Szellemek: Könyvajánló a szingli élet pokláról

Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Megtaláltuk a tökéletes átmenetet Sally Rooney történetei és Bridget Jones humoros világa között, ez pedig a szingli élet viszontagságait sajátosan bemutató Szellemek című regény!

Nemrégiben jelent meg a 21. Század Kiadó gondozásában a Szellemek című regény. Az írónő, a fiatal brit Dolly Alderton író, újságíró, saját podcastja van, és első regénye, az Everything I Know About Love megjelenésekor szinte azonnal díjnyertes lett. Instagramja szerint maga sem gondolta volna a Szellemek írásakor, hogy ennyire sokat fog jelenteni számára ez a könyv. Ugyanis a regényt közvetlenül a Covid–19  világba való berobbanása előtt írta, ezzel egy olyan gondtalan szabadsággal felruházva a könyv hangulatát, ami a mai világban már nem jellemző. Maszkoknak, vírusnak nyoma sincs benne, és ez így jó. Kutatómunkáját ehhez hűen bárokban, randiappokon és barátnős esteken végezte művéhez, és ez nagyon jót tett a történet lazaságának.

Miért pont Szellemek?

Első hallásra a cím kissé megtévesztő lehet, ugyanis a Szellemek című regény egyáltalán nem szellemekről szól. Az angol ghost szóból ered, és a randizás világában (sajnos) jól ismert ghostingolás fogalmára utal. Habár ez a fogalom már jó ideje velünk él, meg kell, hogy mondjam, eddig még nem olvastam olyan regényt, amely ennyire érzékletesen és kifejezően mutatta volna be, hogy milyen fájdalmat is tud okozni valakinek a másik teljesen indokolatlan és váratlan, egyik napról a másikra történő eltűnése. Olyan érzékletesen mutatja be a főszereplő Nina és szerelme, Max között a kapcsolatuk természetét, hogy minden érzelem zsigerekig hatol olvasás közben.

A regény a 21. Század Kiadó gondozásában jelent meg

Humororkán és érzelmi hullámvasút

Nina Dean George átlagos harmincas nő, azok közé tartozik, aki szereti a munkáját, és kreatív oldalát is kiélheti benne, Nina ugyanis író. Barátnői vele vannak jóban és rosszban, na és persze tanácsaikkal is ellátják őt mindig, ha kéri, ha nem. A regényben rendkívül ízlésesen van bemutatva, hogy mindenkinek vannak örömei, de problémái is az életben, és minden életkornak megvan a maga baja. Nina szingli, ahogy barátnője Lola is a pártalanok táborát erősíti már 10 éve, a randizásban azonban nagyon is otthon vannak. A modern kori társkereső appok, a viccesen félresikerült vagy a nagyon is jól sikerült randik, a kínos szituk, a közös múlt, az érzelmi eltávolodás, féltékenység, feltétel nélküli szeretet, bizalom kérdése mind-mind jelentős szerepet kapnak Alderton regényében, anélkül, hogy a könyv hatásvadásszá vagy csöpögőssé válna.

Alapvetően romantikus regényről van szó, de olvasás közben úgy éreztem, mintha a Bridget Jones modern kori változatát olvasnám, Sally Rooney elmélkedésivel mixelve, így kitalálható, hogy humorból sincs hiány a könyvben

Olvasás közben néhol meghatódsz, néhol átérzed a főszereplő dühét, sírhatnékod van, vagy éppen úgy nevetsz, hogy le kell tenned a könyvet a röhögéstől,

így a szerző olyan érzelmi hullámvasútra viszi az olvasót, amilyenre kevés mai regény képes.

A regény írónője, Dolly Alderton
Fotó: 21. Század Kiadó

Mindenkinek ajánlott

A történet csattanóját nem lövöm le, inkább olvassátok el, mert megéri! Szingliknek kötelező, párkapcsolatban élőknek pedig azért ajánlott, mert remekül bemutatja a mű, hogy attól, mert van pasija valakinek, még nem biztos, hogy ez a boldogság garanciája. A női identitás, nehézségek, könnyedségek, érzelmi buktatók és testi örömök az életünk részei, amit a regény szépen be is mutat, mesteri szarkazmussal és humorral ötvözve.

Egy igazi 21. századi humoros csajregény, nem csak fiatal nőknek és nem csak nőknek!

Pasik is bátran olvashatják, mert 1: egészen jól beleláthatnak a női fejekbe ezen keresztül, 2: elgondolkodtató lehet az online randizás témája számukra is. 

Senkit ne ijesszen el a közel 400 oldal, én egy nap alatt kiolvastam, pedig azt gondoltam, ez lehetetlen lesz. Ez a regény nemcsak ma állja meg remekül a helyét a könyvpiacon és a könyvespolcotokon, de 20 éve is stabilan megállta volna, így akár napjaink Bridget Jonesa is lehet. És ha még film is készülne belőle, azon sem lepődnék meg.

Múzsák a csók után könyv

Múzsák a csók után

Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.

