És a te életednek mi értelme van?

Olvasási idő kb. 14 perc

„Akinek van miért élnie, az szinte minden hogyant ki tud bírni” – vélte Friedrich Nietzsche német filozófus, és ez nem pusztán egy jól hangzó motivációs maszlag. Ma már tudományos kutatások bizonyítják: boldogabbak, egészségesebbek és tovább élnek azok, akiknek határozott elképzelésük van arról, hogy mi az életük értelme.

Miért születünk meg, ha egyszer úgyis meghalunk? Ez az emberiség legalapvetőbb létkérdése, amire számos különböző válasz született már. A metafizika szemszögéből nézve az a kegyetlen igazság, hogy nem sok értelme van a létezésünknek, hiszen a világegyetemben semmi más nincs, mint anyag és energia. Az ember is az, így miután meghal, a fizikai világ elnyeli. De előbb-utóbb a Föld, a Nap, az egész univerzum az enyészeté lesz.

Ha ezzel a gondolattal ébrednénk és feküdnénk le minden áldott nap, talán mindannyian közönyös, besavanyodott lények lennénk. De szerencsére a kiábrándító tények ellenére – vagy éppen azok miatt – szeretünk valamilyen jelentőséget tulajdonítani az életünknek. És ezt nagyon jól tesszük – feltéve, hogy nem a bűnözés, a másoknak ártás vagy az önostorozás a küldetésünk.

Jótékonykodás, gyereknevelés, tanulás, gyógyítás, sportolás, zenélés, pénzcsinálás, hírnév, túlélés. Kultúránként, családonként és egyénenként változik, hogy ki miben találja meg élete értelmét. Van, aki tisztán látja, mik a céljai, mégsem akörül forognak mindennapjai, így a célok talán örökre álmok maradnak. De olyan is van, aki meg sem tudná fogalmazni, hogy merre tart, pedig nemcsak a boldogulásunk, de az egészségünk érdekében is fontos, hogy tudjuk, mit is akarunk elérni az életben.

shutterstock 432302203

Lehet, hogy maga a szándék vagy az életcél fogalma nem hangzik valami tudományosan, ráadásul céljaink idővel változnak, a régiek helyett újak születnek, de a társadalom- és boldogságkutatók vizsgálatai is bizonyítják, hogy a nagyobb céltudatosság növeli az élettartamot, javítja a szexuális funkciókat és az alvás minőségét, csökkenti az agyvérzés, az Alzheimer-kór és a depresszió kockázatát, ráadásul a cukorbetegek glükózszintjének stabilizálásában és a függőségekből való kilábalásban is segít.

A boldogság mérése egyrészt társadalmi egyenlőtlenségeket is tükröz, de amikor a tudósok a jóllét egyéni összetevőit vizsgálják, rendre azt találják, hogy önmagában az életcélnak is hatása van az egészségre. 

A jól körülírható célok és a várható élettartam

Patrick Hill és Nicholas Turiano a kanadai Carleton Egyetemen az Életközép az USA-ban című tanulmányban részt vevő több mint 6000 ember adatait vizsgálta. A kutatók átlagosan 14 éven keresztül kísérték figyelemmel az alanyok életét, akiknek életcéljait és céltudatosságát helyezték a vizsgálat középpontjába. Az utánkövetés időszaka alatt 569-en haltak meg a résztvevők közül, akikről az eredmények alapján kiderült, hogy kevesebb életcélt említettek - ha egyáltalán említettek -, mint azok, akik életben maradtak. Összességében akiknek voltak céljai, és nagyobb életcéljuk is, azoknál jelentősen alacsonyabb volt az elhalálozás kockázata, és ez az összefüggés minden korcsoportnál kimutatható volt. De ez még nem minden. 

