Te se törlöd soha a leveleidet? Akár mentális betegségre is utalhat

GettyImages-1276837769
Olvasási idő kb. 6 perc

Ha a te elektronikai eszközeid is felhalmozott digitális adatokban úsznak, amelyek akár még az eszközök működését is lelassítják, akkor ez a cikk pont neked való: ezt kell tudni a digitális gyűjtögetőkről és a 4 leggyakrabban előforduló típusukról.

Túlcsordul az e-mail-fiókod a rengeteg bejövő üzenettől, amelyek közül esetleg a legtöbb ráadásul olvasatlanul vár vád? A telefonodon a 3 évvel ezelőtt készített képek is még mindig a mappád tárhelyét foglalják? A böngészőfüleid egyre csak gyűlnek, mert egyikből sem lépsz ki szívesen? Minden chatbeszélgetést és mémet lementesz és elraktározol későbbre? Ha magadra ismersz, vagy különösen rezonál veled az ezeket összekötő szellemiség, amely a te életedben más formát ölt, de lényegileg ugyanez vezérli, akkor lehetséges, hogy te is digitális gyűjtögető vagy. Ez azonban se az egészségednek, se a digitális biztonságodnak nem tesz jót.

A digitális gyűjtögető és a kényszeres gyűjtögető

Rengeteg kutatás készült a kényszeres gyűjtögetés káros hatásairól az emberek produktivitására és jóllétére vonatkozóan. Önálló kórképpé nőtte ki magát, bár eredetileg az obszesszíz-kompulzív zavar (OCD) alá sorolták. A tárgyak kényszeres gyűjtögetését, felhalmozását jelenti, amikor a tárgyak kidobásának puszta gondolata is erős szorongást kelt, és amelynek hatására szinte átláthatatlan raktárrá válik az otthonuk is, hiszen a gyűjteményükhöz mindig csak hozzátesznek, de nem válnak meg semmitől sem. Egyes esetekben a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarra (ADHD-ra) is utalhat, mindenesetre egy kutatás azt találta, hogy az ADHD-sok 20 százaléka, míg a kontrollcsoportként szolgáló nem-ADHD-s csoportnak csupán 2 százaléka hajlamos a krónikus gyűjtögetésre.

A digitális gyűjtögetők hasonló negatív következményeket tapasztalhatnak magukon, mint a tárgyakat kényszeresen gyűjtögető emberek
A digitális gyűjtögetők hasonló negatív következményeket tapasztalhatnak magukon, mint a tárgyakat kényszeresen gyűjtögető emberekMykyta Dolmatov / Getty Images Hungary

A kényszeres gyűjtögetést a szorongással is összekötötték, és egy 2018-as kutatás azt találta, hogy a digitális gyűjtögetők is nagymértékű stresszt élnek meg, és a kutatók egyre inkább azt vélik felfedezni, hogy a digitális gyűjtögetésnek hasonló negatív következményei vannak, mint a fizikai tárgyak kényszeres gyűjtögetésének. 

Romló jóllétet, csökkenő produktivitást és megnövekedett kiberbiztonságot von maga után a jelenség.

Te melyik típusú digitális gyűjtögető vagy?

Egy átlagos ember telefonján 40 applikáció található, amelynek kevesebb mint a felét használja csak. Ötből három ember soha sem törli ki a képeket, amelyeket készített. A több ezer levéllel teli e-mail-fiók pedig annyira gyakori, hogy mémmé vált. Tehát egyáltalán nem ritka jelenségről beszélünk, azonban nem biztos, hogy tudatában vagyunk annak, hogy ez a fajta viselkedés káros, inkább csak elnevetjük és elhessegetjük az egészet. Egy 2020-as kutatás azt találta, hogy a digitális gyűjtögetésnek 4 fajtája fordul elő a leggyakrabban:

  • Szorongó gyűjtögető. Ha több száz honlapot adtál már hozzá a keresőd könyvjelzőtárához, vagy a régi e-maileket is megtartod, hátha egy nap szükséged lesz rá, akkor ez a neked való csoport. A szakértők szerint az ebbe a csoportba tartozó gyűjtögetőknek biztonságérzetet ad, ha minden információt megtarthatnak, mivel szorongást keltő számukra a gondolat, hogy egyszer pont egy általuk kitörölt fájl, e-mail tartalma válik majd életbe vágóan fontossá, és ennek következményei túl ijesztőnek tűnnek. 
  • Véletlen gyűjtögető. Ha azért van tele digitális hordalékkal a virtuális tered, mert egyszerűen nem tudod, mihez kezdj velük, akkor megtaláltad a csoportodat. A szakértők szerint ez a csoport nem szándékosan halmozta fel az adatokat, csupán, szinte véletlenül, megtörtént velük, és az évek alatt a ki nem törölt fájlok méretes adaggá gyülemlettek. Nem vezérli őket semmilyen különösebb szándék, nem ragaszkodnak az adataikhoz, nem okoz számukra szorongást a kitörlésük, csak elfeledkeznek a kitörlésükről, és nem akarnak értékes időt pazarolni arra, hogy átszortírozzák az egészet.
  • Szolgálatkész gyűjtögető. Ha ebbe a csoportba tartozol, azért nem törölsz semmit sem a munkafájljaid közül, mert a főnököd szerint fontos, hogy sokáig meglegyenek. Akik idesorolhatók, nem éreznek semmilyen kötődést a felhalmozott digitális adatok felé, hanem a munkájuk részének tekintik a gyűjtögetést. Úgy érzik, az adatok nem az övéik, így nem is törölhetik ki a fájlokat csak úgy. Azonban amint a felettesük engedélyt ad rá, könnyen megválnak tőlük.
  • Rendszerező gyűjtögetők. Kifinomult, bonyolult rendszer alapján osztályozod és mented el a számodra érdekesnek vagy hasznosnak ítélt információkat? Akkor te is rendszerező digitális gyűjtögető vagy. Általában elmondható a csoport tagjairól, hogy inkább gyűjtőkként működnek, mivel nagyon szándékosan halmoznak, és olyan jól rendszereznek, hogy pontosan tudják, milyen adatot hol fognak megtalálni. Nem nyeli el őket a rengeteg digitális adat, kontrollban érzik magukat.

A négy legjellemzőbben előforduló kategórián kívül számos oka lehet még a digitális adathalmozásnak, hiszen sokan sokfélék vagyunk. Egyesek a régi kedves kapcsolatok chatjeit is őrizgetik, például amelyeket az exükkel vagy egy régi jóbarátjukkal váltottak. Mások arra az esetre tartják fenn a régi lementett adatokat, hogy alkalomadtán felhasználhassák azokat mások ellen. Bármi legyen is a te indokod, ha úgy érzed, inkább nyomaszt a rengeteg digitális adat, amelyet tárolsz, akkor lehetséges, hogy pont ez a cikk volt a jel arra, hogy megoldd ezt a problémádat, és végre véget vess neki. Jó digitális nagytakarítást! 

Te melyik digitális gyűjtögető kategóriába tartozol a leginkább?

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek