Minden kérdésre választ ad a Tudatos Vásárlók Egyesületének 2020-as porszívótesztje, amely során 38 gyártó 318 porszívóját vizsgálták.
Mit vizsgáltak?
Porszívó vásárláskor az egyik legfontosabb szempont a tisztítási hatékonyság, azaz, hogy a kiszemelt eszköz mennyire távolítja el a szennyeződést az adott felületről. A szakértők azt is megvizsgálták, hogy egy-egy készülékből mennyi por jut vissza a levegőbe, mennyire tartósak, zajosak vagy épp energiatakarékosak a porszívók.
Melyik típust válasszam?
A most megjelent tesztben hagyományos, fekvő porszívókat hasonlítottak össze, melyek általában jobb teljesítményt nyújtanak burkolat nélküli padlók, lépcsők, szövetek és kárpitok, valamint a bútorok alatti területek tisztításában. Egy részük a teszt tanulságai alapján szőnyegtisztításban sem marad alul az álló modellekhez képest.
A szakértők a típus szerinti besorolás mellett a már említett, komplex szempontrendszer alapján értékelték a porszívókat, emellett a tesztelt termékekről olyan fontos információkat is megtudhatunk, mint a tömegük, a porzsák kapacitása, a porszívó mérete, de a személyes igényeinkről sem szabad megfeledkezni. A porzsák nélküli modellek esetében pénzt takaríthatunk meg, hiszen később nem kell pénzt kiadni új porzsákra. Ugyanakkor több szűrőre van szükség, amelyek rendszeres tisztítást igényelnek, illetve a HEPA-szűrőket cserélni kell.
A porgyűjtő tartály ürítése azonban problémát jelenthet az asztmások és allergiások számára. Számukra az is fontos szempont, hogy porszívózás után ne legyen több por a levegőben, mint előtte, ezért nem mindegy, hogy milyen hatékonyságú a porszívó szűrője. A 318 termék közül 52 ért el 3 pont alatti értéket.

A porszívó hű társad lesz, de nem biztos, hogy hatékony
A vizsgált porszívók ára 12 000 forinttól 220 000 forintig terjed, viszont nem a legdrágább termékek vezetik a rangsort, és nem meglepő módon a nagynevű gyártók termékeit látjuk a lista élén, az első három helyet a Rowenta szerezte meg magának. A legfontosabb tanulság, hogy akár 40 000 forint körüli összegért is vehetünk olyan porszívót, ami az összes szempont alapján jó helyen végzett.
A tartósság tekintetében tűnik a legpozitívabbnak a kép. A teszt során laboratóriumi körülmények között 550 óra működést szimuláltak, melynek során a motor és a kábel állapotát vizsgálták. Ez a valóságban, heti 1 óra porszívózást véve alapul, több mint 10 éves használatnak felel meg. 10-ből 9 termék maximális pontot kapott tartósság szempontjából, ami azt jelenti, hogy nem hibásodtak meg a teszt során.
Ezzel szemben, amikor azt vizsgálták, hogy milyen hatékonyan távolítják el a koszt a készülékek a különböző típusú padlóról (szőnyeg, parketta, kőburkolat), egyetlen termék sem ért el maximális pontot – ugyan a szórás elég nagy a különböző porszívók eredményei között, tehát nem lehetetlen jobbat találni köztük. A teszt részletes eredménye (előfizetés ellenében) ide kattintva érhető el.
Miért kell fizetni az eredményért?
A tesztet a közhasznú nonprofit civil szervezetként működő Tudatos Vásárlók Egyesülete végezte, amely 2015 óta tagja a havonta több mint 50 millió fogyasztó döntését független, kiváló minőségű laboratóriumi vizsgálatokkal segítő nemzetközi International Consumer Research&Testing (ICRT) hálózatnak. A kipróbált termékekről tudni kell, hogy azokat minden esetben anonim módon, kiskereskedőtől szerzik be. Ez azt jelenti, hogy nem tesztelnek prototípusokat, sem pedig gyártók által felajánlott ingyenes termékmintákat. A vizsgálatok mindig egy egységesen kidolgozott módszertan alapján készülnek, így a több ezer terméket egy sor szempont szerint lehet összehasonlítani, akár úgy is, ha kipróbálásuk más időpontban történik.
Nincsenek már energiafaló porszívók
Sokévnyi használat alatt az se mindegy, mennyire pörgeti meg a készülék a villanyszámlát, ám egy 2017-es EU-s szabályzatnak köszönhetően energiafaló készülékeket már nem találunk a boltok polcain, ugyanis az éves energiafogyasztásuknak 43kWh/évnél kisebbnek kell lenniük. A zajkibocsátás terén is javult a helyzet az elmúlt években, mert az unió ezt is maximalizálta 80 decibelben. Azonban érdemes odafigyelni, mert így is van különbség a készülékek között, csak a termékek harmada mondható csendesnek (3-asnál jobb eredmény zajkibocsátás alapján).
Jó lehet-e egy használt porszívó?
A tesztben szereplő porszívók közel egyharmada kifutó vagy kifutott termék, így használtan vagy outletből szerezhető be. Ha nem fér bele egy csúcsszuper új modell, a környezettudatosság jegyében érdemes lehet tudatosan keresni az élmezőnybeli modelleket, mivel sokszor hibátlanul működő darabok is új gazdát keresnek.

Van, amit érdemes megjavíttatni, de egy bizonyos kor felett már jobban jársz, ha keresel egy méltó utódot helyette.
Tovább olvasom