó falatra, aztán mehetsz is tovább Firenze legjobb koktélbárjába, a Mad Souls & Spiritsbe. A helyiek állítólag imádják ezt az apró helyet. Ha pedig egzotikus élményekre vágysz, irány ugyanezen az utcán a Kawaii, ami Olaszország első szaké bárja.
"A háromszög", Lisszabon
Budapestről Lisszabonba a Wizz Air üzemeltet fapados járatot, úgyhogy ide tényleg könnyen eljuthatsz, csak azt a pár órácskát kell elütni valahogy a repülőn. A városban a Bairro Alto és a Santos városnegyedek közt megbújó, három utca (Poço dos Negros, São Bento és Poiais de São Bento) határolta rész a legmenőbb. Az alacsony bérleti díjak miatt ugyanis sok fiatal művész és vállalkozó költözött a klasszikus portugál stílusú, csempével burkolt falú házakba.
A környék egyedisége, a(z egyelőre) kevés erre járó turista miatt szerethető igazán. Egy ideális délután itt utazós könyvek böngészésével (a Palavra de Viajante könyvesboltban), teavásárlással (a Companhia Portugueza do Chá szaküzletben), delikátesz üzletben válogatással (Mercearia Poço dos Negros), borozgatással (The Mill) vagy skandináv hangulatú kávézgatással (Hello, Kristof) telik.
Vesterbro, Koppenhága
Ha fapadossal akarsz menni Koppenhágába, a Wizz Air malmői járatára vegyél jegyet, aztán ha Malmőben vagy vonatozz át az Øresund hídon, és a túloldalon már ott is van a dán főváros. Itt épp a Vesterbro-negyed a legérdekesebb: izgalmas boltok, nyüzsgő piacok, éttermek, bárok otthona, a falakat menő street art borítja.
A Lonely Planet szerint feltétlen éhesen kell ide érkezni, hogy aztán egy nagy hedonista zabálást rendezhessünk – például a Mad & Kaffe vagy a Granola kávézókban, vagy a nemrég nyílt WestMarketben, ami tele van jobbnál jobb kajáldákkal. Megszomjaztál? A legjobb helyi kézműves söröket a Mikkeller és a Fermentoren csapolja.
Tooting, London
Dél-Londonban, Wimbledon mellett bújik meg Tooting, a Lonely Planet szerint übercool városnegyed. Multikulti, egyedi és főutcáján zseniális ázsiai éttermek sorakoznak – a Dosa n Chutny-t és az Apollo Banana Leaf-et kell állítólag itt kipróbálni. Vásárolni csakis a Tooting Marketre menj, ha egyedi pubokban és bárokban innál, a The Castle, a The Antelope és a The Little Bar a te helyeid. Ha zöld területre vágynál, az is van bőven (a neve Tooting Common), a park ad otthont az Egyesült Királyság legnagyobb medencéjének, a Tooting Bec Lidónak.
Business Bay, Dubaj
Ide is el tudsz jönni fapadossal, a Wizz Airrel. És oké, a neve tényleg nem szexi a környéknek (ahányszor ránézek a Business Bay elnevezésre, ásítanom kell) de amúgy a város legizgalmasabban fejlődő városnegyedéről van szó állítólag. A válság miatt félbehagyott építkezések miatt sokáig szellemvárosra hasonlított a környék, de most nagy fejlesztések kezdődtek a 12 kilométer hosszú partszakaszon.
A következő években sorra adják majd át a parkokat, játszótereket, kikötőket, hoteleket, kávézókat és butikokat itt. A víztől távolabb található a környék szíve, a Bay Avenue. Itt laza éttermeket, hívogató pálmafás sétányt, és a téli hónapokban heti piacot találsz.