A szexuális unalom az arra való hajlam, hogy valaki a szexuális élet vonatkozásait egyhangúnak, nehézkesnek, rutinszerűnek, laposnak élje meg. Van, akinél már pár hét után bekövetkezik, másoknál hónapok vagy évek után ütheti fel a fejét. Ha jelen van, az általános kapcsolati elégedettséget is ronthatja. Mit lehet kezdeni vele? Mennyire múlik a partneren, saját magunkon és a körülményeken?
Gyakran egy nagyobb probléma része
Az eddigi tudományos és terápiás tapasztalatok alapján úgy tűnik, a szexuális unalom összefügg az unalomra való általános hajlammal – hangsúlyozza Grant Hilary Brenner pszichiáter a Psychology Today-en megjelent cikkében. Több minden állhat annak hátterében, ha valaki könnyebben kezd el unatkozni, illetve nehezebben keveredik ki ebből a kínzó érzésből. Ez lehet például a figyelem irányításának és fenntartásának nehézsége, különösen olyan dolgok esetében, amelyek önmagukban nem érdekesek; az ingerlés iránti igény és a környezet által kínált izgalmi szint közti eltérés, amelynek során egyfajta megfosztottságot, deprivációt él át a személy; a beteljesülés nélküli vágyakozás, amely irreális elvárásokból is származhat; vagy a célok hiánya, az élet értelmének megkérdőjelezése, egy mélyebb egzisztenciális krízis. Aki ilyen problémákkal küzd, jó eséllyel a szexben sem fogja tudni tartósan fenntartani az érdeklődését, pláne ugyanazzal a partnerrel.
Jelentős, mégis alulkutatott tényező
Ahhoz képest, hogy a testiség mennyire fontos része a párkapcsolatoknak, eddig meglepően kevés kutatás foglalkozott a szexuális unalommal. Ezeket a vizsgálatokat gyűjtötték össze a Portói Egyetem munkatársai a Journal of Sexual Medicine nevű szakfolyóiratban frissen publikált tanulmányukban. Leonor De Oliveira és kollégái metaelemzése szisztematikusan tekinti át a meglévő szakirodalmat. A végső analízisbe 43 cikket vontak be, amelyek kérdőíves adatokat, illetve szöveges beszámolókat egyaránt tartalmaztak. Ezek alapján 16 olyan megállapítást szűrtek le, amelyeket robusztus eredményként több vizsgálat is rendre kimutatott.
A legfontosabb megállapítások
Az eddigi tanulmányok ezt a 16 dolgot derítették ki a szexuális unalomról De Oliveira és csapata munkája alapján:
- A szexuális unalomnak nincs egyértelmű, konszenzusos meghatározása, a fogalom pontos definíciója eltér az egyes publikációkban.
- A szexuális unalom kapcsolódik az unalomra való általános hajlamhoz. Tehát azok fogják jó eséllyel unni a szexet, akik egyébként is hajlamosak az unalomra.
- A szexuális unalom együtt jár a narcisztikus személyiséggel, amely szintén összefügg az unalom általános hajlamával is. A magas narcizmussal jellemezhető emberek hajlamosak sok mindent unni, így a szexet is.
- A szexuális unalom legtöbbször negatív állapot, az illető ilyenkor rosszkedvű a szexuális élete miatt.
- Az általános unalom összefügg a depresszióval, ami hozzájárul a szexuális unalomhoz. Nem csoda, hiszen a depresszió rendszerint alacsony libidóval, apátiával (az érzelmek és az érdeklődés hiányával), társas visszahúzódással, valamint az öröm megtapasztalásának képtelenségével jár együtt. A depresszióval küzdő emberek általában kevésbé kívánják a szexet.
- A szexuális unalom az általános jóllétünkre is rányomhatja a bélyegét, annak csökkenésével jár együtt.
- A maszturbáció összefügg a szexuális unalommal, a kapcsolati unalommal és az unalomra való általános hajlammal is.
