Újabb árkorlátozás jöhet – 30 gyógyszer ára csökkenhet

Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Közösségimédia-bejegyzése szerint Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter gyógyszeripari vezetőkkel találkozott és egyeztetett több mint 30 gyógyszer árának korlátozásáról.

Fontos információkat osztott meg Nagy Márton közösségimédia-oldalán. A nemzetgazdasági miniszter először csak arról írt, hogy „ma tovább folytatódtak az egyeztetések”

Önkéntes gyógyszerár-csökkentés a cél

A bejegyzésből kiderült: a miniszter dr. Greskovits Dáviddal, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) elnökével, dr. Hankó Zoltánnal, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnökével és dr. Sohajda Attilával, a Magyar Gyógyszerész Kamara Gazdasági Munkabizottságának vezetőjével találkozott. A megbeszélésen Gerlaki Bence adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkár és Láng Róbert egészségiparért és egészségturizmusért felelős miniszteri biztos is jelen volt. Egy későbbi bejegyzésből az is kiderült, mi volt a téma.

„Több mint 30 gyógyszer áráról tárgyalunk” – írta a miniszter. Vagyis, minden jel szerint újabb árkorlátozásra vagy árrésstopra van kilátás. Hogy az intézkedés pontosan mely gyógyszereket érintheti, az egyelőre nem ismert. 

Korábban is felvetődött már a gyógyszerek árának korlátozása
Fotó: Joe Raedle / Getty Images Hungary

Nem ez az első alkalom, hogy a kormány a gyógyszeripar szereplőivel egyeztetett. Ahogyan arról a Dívány is beszámolt, a gazdasági miniszter korábban elmondta: a csökkentés nem minden nem támogatott gyógyszerre terjed majd ki, kiválasztanak néhány fejfájás-csillapítót és más orvosságokat. Hozzátette: önkéntes ármérséklést szeretne elérni.  

Mint ismert, a kormány a napokban döntött az árréscsökkentő intézkedések augusztus végéig történő fenntartásáról. A lépés megítélése azonban legalábbis kettős. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) ugyanis arra figyelmeztetett, hogy a szerintük hibás intézkedés fenntartása beláthatatlan következményeket okozhat a kiskereskedelemben, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban, valamint a teljes magyar gazdaságban. Véleményük szerint az árkorlátozás rengeteg élelmiszerbolt bezárásához vezethet, valamint nehéz helyzetbe sodorhatja a magyar beszállítókat. A kabinet szerint ugyanakkor „az árréscsökkentés érdemben növeli a kiskereskedelmi forgalmat, így a fogyasztást is”.

 

Múzsák a csók után könyv

Múzsák a csók után

Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.

Rendeld meg a kiadó oldalán kedvezményesen!

hirdetés

Kálmán Gábor
Kálmán Gábor
Vezető szerkesztő
Kálmán Gábor az ELTE Bölcsészettudományi Karán szerzett diplomát kommunikáció szakon. Újságíróként és szerkesztőként is dolgozott online és print napi-, illetve hetilapoknál, magazinoknál, később tördelőként, grafikusként és művészeti vezetőként szerzett tapasztalatokat. A Kodolányi János Főiskolán online újságírás gyakorlatot vezetett, elvégezte a 4Cut Digitális Műhely Videóvágó, videótechnikus tanfolyamát. 2024 óta dolgozik a Díványnál újságíróként és szerkesztőként. 2026 januárjától vezető szerkesztői feladatokat is ellát.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Meddőség, PCOS, endometriózis: ilyen jeleket küld a tested a betegségekről

A női hormonrendszer működése ciklushoz kötött, ezért a szervezet jelzései is sokszor változékonyak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden fájdalom, rendszertelen menstruáció, pecsételő vérzés, hajhullás vagy hirtelen testsúlyváltozás „normális női panasz” lenne. A PCOS, az inzulinrezisztencia, az endometriózis, a pajzsmirigyproblémák és a meddőség hátterében gyakran összetett hormonális és anyagcsere-folyamatok állnak.

Testem

Facebookos álorvosok veszélyes tanácsokkal: hetekig figyeltük őket

Két álorvos, együttesen majdnem 300 ezer magyar követővel, profilkép helyett avatárral és hatalmas mennyiségű Reels-videóval, melyekben orvosinak nem nevezhető témák mellett megtévesztő információkat is terjesztenek: százezrek látják videóikat, és ez veszélyes is lehet.

Testem

Ezek az emlőrák első jelei: könnyen félreérthetők a tünetek

Az emlőrák korai szakaszában leggyakrabban teljesen néma, ám amikor tüneteket produkál, azok sokszor egyáltalán nem merülnek ki a jól ismert csomókban. A bőr apró változásai, a mellbimbó ekcémának tűnő hámlása, vagy a mell hirtelen fellépő, fertőzésre hasonlító gyulladása és aszimmetriája mind a daganat megtévesztő arcai lehetnek. Mivel a rizikó az életkorral nő, és a családi hajlam is szerepet játszik, a havonta elvégzett, alapos önvizsgálatnak életmentő szerepe van. De milyen rejtett elváltozások felett siklanak el a legtöbben, és hogyan végezhető el otthon, mindössze pár perc alatt a helyes ellenőrzés?

Életem

A bértranszparencia Magyarországon elbukott, csak elvben nyilvánosak a fizetések

Az Európai Unió bértranszparencia-irányelvének fontos mérföldkőhöz kellett volna érkeznie a múlt hétvégén, hiszen a tagállamoknak hároméves felkészülési időszak után kötelezően át kellett volna ültetniük a szabályozást a saját jogrendjükbe. A valóságban azonban a transzparencia elbukott a legelső teszten, mivel számos tagállam képtelen volt betartani a meghatározott határidőt.