A Gallup 2007-es globális felmérése szerint ugyan a gazdaságilag fejlett országok lakosai az elégedettség- és boldogságskálán magasabb pontszámokat értek el, a szegényebb országokban élők sokkal jelentőségteljesebbnek írták le életüket. Ez pedig az elemzések alapján azzal magyarázható, hogy a nyugati társadalmakban a materiális értékek széles választéka megnehezítheti a célkitűzéseket, míg az utóbbi csoportba tartozóknak tisztábbak a céljaik: a túlélés és a hit. Igaz, hogy a fejlődő országok népei egyben a legvallásosabbak is és a vallásos emberek körében általában nagyobb az életcélok aránya, maga a hit nem vezet jobb egészségi állapothoz, és természetesen a nem hívő embereknek is lehetnek nagy életcéljaik.

De akkor mégis hogyan tesz egészségesebbé egy reális életcél?

Az is benne van a pakliban, hogy a céltudatos emberek jobban odafigyelnek az életmódjukra, ám Steven Cole, a Kaliforniai Egyetem kutatója szerint kell lennie egy konkrét biológiai magyarázatnak arra, hogy miért élnek tovább azok, akik tudják, hogy mit akarnak az élettől. 2013-ban a kutató a jóllét két típusának, a hedonikus és az eudaimonikus boldogságnak a hatásait vette górcső alá.

Előbbi az, amit a mai tudomány által külső motivációnak nevezett dolgok okoznak (pénz, hírnév, szépség), és amire a köztudatban gyakran a boldogság forrásaként tekintenek. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy ez az érzékszervek boldogsága. Ezzel szemben az eudaimonikus boldogság az, amit a belső motivációt okozó tényezők hoznak az ember életébe: a személyes fejlődés, a hozzájárulás a közösséghez vagy a jelentőségteli kapcsolatok ápolása. Ezt nevezhetnénk az elme boldogságának.

Cole és munkatársainak tanulmányából egyrészt az derült ki, hogy mindkét típusú elégedettség csökkenti a depresszió szintjét, ám a szakember azt is kimutatta, hogy ezek más-más hatással vannak a génexpresszióra. Azoknál az alanyoknál, akikre inkább a hedonikus boldogság volt jellemző, a gyulladásos gének magasabb, valamint a betegségeknek ellenálló antitestek alacsonyabb kifejeződését figyelték meg. Ez a biológiai mintázat pedig megegyezik azzal, amit a magány és a stressz is kivált az emberi szervezetben.

Az eudaimónikus boldogságnál azonban pont ennek ellenkezőjét tapasztalták. Vagyis lehet, hogy a felszínen ugyanolyan elégedettséget tükröz a kétféle boldogság, de az eudaimónikus jóllét a jelentőségteljességre fókuszálva csökkenti az idegrendszernek a hirtelen fellépő vészhelyzetekre adott reakcióját – ami általában hevesebb szívveréssel és légzéssel, valamint egy hatalmas adrenalinlökettel jár. Azt pedig már jól tudjuk, hogy a stresszválasz túlaktiválódása – pl. krónikus stressz esetén – gyulladásokhoz vezet.

A kutatások szerint mindez összefügghet az agy motivációs központjának, a ventrális striátumnak a működésével is, ugyanis ezen agyterület nagyobb aktivitása során olyan génexpressziós mintázatok jönnek létre, mint amilyeneket az eudaimonikus jóllét esetében is kimutattak. Ráadásul a ventrális striátum aktivitása gátolja a stresszválaszt elősegítő amigdala munkáját és csökkenti a kortizol nevű stresszhormon termelődését is.

Egy másik lehetséges biológiai magyarázat szerint a céltudatosság „tartósítja” a DNS-molekulákat védő telomereket, amire a tudósok a meditáció stresszcsökkentő hatásának vizsgálata során jöttek rá. Kiderült, hogy nem közvetlenül a meditálásnak tudható be ez a folyamat, hanem a céltudatosságnak: minél nagyobbak voltak az alanyok céljai, annál több telomervédő fehérjét (telomerázt) mutattak ki a szervezetükben. Mindenesetre a meditáció egy jó stratégia ahhoz, hogy rátaláljunk az élet értelmére. Ahogy az is, ha az életünk négy fő területén (család, munka, közösség, én) különböző célokat tűzünk ki és elfogadjuk, hogy a fókusz idővel áttolódhat az egyikről a másikra, illetve azt, hogy menet közben maguk a célok is változhatnak. A lényeg tehát, hogy ha van iránya az életednek és jól körülírható célokat tűzöl ki azzal kapcsolatban, amit el akarsz érni, az elősegíti, hogy tovább élj – függetlenül attól, mikor találod meg a célod.

shutterstock 505954555

Edd meg, amit főztél!

Szerencsések azok, akik elmondhatják magukról, hogy a munkájuk egyben az élethivatásuk is, bár az életvezetési tanácsadók és a sikert sikerre halmozó milliomosok szerint ez egyáltalán nem szerencse kérdése. „Hagyd abba a kifogások gyártását!" „Az, aki vagy, a választásaid eredménye." „Magadnak köszönheted, ha nem boldogulsz." Falra tudnék mászni ezektől az általánosító mondatoktól, éppen ezért egy kicsit kétkedve lapoztam bele Allan és Barbara Pease A válasz – A teljes élet titka című új könyvébe – azzal a makacs prekoncepcióval, hogy na, itt egy újabb önsegítő iromány, valószínűleg tele a már untig ismételt okosságokkal a döntések és a célkitűzések fontosságáról. Meg arról, hogy „ha nekünk sikerült kimászni a gödörből, akkor neked is simán menni fog". Aztán egy mondatnál legszívesebben a sarokba hajítottam volna a könyvet: „Mostani körülményeidért – legyenek jók vagy rosszak – nemcsak részben, hanem teljes mértékben te felelsz" – írják a szerzők.

És akit éveken keresztül egy pincében tartanak fogva? Aki visszafordíthatatlan agyi károsodást szenvedett? Vagy aki totális, elnyomó társadalomban él? Náluk nem is létezik a döntés teljes szabadsága! – háborogtam, aztán mégis tovább olvastam, és nagyon jól tettem, mert a legtöbb kérdésemre kaptam valamilyen választ. Az inspiráló személyes történeteknek, a hiteles forrásoknak és a gyakorlati tanácsoknak köszönhetően arra jutottam, hogy szerencsés ember vagyok, mert én valóban elmondhatom magamról, hogy mostani helyzetem a választásaim, a döntéseim eredménye.

(Ha nem olvasom el a könyvet, talán soha nem írom meg ezt a cikket. Az pedig, hogy ezeket a sorokat a sokadik világvége napján jegyeztem le, és a poszt a Dívány újjászületésének arculatváltásának napján jelenik meg, már csak eperhab a csokitortán.) De egy depresszióban vagy poszttraumás stressz szindrómában szenvedőnek ne mondjunk már olyanokat, hogy Ugyan, szedd már össze magad! A hitelességét pont ott nullázza le a bestseller szerzőpáros, amikor arról írnak, hogy Allan módszere az évek óta tartó depresszió ellen mennyire pofonegyszerű volt: eldöntötte, hogy következő péntektől, a születésnapjától kezdve nem lesz depressziós. Csiribú-csiribá... 

Az elnyomó társadalomról egyébként eszembe jutott egy régebbi könyv, amit minden kishitű, önbizalomhiányban szenvedő embernek érdemes lenne elolvasnia. A logoterápia és az egzisztenciaanalízis atyja, Viktor Frankl osztrák pszichiáter írta, aki négy koncentrációs tábort élt túl, és a rengeteg megpróbáltatás ellenére igen szép kort ért meg. A pszichiáter ...mégis mondj igent az életre! című könyvében a haláltáborokban megélt tapasztalatait, valamint azon pszichoterápiás módszert írja le, mely mindenfajta létezésben – még a leghitványabban is – azt az értelmet keresi, ami okot ad a továbbéléshez.

Számtalan érdekes publikáció áll még azok rendelkezésére, akik szeretnék elsajátítani a jól élés csínját-bínját (ilyen például az Időparadoxon is, amiről itt írtunk részletesebben), és nagyon úgy fest, hogy szükségünk is van a segítségre. Hogy miért?

„Senki más nem tehet minket áldozattá, csakis mi magunk”„Senki más nem tehet minket áldozattá, csakis mi magunk”

A magyar származású Auschwitz-túlélő ma pszichológusként poszttraumás stressz szindrómával küzdőkön segít. Új könyvét mindenkinek el kellene olvasnia.

Tovább olvasom

Amit az emberek a halálos ágyukon mondanak

Mit gondolsz, végső soron mi a legfontosabb a legtöbb ember számára? Az ausztrál hospice-nővér, Bronnie Ware olyan betegekkel töltötte napjait, akiknek kevesebb, mint 12 hét volt hátra az életéből és hazaküldték őket meghalni. Az Életkönyv – Öt dolog, amit leggyakrabban megbánunk halálos ágyunkon című megindító könyvében Ware arról ír, amit a haldoklók megosztottak vele az életükből. Azzal kapcsolatban, hogy megbántak-e valamit, vagy tettek-e volna bármit másként, ugyanazok a témák merültek fel újra és újra. Ware azt írja, hogy az öt dolog, amit a haldoklók leggyakrabban bántak: nem voltak elég boldogok; a barátaikkal nem tartották a kapcsolatot; nem fejezték ki érzéseiket; túl sokat dolgoztak; és nem olyan életet éltek, amilyet szerettek volna, hanem olyat, amilyet mások elvártak tőlük.

És hogy ezekkel a lesújtó tényekkel hova akarok kilyukadni? Oda, hogy függetlenül attól, hogy az egyszerű élet vagy a világ megváltása jelenti számodra az igazi boldogságot, vedd a kezedbe az irányítást, megbánni biztosan nem fogod.

4 dolog, amit az agykutatásokból megtanultunk a boldogságról4 dolog, amit az agykutatásokból megtanultunk a boldogságról

Nemcsak ördögi körök léteznek az életben, amik egyre lejjebb húznak. Ha jó helyen kezdjük, fokozatosan tehetjük egyre jobbá az életünket.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Titokzatos női portré tárult fel Picasso festménye alatt
Titokzatos női portré tárult fel Picasso festménye alatt

Talán soha nem derül ki, ki az a titokzatos nő, akinek a portréját elrejtette festményén Picasso.

február 20., 14:00

  • életem
Érettségi nélkül is kereshetsz havi 800 ezret
Érettségi nélkül is kereshetsz havi 800 ezret

Mutatjuk, hol számíthatsz érettségi nélkül is ilyen fizetésre.

február 20., 15:10

  • Testem
Nyakig merültünk a járványban, és még mindig nincs itt a vége
Nyakig merültünk a járványban, és még mindig nincs itt a vége

A járványcsúcsról tévesen hittük, hogy már mögöttünk van.

február 20., 17:30

  • életem
Ezzel az 5 étellel vigyázz: migrént okozhatnak
Ezzel az 5 étellel vigyázz: migrént okozhatnak

Ha hajlamos vagy a migrénre, az alábbi élelmiszerekkel kapcsolatban nem árt az óvatosság.

február 20., 12:40

  • világom
Ez a 9 nagyváros fog elsüllyedni legelőször a klímaváltozás miatt
Ez a 9 nagyváros fog elsüllyedni legelőször a klímaváltozás miatt

A következő évtizedekben több város is víz alá kerülhet a süllyedésük és a tenger szintjének emelkedése miatt.

február 20., 16:46

  • Offline
Alapműveltségi villámkvíz: minden magyarnak tudnia kell ezt a 3 választ
Alapműveltségi villámkvíz: minden magyarnak tudnia kell ezt a 3 választ

