Így kaphatsz háromszoros összeget a napelemed által termelt energiáért

napelem-energia-1466776296
Olvasási idő kb. 6 perc

Azok a napelemesek, akik bruttó elszámolás alapján kapnak vissza pénzt a megtermelt energiáért, egy aggregátori szolgáltatás igénybevételével anyagilag jobban járhatnak.

2024. január 1-től nagyot változott a világ a napelemesek, vagyis a háztartási méretű kiserőművet (HKME) üzemeltetők számára. A korábbi szaldós rendszert ugyanis a bruttó elszámolás váltotta fel, ami hosszabb megtérülési időt és alacsonyabb átvételi árat hozott az érintetteknek. Számukra kínál megoldást az aggregátori szolgáltatás, melynek révén a bruttó elszámolásban lévő napelemeseknek a jelenleg kapott összeg háromszorosa járhat.

Így változott a napelemesek elszámolása

A változás előtt sokan annak tudatában vágtak bele a napelemes beruházásba, hogy a szaldó elszámolással élve jelentősen csökkenhet rezsijük, hiszen megfelelő feltételek esetén nulla forintra hozhatják ki háztartásuk áramfogyasztását. Ez úgy működött, hogy a szolgáltató kilowattóra alapon összevetette az éves fogyasztást a napelemes rendszer által a hálózatba visszatáplált éves energiamennyiséggel, és ennek alapján számolt el a fogyasztóval.

A korábbi kedvező feltételek miatt sokan döntöttek napelemes rendszer telepítése mellett
A korábbi kedvező feltételek miatt sokan döntöttek napelemes rendszer telepítése mellettAshley Cooper / Getty Images Hungary

Ehhez képest a bruttó elszámolásnál az adatokat havonta összesítik, és szintén kilowattóra alapon, havonta történik a számlázás irányonként külön-külön is. Nyáron, amikor több a napsütéses órák száma, a fogyasztó így jobban jár, télen viszont jelentősen visszaesik a termelés, így áramot kell vásárolni. A bökkenő csak az, hogy az áramfogyasztás tarifája lényegesen magasabb, mint a megtermelt energia átvételi ára. Miközben a termelés után körülbelül 5 forint/kilowattórát fizetnek, addig az áramvásárlás legalább hétszer ennyibe kerül („rezsicsökkentett” áron 37-38 forint/kWh, azon túl pedig 70-71 forint/kWh).

A havi elszámolással a fogyasztó így a végeredményt tekintve sokkal rosszabbul jár.

Szaldós elszámolásban csak azok maradhattak, akik 2024 előtt telepítettek napelemet, de ők is csak 10 évig. Így például azok, akik 2014 előtt építettek ki napelemes rendszert, mára bruttó elszámolásba kerültek, ahogy nincs más opciójuk a friss HKME-tulajdonosoknak sem. Fontos megjegyezni, hogy ez nem magyar sajátosság, az EU összes tagállamában egységesen bruttó elszámolást vezettek be.

Több pénz is kaphatnak a megtermelt energiáért

Ha valaki elégedetlen a bruttó elszámolásban szereplő 5 forintos kilowattóránkénti árral, jó hír lehet a számára, hogy a piacon megjelent egy úgynevezett aggregátor, amely azt ígéri, hogy összegyűjti az ügyfelek által a hálózatra termelt energiát, majd azt egyesítve a villamosenergia-tőzsdén értékesíti. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az eladott energia után mintegy háromszoros ár, 5 forint helyett 14-15 forint járhat vissza.

„Aki szaldóban van, maradjon is abban, annál nincs jobb megoldás” – emelte ki kérdésünkre Boczkó Tamás, a szolgáltatást bevezető PentaSun Kft. ügyvezető igazgatója. A bruttó elszámolásban lévők számára viszont elmondása szerint kedvezőbb megoldást tudnak kínálni.

Mi olyan szolgáltatást szeretnénk bevezetni, amelynek lényege, hogy minden egyes órában megnézzük, mennyi energiát táplálnak vissza a fogyasztók, majd az arra az órára érvényes tőzsdei áron számolunk el velük.

Ebből adódóan a rendszer egyik sajátossága, hogy nem garantálnak fix árat. Cserébe viszont a cég viseli a felmerülő kockázatokat, és elkészíti az előírt, negyedórás bontású termelési menetrendet. Boczkó Tamás egyébként nem tartja reális lehetőségnek, hogy a vételi ár 5 forint alá essen. Ez azt feltételezné, hogy a piacon szinte ingyen lehetne áramot venni.

A bruttó elszámolással lecsökkent a visszatáplált energia után járó összeg
A bruttó elszámolással lecsökkent a visszatáplált energia után járó összegfizkes / Getty Images Hungary

A tervek szerint a résztvevők a nettó bevétel 60 százalékából, havi szinten, euróban részesülhetnek, ami után évi 12 ezer kWh-ig adót sem kell fizetniük.

Ezek a feltételek

A szolgáltatásra a PentaSun weboldalán keresztül lehet regisztrálni, amelynek során személyes adatokat és a termelésre vonatkozó információkat kell megadni, illetve a hálózathasználati szerződést feltölteni.

Fontos kitétel, hogy a jelentkezőnek adószámmal kell rendelkeznie.

Azok viszont, akik a napenergia plusz program keretében telepítettek napelemet, egyelőre nem élhetnek a lehetőséggel. A kiírás egyik feltétele ugyanis az volt, hogy a telepítés helyén az üzembehelyezéstől számított 3 éven keresztül nem lehet gazdasági tevékenységet folytatni, ami az áfatörvény alapján a napenergia értékesítésére is igaz lehet.

Az egyetlen technikai feltétel, hogy az ügyfélnek okosmérővel kell rendelkeznie. Ez lényegében egy SIM-kártya a villanyórában, amely negyedóránként eljuttatja az adatokat az elosztónak. Jelenleg 6 elosztó van Magyarországon. Ők havonta teszik közé az adatokat, amelyek alapján az elszámolás készül

– magyarázta Boczkó Tamás.

A szolgáltatás előreláthatóan január elején indul. Azért csak előreláthatóan, mert a tőzsdei kereskedéshez – amelyet a cég nevében egy tőzsdetag végezne – a reggel 8-tól este 8-ig tartó időszakban minden órában minimum 100 kWh/órás termelést kell teljesíteni, melynek eléréséhez további ügyfelekre van szükség. „Ezt január 11-ig szeretnénk elérni. Az elszámolás februárban kezdődhet meg, az ügyfelek pedig március elején kaphatják meg az első betáplálásuk után járó összeget” – tette hozzá az ügyvezető.

Arról, hogy a napelem telepítése milyen kötelezettségekkel jár, ebben a cikkünkben olvashatsz. 

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek