A te kertedben is megjelenhet ez a különleges állat, ezt tedd, ha találkozol vele

mocsári teknős
Olvasási idő kb. 3 perc

A mocsári teknős az egyetlen őshonos magyar teknősfaj, mely (mérsékelten) veszélyeztetettnek számít, éppen ezért a természetvédők fokozott elővigyázatosságra hívják fel figyelmünket, főként a nyár eleji tojásrakási időszakban.

A mocsári teknős számára leginkább a betelepült egyéb fajok térnyerése és élőhelyének szennyezése jelenti a problémát. Azonban a májustól júniusig tartó tojásrakási időszakban is több veszélynek lehetnek kitéve az állatok.

A kerteken keresztül vonulnak a teknősök 

A teknősök vízi élőhelyük ellenére a szárazföldön, az ártéren kívülre, a vízparttól akár több száz méterre szeretnek fészkelni, hogy megvédjék tojásaikat az esetleges áradásoktól. Emiatt azonban az állatok útja sokszor a szorosan beépített kerteken vagy autóutakon át vezet. 

A mocsári teknős főként a vízpartokon él, de a május-júniusi időszakban a víztől akár több kilométerre is rátalálhatunk
A mocsári teknős főként a vízpartokon él, de a május-júniusi időszakban a víztől akár több kilométerre is rátalálhatunkVladimir Patras / Wikimedia Commons

Mit tegyünk ha találkozunk velük

Ahogyan arra a Magyar Madártani és Természedvédelmi Egyesület közleményében felhívja a figyelmet, az úton áthaladó teknősök számára az elhaladó járművek végzetesek is lehetnek, így ha egy éppen autóúton vagy a mellett vonuló teknőst látunk, vegyük fel és az úttól kellő, biztonságos távolságban tegyük le. Arra is figyeljünk, hogy a teknős útjának irányát kövessük, így érdemes lehet például átvinni az út másik oldalára, ha oda szeretett volna menni.

A legfontosabb szabály azonban, mikor egy mocsári teknőst találunk, hogy:

Semmiképpen se vigyük vissza a vízpartra, hiszen úgy a fészkelőhelyére igyekvő teknős kezdheti elölről az egész utat, vagyis ezzel nem segítünk, csak megnehezítjük a dolgát.

A természetvédők arra is felhívják a figyelmet, hogy a teknősök akár kertünkön keresztül is átvonulhatnak. Ilyenkor engedjük őket nyugodtan átkelni, és lehetőleg arra az időre zárjuk el kutyáinkat, hogy a páncélos állatok nyugodtan elérhessék fészkelőhelyüket.

Így ismerheted fel a teknőst

A mocsári teknőst ovális, taraj nélküli páncéljáról, és bőrének zöldes-barnás színéről ismerhetjük fel, melyet sokszor sárgás pettyek vagy csíkok díszítenek. Mivel eléggé beleolvad környezetébe, a májusi-júniusi időszakban fokozottan figyeljünk a vízpartok akár több kilométeres környékén, hogy az esetlegesen elakadt teknősök segítségére siethessünk, és autót, illetve kerékpárt is figyelmesen vezessünk ezeken a területeken.

Ne keverjük össze más fajokkal

Ebben az időszakban más teknősfajok is vonulhatnak. Ha a mocsári teknőstől eltérő fajt találunk, azt a legközelebbi állatkertbe vagy természetvédelmi központba vigyük el, ugyanis ezek a dísz-fajok nem őshonos fajai a hazai ökoszisztémának.

Magyarországon még számos, a mocsári teknőshöz hasonlóan különleges faj él. Ebben a cikkben a rézsiklókról olvashatsz.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek