A rendetlenség az, amikor különféle tárgyakat halmozunk fel, amelyek kaotikussá és rendezetlenné teszik az életteret. Ez különbözik a gyűjtögetéstől, amely pszichiátriai rendellenesség, és azt jelenti, hogy az emberek sok azonos dolgot gyűjtenek, például egy halom vécépapírcsomagot.
Hogyan befolyásolja a rendetlenség a hangulatodat?
Kutatásokból tudjuk, hogy a rendetlen otthonok befolyásolhatják az elégedettségünket. Sokakat akadályozhat abban, hogy örömöt érezzenek az otthonukban. A rendezetlen élettér megnehezíti a tiszta gondolkodást és a koncentrációt.
Érezhettél hasonlót, amikor több lap volt megnyitva a számítógépeden. A kutatások szerint már a rendetlenség látványa is akadályozhatja a koncentrációt. Egy 2019-es tanulmány szerint az emberek "vizuális figyelme" gyengébb volt, amikor egy információval zsúfolt képernyőt néztek.
A rendetlenség pedig olyan bénító szokásokhoz kapcsolódik, mint például a halogatás. A rendetlen emberek hajlamosabbak a határozatlanságra, ami hozzájárul a halogatáshoz.
Sokszor észre sem vesszük, mit okoz mentálisan a rendetlenség
Még akkor is, amikor csak pihenni próbálsz otthon, a rendetlenség a káosz érzetét keltheti. Egy Hollandiában végzett tanulmány diákoknak a rendetlenségre adott reakcióját tesztelte. A diákok egy részének zsúfolt nappalit mutattak virtuálisan, míg a másik felének egy letisztultabbat. Bár azok, akik a zsúfolt nappalit kapták, nem számoltak be nagyobb stresszről, mint azok, akik egy nyugodtabb virtuális nappaliban voltak, a testük másról árulkodott: a nyáltesztek kimutatták, hogy stresszesebbek voltak, például a kortizol szintjük magasabb volt.
A rendetlenség túlzott ingerekkel bombázza az elménket, azt jelzi az agyunknak, hogy a munkánkat nem végeztük el, bűntudatot kelt, frusztrál, mivel megakadályozza, hogy gyorsan megtaláljuk, amire szükségünk van.
A stresszen túl a rendetlenség más módon is káros lehet a mentális egészségre, és máshogy is befolyásolhatja az egészséget, beleértve a táplálkozást. A rendetlen helyiségekben élő emberek nagyobb arányban számolnak be depresszióról, negatív érzelmekről önmagukkal kapcsolatban, illetve gyakrabban fogyasztanak egészségtelen ételeket.
Egy 2016-ban végzett tanulmány azt vizsgálta, hogy hogyan befolyásolja a rendetlen, kaotikus környezet − például a rendetlen konyha − a nassolást. Kiderült, hogy a rendetlen konyhában élő nők hajlamosak voltak kétszer annyi kalóriát fogyasztani sütikből, mint a rendezett konyhában élő társaik.
Miért nem rakunk rendet?
De a megszabadulás a zűrzavart okozó tárgyaktól szintén nyomasztó lehet. A tárgyak pozitív és negatív emlékeket hívhatnak elő, ami megnehezíti ezeknek a kidobását. Vagyis a rendszerezés egyesek számára nyomasztó és szorongást keltő lehet, míg mások egyszerűen túl elfoglaltnak érzik magukat ahhoz, hogy a lomtalanítással foglalkozzanak. Néha előfordul, hogy a dolgok felhalmozódása lassú és észrevehetetlen a vele élő személy számára, de mások számára észrevehető. Más szóval, néha csak megszokjuk, ha elég időt töltünk rendetlenségben.
Talán nehéz rávenned magad arra, hogy rendet rakj, a szakértők szerint azonban érdemes, mivel egy jól szervezett és rendezett térben nyugalmat és biztonságot érzünk. A rendrakással fontos üzenetet küldünk önmagunknak, hogy megérjük az időt és az erőfeszítést, amit a rendbe hozás és a rendben tartás igényel, hogy megérdemeljük a kényelmes és jól karbantartott életteret.
A lakásban vannak olyan dolgok, amikre te talán nem is gondolsz, de a látogatóidnak azonnal szemet szúrnak. Az alábbi cikkünkben összeszedtünk néhányat ezek közül, amikre ha figyelsz, akkor jó benyomást fogsz kelteni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés