Van, ahol közel 100%-os lesz a terméskiesés – hatalmas áremelkedésre van kilátás

egy kéz almát szakajt a fáról
Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az április közepén a több éjszakán át tartó fagyok és az ezt követő szárazság miatt országszerte, de különösen a Nyírségben, kritikus helyzetbe került a magyar gyümölcstermesztés.

A katasztrofális helyzetet egymást követő fagyos éjszakák sorozata okozta, amelyek nem hagytak időt a növények regenerálódására. Míg a virágzó fák már −1-2 Celsius-foknál károsodnak, a Nyírségben mért5 fok alatti hőmérséklet tömeges pusztuláshoz vezetett. Tölgyfa József, a Vitafer Hungária Kft. szaktanácsadója szerint idén több helyen a várható terméshozam szinte egésze odaveszett. „A legtöbb érintett gazdaságban 50-90% közötti terméskieséssel számolnak” – mondta a szakember.

Nem csak a fagy okozott kárt a termésben

A károkat jelentősen felerősítette a rendkívül alacsony páratartalom és a csapadékhiány, ami úgynevezett „száraz fagyot” eredményezett.

Idézőjel ikon

A vízhiány miatt legyengült növények még a viszonylag enyhébb lehűlésekkel szemben is védtelenek voltak.

A lehűlés és az aszály okozta kár leginkább a csonthéjasokat, így a kajszi- és őszibarackot, a cseresznyét, valamint az almát és a körtét érintette.

A csonthéjas gyümölcsök kerültek a legnagyobb veszélybe
Fotó: Doctor Pepper

A tavalyi év sem volt kegyes a gazdákhoz

A 2026-os esztendő kilátásait tovább rontja, hogy a gazdák a tavalyi, szintén súlyos fagykárokkal sújtott év után eleve nehéz helyzetből indultak.

A 2025-ös szezonban egyes fajoknál tapasztalt 80-90%-os kiesés már korábban piaci sokkot és drasztikus áremelkedést okozott.

Az idei ismétlődő károk miatt várhatóan tovább szűkül a hazai kínálat, ami hiányhoz és az árak további két, akár háromszoros növekedéséhez is vezethet.

Ilyen problémákkal szembesülve még fontosabbá válik a tudatos növényvédelem, valamint a biostimulátorok és aminosavak használata. Ezek a technológiák segíthetnek a váratlan helyzetek kezelésében és a regeneráció felgyorsításában, hogy a gazdák legalább a termés még menthető részét megőrizhessék.

Kapcsolódó: Vas vármegyében is veszélybe került az idei gyümölcsszezon.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Pásztor Liliána
Pásztor Liliána
Újságíró, szerkesztő
Pásztor Liliána a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kommunikáció és média szakos hallgatója. 2024-ben csatlakozott a Dívány szerkesztőségéhez.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Nem csak köhögésre jó: szúnyogcsípés ellen is bevetheted a lándzsás útifüvet

A legtöbb kerti gyepben szinte fűnyírásról fűnyírásra felbukkan, mi pedig sokszor gondolkodás nélkül, bosszankodva rántjuk ki a földből mint haszontalan gyomot. Pedig a lándzsás útifű a népi gyógyászat egyik legnagyobb szuperhőse. Ez a végtelenül egyszerű növény a nyári szezonban is igazi életmentő lehet – különösen akkor, ha ellepnek minket a kellemetlen szúnyogok.

Életem

Csak ebben az esetben tesz boldoggá a minimalizmus

A minimalizmus sokak számára vonzó életstílus: kevesebb tárgy, több tér, letisztult otthon és gondolatok. De vajon tényleg mindenkit boldoggá tesz, aki kipróbálja? Egyre több kutatás és tapasztalat mutatja, hogy csak bizonyos helyzetekben hoz valódi elégedettséget.

Testem

Hiába veszel drága sampont: ezek a szokások ártanak a legtöbbet a hajadnak

Hajlamosak vagyunk vagyonokat költeni a legújabb csodasamponokra, luxusbalzsamokra és méregdrága hajpakolásokra, miközben a fürdőszobából kilépve szinte azonnal tönkretesszük a hatásukat. A hajmosás utáni rutinunk tele van olyan berögzült, észrevétlen mozdulatokkal, amelyekkel szép lassan leamortizáljuk a hajszálainkat. Összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb hibákat, amelyeket szinte mindannyian elkövetünk.

Mindennapi

Veszélyes androidos vírus terjed: kifoszthatja a bankszámládat

Adathalász módszerekkel terjesztik azt a vírust, amely egy hasznos, eszközök közötti kommunikációt biztosító funkciót használ ki pénzügyi csalásokhoz. Telepítése után gyakorlatilag a teljes képernyő és a billentyűzet is megfigyelés alá kerül, így a bizalmas adatok megszerzése sem jelent akadályt.

Mindennapi

200 ezer alatt nincs budapesti albérlet: brutális a júniusi áremelkedés

Rendkívül nehéz helyzetbe kerültek azok a diákok és fiatalok, akik idén nyáron keresnek kiadó lakást a fővárosban. Bár a felsőoktatási ponthatárokat csak július 23-án teszik közzé, az albérletpiac már júniusban komoly árszintemelkedést produkált. A budapesti átlagos bérleti díj egyetlen hónap alatt 6,4 százalékkal emelkedett, elérve a 285 766 forintot.

Offline

Villámkvíz: ki rendezte ezeket a híres magyar filmeket?

Jancsó Miklós, Szabó István, Bacsó Péter. Csak néhány név a 20. század leghíresebb magyar filmrendezői közül. Híres filmjeik évtizedeken át szórakoztatták a magyar közönséget, és néhány sikeres alkotásuk még külföldre is eljutott.

Mindennapi

Mégsem vonul ki Magyországról a Tesco: 40 új boltot nyitna az üzletlánc

Az eddigi híresztelésekkel ellentétben, amelyek szerint a Tesco esetleg kivonulna a magyar piacról, az áruházlánc nemhogy nem távozik, de komoly terjeszkedést tervez, és mindeközben egymilliárd forintos beruházással modernizálta 26 éve működő budaörsi boltját. A 2001-ben megnyitott áruház, amely egykor a cégcsoport legnagyobb hazai hipermarketjének számított, átfogó felújításon esett át.