- Az unalom és a kényszeres vagy éppen kockázatos viselkedések között együttjárás figyelhető meg. A kockázatos szexuális magatartás (pl. védekezés nélküli közösülés) összefügg mind a szexuális, mind az általános unalommal. Kutatások azt is kimutatták, hogy az unatkozó emberek hajlamosak lehetnek szadisztikusabbá válni.
- Nem világos, hogy a szexuális unalom közvetlenül kockázatos magatartásokat okoz-e (így akarjuk enyhíteni az unalmunkat?), vagy mögöttes tényezők játszanak szerepet a korrelációban.
- A szexuális unalom csökkent szexuális válaszokkal jár, beleértve az alacsonyabb szexuális izgalmat és vágyat. Ennek hátterében a figyelem fenntartásának nehézségei állhatnak. Figyelemre van szükség ahhoz, hogy a felek meghallgassák egymás szükségleteit, vágyait, folytassák a kívánt viselkedést, benne maradjanak a szituációban, kapcsolatban maradjanak önmagukkal és a másikkal az aktus során, el tudjanak vonatkoztatni a zavaró tényezőktől (zajok, elkalandozó gondolatok, másnapi feladatok, stb).
- A szexuális unalom összefüggésben áll az alacsony szexuális elégedettséggel, a hűtlenséggel, a párkapcsolati konfliktusokkal és az általános kapcsolati elégedetlenséggel.
- Minél szexpozitívabb valaki és minél nyitottabb a szexuális újdonságokra, annál alacsonyabb szexuális unalommal jellemezhető.
- Az emberek hajlamosak feltételezni, hogy a szexuális unalom elkerülhetetlen a hosszú távú kapcsolatokban, bár ez korántsem törvényszerű. Ugyanakkor ez a meggyőződés gyakran önbeteljesítő jóslatként működik, és megakadályozza a párokat abban, hogy lépéseket tegyenek a szexuális unalom enyhítésére, a nagyobb elégedettség elérésére.
- A szexuális unalom összefügghet az általános kapcsolati unalommal is. Ilyenkor a személy a kapcsolati szexet kevésbé tartja izgalmasnak, mint az alkalmi szexet.
- Azok a férfiak, akiknek több stimulációra van szükségük a partnerüktől, magasabb szintű szexuális unalmat tapasztalnak.
- A férfiak többsége nagyobb szexuális unalomról számol be, mint a nők többsége. Bár a témával mindössze két tanulmány foglalkozott, az eredmények összhangban állnak azokkal az elméletekkel, amelyek szerint a férfiak gyakrabban vannak a rövid távú kapcsolati stratégiákra előhuzalozva evolúciós, illetve társadalmilag tanult okokból.
Hogyan enyhíthető a szexuális unalom?
Minden párkapcsolat munkát igényel – ez alól a szex sem kivétel. Az elég jó szexnek nem kell mindig tökéletesnek lennie, kölcsönösnek viszont igen. Ahhoz, hogy tudjátok, ki mire vágyik, fontos, hogy beszélgessetek egymással. A jó kommunikáción túl a szexuális elégedettség egyik kulcsa a partnerek közti különbségek felismerése, ünneplése. A szexuális unalom fogalma azért hasznos, mert a róla szóló kutatások segítségével további ötleteket nyerhetünk arra vonatkozóan, hogy sikeresen enyhíthessük.
A fenti eredményekből kirajzolódik például az egyéni tényezők szerepe, hogy mit tudunk kezdeni az általános unalomérzésünkkel, a figyelmi nehézségeinkkel, a bevonódást akadályozó hétköznapi tényezőkkel. Azt is fontos látni, hogy néha pont a párkapcsolatra vonatkozó hiedelmeink azok, amelyek meggátolnak minket abban, hogy változtassunk. Ha beletörődünk abba, hogy egy hosszú távú monogám kapcsolatban úgysem lesz izgalmas a szex, akkor nem is lesz az. Ha viszont sikerül ápolni magunkban a szexpozitivitást, a nyitottságot, a kíváncsiságot, még évek múlva is lesz felfedeznivalótok egymásban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés