Egyes sofőrök úgy próbálják elkerülni a parkolási díj vagy a pótdíj megfizetését, hogy ponyvával takarják le autójukat. Ez azonban szabálysértésnek minősülhet.
A sonline.hu beszámolója szerint a közterületekre és a fizetős övezetekre egyaránt érvényes, hogy a rendszámnak mindig látszania kell, így aki elrejtésével trükközik, komoly büntetésre számíthat.
Ezért nem érdemes ponyvával trükközni a parkolásnál
A portál kérdésére Vass Tamás csokonyavisontai gépjárművezető szakoktató azt mondta, sok ilyen „szellemautó” áll a lakótelepeken. Hozzátette:
![]()
A gazdája azt hiszi, ha ráhúzza a leplet a verdára, onnantól láthatatlan. Ez azonban egyáltalán nincs így, a törvény szeme átlát a ponyván is, így csak a büntetés lesz nagyobb a végén.

A szakember emlékeztetett, hogy a KRESZ alapján a hatósági jelzésnek, vagyis a rendszámnak mindig azonosíthatónak kell lennie, ami nemcsak például az autópályára érvényes, hanem a fizetős parkolás esetére is.
Komoly következménye lehet
A ponyvás trükk alkalmazása súlyosabb következményekkel járhat annál, mint amikor valaki „elfelejt” jegyet venni.
![]()
Ha azért takarjuk le, hogy ne tudják leolvasni a rendszámot, az már súrolja a szabálysértés határát, sőt, a rendőr még azt is megkérdezheti, nem akarunk-e valamit eltitkolni előle
– figyelmeztetett az oktató. Ha tehát mindenképpen ponyvával szeretnéd letakarni az autót, akkor is ügyelj rá, hogy a rendszám látható maradjon. Ennek érdekében szükség lehet arra, hogy kivágd a ponyvát a rendszám helyén.
Bár a parkolóőr nem nyúlhat a ponyvához, értesítheti a közterület-felügyeletet vagy a rendőrséget. Ha feladatuk ellátásához ez szükséges, a közterület-felügyelők már megvizsgálhatják a járművet, és ellenőrizhetik, fizetettél-e a parkolásért. Vass Tamás szerint ezért nem éri meg trükközni a ponyvázással.
![]()
A legrosszabb az, hogy a végén már nem csak a parkolási díjat és a pótdíjat kell kifizetnünk, de még egy rendőri eljárást is a nyakunkba akasztanak.
Kapcsolódó: Változik a parkolási rend Budapesten, a Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júliustól nemcsak drágább lesz, de nehezedik a készpénzes fizetés is.