Tényleg a legalapvetőbb ismeretekre kérdezünk rá ebben a kvízben, mennie kell mindhárom válasznak!

február 20., 16:00

  • Offline
Kiderült, ki volt Hasfelmetsző Jack: így azonosították
Kiderült, ki volt Hasfelmetsző Jack: így azonosították

Hasfelmetsző Jack kilétének rejtélye, amely több mint egy évszázadon át borzolta a kedélyeket, végre megoldódni látszik.

február 20., 14:36

  • életem
Rengeteg magyart megkeres a NAV – 300 ezres bírság is lehet a vége
Rengeteg magyart megkeres a NAV – 300 ezres bírság is lehet a vége

Érdemes figyelni, ha megkeres az adóhatóság, nehogy bírság legyen a vége.

február 20., 13:36

  • Testem
Szalmonellával szennyezett ételt hívott vissza az Aldi
Szalmonellával szennyezett ételt hívott vissza az Aldi

Önellenőrzés közben derült ki, hogy szalmonellás lehet az Aldi terméke.

február 20., 12:10

  • életem
A pénztárcádban is ott lehet ez az értékes érme: nem is tudsz róla
A pénztárcádban is ott lehet ez az értékes érme: nem is tudsz róla

A gyűjtők sokat fizetnek néhány ritka érméért, ezeket érdemes keresned a pénztárcádban.

50 perce

  • Offline
Világháborús arannyal lehet tele itt a föld: ezért nem lehet hozzájutni
Világháborús arannyal lehet tele itt a föld: ezért nem lehet hozzájutni

Egy hírhedt tábornokról kapta a nevét a második világháborús kincs, amely még új gazdáját várja valahol jól elrejtve.

február 20., 06:00

  • Önidő
Ritkán látott fiatalkori képen Madonna: még azelőtt készült, hogy híressé vált
Ritkán látott fiatalkori képen Madonna: még azelőtt készült, hogy híressé vált

Sok fényképet láttunk már az énekesnőről, de ezt a tekintetét még nem ismertük.

február 20., 20:00

  • lájfhekk
Ettől az egyetlen összetevőtől lesz tökéletes a tükörtojás
Ettől az egyetlen összetevőtől lesz tökéletes a tükörtojás

Egy egyszerű konyhai trükkel és egyetlen összetevővel tökéletes tükörtojást süthetünk.

február 20., 06:30

  • Offline
Julio Iglesias slágereivel kínozta áldozatait a véreskezű diktátor: kegyetlenek voltak a módszerei
Julio Iglesias slágereivel kínozta áldozatait a véreskezű diktátor: kegyetlenek voltak a módszerei

A diktátor nem ismert kegyelmet: módszerei több tízezer ember életét tették tönkre.

február 20., 11:40

  • Testem
Ha te is két párnával alszol, van egy nagyon rossz hírünk
Ha te is két párnával alszol, van egy nagyon rossz hírünk

Számos hátránya, sőt egészségügyi következménye lehet annak, ha két párnán alszunk.

február 20., 19:30

  • Offline
Saját arcát vélte felfedezni egy 200 éves fotón, sokan időutazónak tartják a nőt
Saját arcát vélte felfedezni egy 200 éves fotón, sokan időutazónak tartják a nőt

Időutazónak mondanak egy nőt a TikTok-posztja miatt.

február 20., 10:36

  • világom
Ilyen is lehet egy metróállomás: leesik az állad, ha meglátod
Ilyen is lehet egy metróállomás: leesik az állad, ha meglátod

Ez nem egy luxushotel lobbija, hanem egy "egyszerű" metrómegálló, mégpedig Kínában.

február 20., 19:00

  • Édes otthon
Milliókat bukhatsz az apróbetűk miatt: erre figyelj szerződésnél, és többet ér a biztosítás
Milliókat bukhatsz az apróbetűk miatt: erre figyelj szerződésnél, és többet ér a biztosítás

Ezekre a részletre mindig figyelni kell szerződéskötésnél.

február 20., 11:10

  • Offline
Emlékszel még a kisdobosok 6 pontjára? Retró kvíz!
Emlékszel még a kisdobosok 6 pontjára? Retró kvíz!