Rendeld meg a kiadó oldalán kedvezményesen!

hirdetés

Berényi Bianka
Berényi Bianka
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ez az egyik legnagyobb tévhit a férfiak termékenységéről: sokan csak akkor jönnek rá, amikor már késő

Miközben a nőket folyamatosan figyelmeztetik a biológiai óra múlására, a férfiak termékenységével kapcsolatban még mindig tartja magát az a tévhit, hogy az időtlen és sérthetetlen. A legújabb kutatások azonban rávilágítanak, hogy 40 éves kor felett a spermiumok száma és genetikai épsége is fokozatosan romlani kezd. Ez a változás ráadásul sokszor láthatatlan marad a hagyományos orvosi vizsgálatokon, mégis drasztikusan növelheti a vetélés vagy a későbbi genetikai betegségek kockázatát. Hogyan befolyásolja a kor és az életmód a férfiak nemzőképességét, és miért nem szabad készpénznek venni az életre szóló termékenységet?

Világom

Magyar tengeri kikötő volt 110 éve: itt esküdött Jókai Mór lánya, emléktáblát is kapott a magyar író

Száztíz évvel ezelőtt Fiume a magyar hírességek és arisztokraták kedvenc luxusmenedéke volt, ahol Jókai Mór a lánya esküvőjét ünnepelte. Ám a történelem viharai után a korzó legpompásabb szállodája, a Hotel Europa már egy titkos társaság fészke lett, amely megágyazott a huszadik század egyik legőrültebb alakjának: egy olasz költő-diktátornak, aki saját mini-államot épített ki a városban, és akitől még Mussolini is tanult. Utánajártunk Fiume aranykorának és sötét titkainak.

Offline

Itt található Magyarország egyetlen diadalíve: Mária Teréziát is lenyűgözte

Bár a diadalívekről a legtöbb embernek Párizs vagy Róma jut eszébe, Magyarország is büszkélkedhet egy ilyen különleges műemlékkel. A váci Kőkapu az ország egyetlen diadalíve, amelyet mindössze két hét alatt építettek fel Mária Terézia 1764-es fogadására. Az uralkodónőt lenyűgözte a monumentális építmény, ám a legenda szerint kezdetben annyira félt a gyorsan felhúzott falak omlásától, hogy nem mert átmenni alatta.

Világom

A falu, ami nem létezik: az ördög művének tartják az Amalfi-part csodáját

Az Amalfi-part számtalan csodát rejt, de van köztük egy, amelynek létezését évszázadokon át titok övezte. Furore, a „láthatatlan falu” nem rendelkezik utcákkal vagy főtérrel, házai magányosan kapaszkodnak a függőleges sziklákon. Legismertebb pontját, a drámai szépségű szurdokot a helyi mondák szerint maga az ördög hasította ki a földből dühében, mikor a lakók elüldözték. A híd lábánál megbúvó, titkos smaragdzöld öböl ma a világ egyik legtöbbet fotózott és legrejtélyesebb természeti képződménye.

Mindennapi

Azonnal tedd le a telefont, ha ezzel hívnak: milliókat bukhatsz miatta

Egyetlen telefonhívás is elegendő lehet ahhoz, hogy valaki elveszítse az összes megtakarítását. A rendőrség közlése szerint egy sértett bankszámlájáról csaknem 47 millió forintot emeltek le, miközben egy magát banki kiberbiztonsági munkatársnak kiadó férfival beszélt telefonon.

Mindennapi

Kiszámolták: a SZÉP-kártyával ennyi pluszpénzt kaphatnak a nyugdíjasok

Május 1-jétől megszűnt az az átmeneti könnyítés, amely külön kormányrendelet alapján 2025. december 1. és 2026. április 30. között lehetővé tette hideg élelmiszer vásárlását a Széchenyi Pihenőkártyával. Emiatt a SZÉP-kártya kerete már kizárólag az eredeti kategóriákra, azaz szálláshelyre, vendéglátásra és szabadidős szolgáltatásokra fordítható.

Testem

Meddőség, PCOS, endometriózis: ilyen jeleket küld a tested a betegségekről

A női hormonrendszer működése ciklushoz kötött, ezért a szervezet jelzései is sokszor változékonyak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden fájdalom, rendszertelen menstruáció, pecsételő vérzés, hajhullás vagy hirtelen testsúlyváltozás „normális női panasz” lenne. A PCOS, az inzulinrezisztencia, az endometriózis, a pajzsmirigyproblémák és a meddőség hátterében gyakran összetett hormonális és anyagcsere-folyamatok állnak.

Testem

Facebookos álorvosok veszélyes tanácsokkal: hetekig figyeltük őket

Két álorvos, együttesen majdnem 300 ezer magyar követővel, profilkép helyett avatárral és hatalmas mennyiségű Reels-videóval, melyekben orvosinak nem nevezhető témák mellett megtévesztő információkat is terjesztenek: százezrek látják videóikat, és ez veszélyes is lehet.