Szobanövények szaporítása: agyaggolyót, mulcsot vagy egyszerűen vizet használjak?

Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Szeretnél több fikuszt a lakásba, de fogalmad sincs, hogyan szaporíthatnád? A szakértőtől megtudhatod, hogy a legjobb eredmény érdekében milyen közegben érdemes gyökereztetned.

A szobanövények nevelgetése kifejezetten kellemes, de nem buktatók nélküli feladat. Új sorozatunkban ezért a témában felmerülő gyakori problémákra keressük a választ. Ebben Török Balázs, a Lets Leaf YouTube-csatorna szerkesztője nyújt hathatós segítséget, akinek a gyökereztetésről is van egy sor építő jellegű gondolata.

Van élet a vízen túl is

Török Balázs a Díványnak elmondta, a növények vegetatív szaporodásáról akkor beszélhetünk, ha azok valamely részéből – jellemzően vágással és gyökereztetéssel – új növényt hozunk létre. Ilyen módon szaporítható a legtöbb klasszikus szobanövény is, legyen szó fikuszról, könnyezőpálmáról, agglegénypálmáról, futókáról vagy éppen viaszvirágról.

Vendégszakértőnk szerint a klasszikus gyökereztetés vízben történik. Itt főleg arra kell ügyelni, hogy minél sterilebbek legyenek a körülmények, ezért ajánlott megtisztítani a vágáshoz használt kést vagy ollót is. A vizes gyökereztetés ugyanakkor korántsem az egyetlen opció. Korábbi videójában Balázs ötféle ültetőközeget mutat be, melyekbe olyan népszerű fajok kerülhetnek, mint a viaszvirág, a nyílgyökér és az anyósnyelv:

Ahogy a videóból is kiderül, Balázs szerint a szobanövények számára ideális ültetőközeg lehet a perlit, a faaprólék vagy a sphagnum moha, de működőképes megoldás például az agyaggolyó is. Mint mondta, a nedvességet a legjobban a moha tartja meg, hátránya viszont, hogy télen hajlamos penészedni, ami könnyen átterjedhet a növényre.

A fent említett agyaggolyóról elsősorban azt érdemes tudni, hogy hosszabb ideig is képes megtartani a nedvességet, amit fokozatosan enged ki magából. A perlit és az orchidea-ültetőközegben található faháncs ezzel szemben gyorsabban kiszárad, így alkalmazásuknál fokozott figyelmet kell fordítani a rendszeres locsolásra.

A vizes gyökereztetés a legelterjedtebb, de vannak más megoldások is
Fotó: tylim / Getty Images Hungary

Balázs hozzátette, ha sikerrel jársz, egy darabig próbálj eltekinteni a szaporított növények további bolygatásától és hagyd őket nyugodtan meggyökeresedni, mivel számukra egyfajta sokkhatással ér fel, amikor új közegbe kerülnek.

Idézőjel ikon

Ültetésük mindenképp trópusi növényekre igazított talajmixbe történjen, hiszen a szobanövények leggyakrabban a nem megfelelő talaj miatt rothadnak el.

Kíváncsi vagy, hogy a fenti videó készítése óta eltelt 3 hónapban melyik növény hogy érezte magát a különféle ültetőközegekben? Itt megnézheted a kísérlet eredményét is:

Múzsák a csók után könyv

Múzsák a csók után

Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.

Rendeld meg a kiadó oldalán kedvezményesen!

hirdetés

Kövess Péter
Kövess Péter
Vezető szerkesztő
Kövess Péter Balázs marketing- és reklámügyintéző képesítést szerzett, majd a Kodolányi János Főiskola kommunikáció és médiatudomány szakán végezte tanulmányait. A sajtóban már 20 éve dolgozik, pályafutása során újságíró-szerkesztőként több országos print lapnál is megfordult, ezt követően az online médiában helyezkedett el. A Dívány legrégebbi munkatársaként 2017 óta erősíti a csapatot, 2024-től vezető szerkesztőként is.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Életem

Ekkora vám sújtja júliustól a temus csomagokat: minden, amit tudnod kell

Július 1-jétől új költséggel kell számolniuk azoknak, akik EU-n kívüli webáruházból, például Temuról, Sheinről vagy AliExpressről rendelnek: a 150 euró alatti csomagokra termékkategóriánkként 3 eurós vám kerül. Ha egy küldeményben többféle termék van, a 3 eurót termékkategóriánként kell megfizetni.

Világom

Riasztó képet fest Európa időjárása: végérvényesen eltolódhat a nyár

Európa a leggyorsabban melegedő kontinens. Nyugat-Európában már május második felében olyan hőhullám érkezett, amely inkább a nyár közepét idézte. Május 21. és 30. között Franciaország nyugati részén, Angliában és Walesben a napi átlaghőmérséklet helyenként több mint 10 Celsius-fokkal haladta meg az ilyenkor szokásos értéket. Ilyet korábban nem tapasztalhattunk.

Testem

Fogyás nőként: miért nem elég kevesebbet enni?

A kalóriadeficit hozza el a fogyást, de önmagában közel sem elég a kívánt eredmény eléréséhez. Ezenfelül számolni kell azzal is, hogy a férfi és a női szervezet eltér, akár a testösszetételben, akár a hormonális működésben, ezekkel az eltéréseket pedig mindenképpen figyelembe kell venni.

Testem

Ez az egyik legnagyobb tévhit a férfiak termékenységéről: sokan csak akkor jönnek rá, amikor már késő

Miközben a nőket folyamatosan figyelmeztetik a biológiai óra múlására, a férfiak termékenységével kapcsolatban még mindig tartja magát az a tévhit, hogy az időtlen és sérthetetlen. A legújabb kutatások azonban rávilágítanak, hogy 40 éves kor felett a spermiumok száma és genetikai épsége is fokozatosan romlani kezd. Ez a változás ráadásul sokszor láthatatlan marad a hagyományos orvosi vizsgálatokon, mégis drasztikusan növelheti a vetélés vagy a későbbi genetikai betegségek kockázatát. Hogyan befolyásolja a kor és az életmód a férfiak nemzőképességét, és miért nem szabad készpénznek venni az életre szóló termékenységet?

Világom

Magyar tengeri kikötő volt 110 éve: itt esküdött Jókai Mór lánya, emléktáblát is kapott a magyar író

Száztíz évvel ezelőtt Fiume a magyar hírességek és arisztokraták kedvenc luxusmenedéke volt, ahol Jókai Mór a lánya esküvőjét ünnepelte. Ám a történelem viharai után a korzó legpompásabb szállodája, a Hotel Europa már egy titkos társaság fészke lett, amely megágyazott a huszadik század egyik legőrültebb alakjának: egy olasz költő-diktátornak, aki saját mini-államot épített ki a városban, és akitől még Mussolini is tanult. Utánajártunk Fiume aranykorának és sötét titkainak.

Offline

Itt található Magyarország egyetlen diadalíve: Mária Teréziát is lenyűgözte

Bár a diadalívekről a legtöbb embernek Párizs vagy Róma jut eszébe, Magyarország is büszkélkedhet egy ilyen különleges műemlékkel. A váci Kőkapu az ország egyetlen diadalíve, amelyet mindössze két hét alatt építettek fel Mária Terézia 1764-es fogadására. Az uralkodónőt lenyűgözte a monumentális építmény, ám a legenda szerint kezdetben annyira félt a gyorsan felhúzott falak omlásától, hogy nem mert átmenni alatta.

Világom

A falu, ami nem létezik: az ördög művének tartják az Amalfi-part csodáját

Az Amalfi-part számtalan csodát rejt, de van köztük egy, amelynek létezését évszázadokon át titok övezte. Furore, a „láthatatlan falu” nem rendelkezik utcákkal vagy főtérrel, házai magányosan kapaszkodnak a függőleges sziklákon. Legismertebb pontját, a drámai szépségű szurdokot a helyi mondák szerint maga az ördög hasította ki a földből dühében, mikor a lakók elüldözték. A híd lábánál megbúvó, titkos smaragdzöld öböl ma a világ egyik legtöbbet fotózott és legrejtélyesebb természeti képződménye.

Mindennapi

Azonnal tedd le a telefont, ha ezzel hívnak: milliókat bukhatsz miatta

Egyetlen telefonhívás is elegendő lehet ahhoz, hogy valaki elveszítse az összes megtakarítását. A rendőrség közlése szerint egy sértett bankszámlájáról csaknem 47 millió forintot emeltek le, miközben egy magát banki kiberbiztonsági munkatársnak kiadó férfival beszélt telefonon.

Mindennapi

Kiszámolták: a SZÉP-kártyával ennyi pluszpénzt kaphatnak a nyugdíjasok

Május 1-jétől megszűnt az az átmeneti könnyítés, amely külön kormányrendelet alapján 2025. december 1. és 2026. április 30. között lehetővé tette hideg élelmiszer vásárlását a Széchenyi Pihenőkártyával. Emiatt a SZÉP-kártya kerete már kizárólag az eredeti kategóriákra, azaz szálláshelyre, vendéglátásra és szabadidős szolgáltatásokra fordítható.