A kisdobosok kék nyakkendőjét mindenki ismeri, de képben vagy-e a szocialista ifjúsági mozgalom többi részletével? Kattints a kvízre, és kiderül!

február 20., 06:45

  • Offline
A leggazdagabb magyar család volt, mára nyomtalanul eltűnt a vagyon
A leggazdagabb magyar család volt, mára nyomtalanul eltűnt a vagyon

Ők voltak a leggazdagabbak: nélkülük nem állna ma a Lánchíd, és nem működne a Magyar Tudományos Akadémia.

február 20., 18:30

  • életem
A legtöbb magyar nyugdíjas ezt már nem tudja megtenni, bár fontos a mindennapokban
A legtöbb magyar nyugdíjas ezt már nem tudja megtenni, bár fontos a mindennapokban

Családjuktól kérnek segítséget a nyugdíjasok.

február 20., 07:46

  • életem
Ebben az országrészben életveszélyt hozott a rekord hideg
Ebben az országrészben életveszélyt hozott a rekord hideg

Fontos tisztában lenni a hideg okozta veszélyekkel.

február 20., 09:06

  • világom
A világ egyik legmérgezőbb növénye: évek múlva is iszonyatosan fáj a szúrása
A világ egyik legmérgezőbb növénye: évek múlva is iszonyatosan fáj a szúrása

Azok, akik véletlenül érintkeztek a növénnyel, egyöntetűen életük legfájdalmasabb élményének nevezték.

február 20., 07:26

  • világom
Őskori lábnyomokat fedeztek fel Budapesten: az anya és gyermeke nyomait te is megnézheted
Őskori lábnyomokat fedeztek fel Budapesten: az anya és gyermeke nyomait te is megnézheted

Tudtad, hogy Budapesten őskori lábnyomokat rejt egy népszerű turistalátványosság mellett a föld?

február 20., 08:50

  • Offline
Megbontották a tetőt, elképesztő, mit találtak alatta
Megbontották a tetőt, elképesztő, mit találtak alatta

Először ijesztő, még másodszor is, de elvileg inkább jót jelent, mint rosszat, ha ez van a tetőd alatt.

február 20., 09:36

  • világom
Egy lyuk tátongott a temetőben: meglepődtek, amikor kiderült, mit rejt
Egy lyuk tátongott a temetőben: meglepődtek, amikor kiderült, mit rejt

Szívmelengető videó készült a felfedezésről.

február 20., 08:20

  • világom
Nem engedték be útlevél nélkül a 3000 éve halott egyiptomi fáraót
Nem engedték be útlevél nélkül a 3000 éve halott egyiptomi fáraót

Ha azt hinnénk, csak az élő embereknek van szükségük az utazáshoz útlevélre, tévedünk. Egy fáraó is rendelkezhet szükség esetén úti okmánnyal.

február 20., 07:00

  • Édes otthon
Furcsa tábla a szocialista játszótéren: Tatabányán tilos játszani
Furcsa tábla a szocialista játszótéren: Tatabányán tilos játszani

Különös, szocialista maradványjátszótérre bukkantunk az egykori bányászvárosban.

február 20., 08:36

  • életem
Új pénzérméket vertek: ezek a címletek készültek el
Új pénzérméket vertek: ezek a címletek készültek el

Az új pénzérmék kétféle címletben készültek.

február 20., 10:05

  • Offline
Szellemjárta ház áll a budai Várnegyedben: te is elmehetsz mellette
Szellemjárta ház áll a budai Várnegyedben: te is elmehetsz mellette

A Várnegyedben álló, régi házat állítólag szellemek lakták egykor. Megnéztük.

február 20., 08:06

Érdekességek