Sokáig vita tárgyát képezhette, hogy hol lakik az igazi Mikulás. 1952-ben azonban elkezdett kiépülni egy bájos kis falu Lappföld kapujában, és Joulupukki, a finn Mikulás az évtizedek során mindannyiunk Mikulásává vált. Egyébiránt december 6. kettős ünnep a finnek számára, hiszen ezen a napon ünneplik függetlenségüket is 1917 óta.
10 tény Joulupukkiról, a finn Mikulásról
1. Amikor 1986-ban hazánkba látogatott Joulupukki, a Pajtás újságnak adott interjúban elárulta, hogy éppen akkor töltötte be a 600 éves kort. (Vagyis most 638 éves, bár egyszer azt mondta, hogy számolás közben elaludt, így nem tudja, pontosan hány éves.) Az is kiderült, hogy már nem rénszarvasszánnal utazik, hanem a Finnairrel.
2. Évente egymillió gyerek keresi fel otthonában Joulupukkit, és félmillióan a neki írt levelet ekkor adják oda személyesen. Manapság a legtöbb levelet a lengyel, az olasz és a kínai gyerekek írják Joulupukkinak. Érdekes, hogy a japánok, akik a 80-as években még a leglelkesebb levélírók voltak, gyakran origamit is tesznek a levelükbe.
3. A Santa Claus Village-et 1952-ben kezdték építeni, a "Világmikulás" lakhelyéül szolgáló falu akkor még csak egy gyorsan felvert faházból állt.
4. A belépés és a parkolás díjtalan a Mikulás-faluba, ugyanakkor elég sok izgalmas szórakozási lehetőséget nyújt a hely, amiért jó néhány eurót ott hagyhatunk. Mikulásnével is cseveghetünk. (Január-februárban olcsóbb minden.)
5. Joulupukki igen extrém időjárási körülmények között él, decemberben napi 2-3 órát süt a nap, és átlagban -9 Celsius-fok van. Júniusban viszont egész hónapban nem megy le a nap, és átlagosan +15 fokot mérnek.
6. Joulupukki mindig hangsúlyozza, hogy nincsenek rossz gyerekek, csak nekik is vannak rossz napjaik. Úgy gondolja, hogy minden gyerek megérdemli az ajándékot. (Szerinte mindenki gyerek 100 éven alul.)
7. A finn Mikulás nevében szereplő kecskebak szó arra a pogány skandináv rítusra utal, amikor a szalmabábut feldobták, és miután az a szoba padlójára esett, megjósolták belőle a következő évi gabonatermést. A finnek átvették a szalmabábut karácsonyfadíszként, és ez a név ragadt át magára a Mikulásra. Régebben Joulupukki négykézláb, kifordított bundában járt, úgy hozta az ajándékokat.
8. Joulupukki egy 30 évvel ezelőtti interjúban elmondta, hogy két gyermeke van, de szigorúan véve a világ minden gyermeke az övé is. Meglátása szerint a bőkezűségének és jóságának ki kell terjednie mindenkire.
9. Annak idején Joulupukki egyre nagyobb népszerűségét meglovagolva Rovaniemitől 80 kilométerre szabadidőközpontot hoztak létre. Ennek részét képezte a Simo-tóban egy tengeralattjáró, amelyből a víz alatti világot csodálhatták volna a látogatók. Mivel azonban túl alacsony volt a tó vízszintje, a tengeralattjáró felkavarta az iszapot...
10. Joulupukki kedvencei közé tartozik a lekváros pite és az áfonyaszörp. Nyaranta horgászni is szokott, de mivel már egész évben látogatják a gyerekek, egyre kevesebb ideje jut az ilyesmire.
(Címlapkép: Fortepan / FŐFOTÓ)
Ha érdekel, hogyan élt az igazi Szent Miklós, ezt a cikkünket ajánljuk.