Fogyni gyümölccsel?

Olvasási idő kb. 7 perc

Tényleg használ-e a gyümölcskúra? Hogyan és milyen reményekkel alkalmazhatod? Vajon visszajön-e a végén, ami közben lement? Dietetikusunk a gyümölcsös diétákról, no és arról, miért egészséges egy kis fekete csoki.


gorogdinnye-fogyasAz alakjukkal mindig elégedetlen hölgyek végső esetben a gyümölcskúrát választják, hogy elérjék csúcsformájukat. Vajon tényleg sikeresek-e ezek a kúrák?

Elsőként vegyük sorra, miért is annyira értékesek a gyümölcsök. Már az óvódások is kívülről fújják, hogy a gyümölcsök-zöldségek tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Ők itt talán meg is állnának, de mi már tudjuk, hogy ezeken kívül még élelmi rostokat és antioxidánsokat is rejtegetnek ezek a kincset érő eledelek.

 

Kevesebbel is beérjük

A rostok olyan növényi alkotórészek, amelyeket szervezetünk megemészteni - így energiaként hasznosítani - nem képes, azonban megannyi értékes hatásukat élvezhetjük. A rostok nagy felszívó és vízmegkötő felülete ugyanis megköti a felesleges zsírokat (a hírhedt koleszterint is), illetve egyéb tápanyagokat (nagy mennyiségű fogyasztás esetén sajnos a hasznosakat is), méreganyagokat, bomlástermékeket.

Forrásaik: zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonafélék és ezekből készült termékek (barna, rozs-, korpás, Graham-kenyér és ugyanilyen kifli, zsemle). Megduzzadva telítettségérzetet keltenek, így kevesebb étellel is beérjük. Ez a hatás különösen jól jön, ha fogyni szeretnénk.

 

Fokozatosan térjünk át

De fontos, hogy elegendő folyadékot igyunk meg a rostosabb étkek, például a müzli, korpás keksz mellé. A bélrendszerben a széklet tömegét növelve és annak minél hamarabb történő kiürülését elősegítve a rostok megelőzik a székrekedést, és a bélrendszeri daganatok, problémák kialakulását is elkerülhetjük általuk.

De vigyázat! Ha túl sok rostosat ennénk, az ellenkező hatás, vagyis éppen székrekedés is felléphet. Ha eddig inkább a fehér kenyeret, vizes zsemlét, fényezett rizst részesítettük előnyben, akkor csak fokozatosan térjünk át a korpás, teljes kiőrlésű változatokra, nehogy a hirtelen váltás okozta puffadás, bélbajok kedvünket szegjék.

 

Tovább leszünk fiatalok

Az antioxidánsoknak nevezett növényi eredetű anyagokat leegyszerűsítve úgy foghatjuk fel, mint szervezetünk „rozsdagátlóit”. A rozsdát ez esetben szabad gyöknek hívják, amelyek mennyiségét a környezeti ártalmak, a helytelen életmód, a túlzott stressz, a betegségek fokozzák testünkben. Ugyanakkor a zöldségek-gyümölcsök káprázatos színeit is adó antioxidáns vegyületek és szervezetünk immunrendszere véd bennünket ezektől a káros hatásoktól.

Ha a hiúságunk fontosabb, mint az egészségünk, legyen elég annyi, hogy az antioxidánsok segítenek az idő előtti öregedés elleni védelemben is. Végül is mindegy, milyen indokkal eszünk meg (legalább) napi fél kiló gyümölcsöt, zöldséget, nemde? A vörösbor és a fekete csoki is értékes antioxidáns-tartalmáért kerülhet fel időnként és mértékkel fogyasztva az egészséges táplálkozás palettájára.

Már tudjuk, miért, mennyit együnk gyümölcsöket, zöldségeket. A hogyanra annyi példát találnánk, hogy kiakadna a webböngésző mutatója. Ízelítőül: leves, főzelék, saláta, ital, turmix, csőben sült, rakott, töltött étel, torta, fagylalt, puding, pite, rétes…

 

Látványos eredmény

A legtöbb gyümölcs igen kevés energiát (kalóriát) tartalmaz, kivétel a diófélék, magvak csoportja, amelyek nem csekély, ám annál egészségesebb zsírokat tartalmaznak, illetve a szintén nem zsírszegény avokádóból sem ehetünk büntetlenül nagy mennyiséget (ha pénztárcánk bírná is). Egy kis marék, nem olajban pörkölt ropogtatnivaló és házilag készített guacamole (avokádószósz) miatt azonban még nem kell ódzkodnunk a mérlegtől. Mint láttuk, rosttartalmuk miatt hamar eltelítenek a gyümölcsök, így egy gyümölcsnap során az éhség – a gyümölcscukor-tartalomnál fogva – veszélye nem fenyeget bennünket, így akár jó fogyókúrás trükk is lehetne a gyümölcsnap.

De ne feledjük, a fogyókúra rövidsége magában hordozza a gyors siker esélyét és a még gyorsabb visszahízás veszélyét is. Ezért egy-két napos gyümölcskúránkkal csak ideig-óráig érhetünk el eredményt (nyaralás, buli, esküvő stb.). Átmenetileg fogyhatunk is (hiszen nem eszünk nagy energia- és zsírtartalmú ételeket, amelyekből több is lecsúszik, mint gyümölcsből), hiszen a rostoknak hála, jobb lesz az emésztésünk, így megszabadulunk némi „nehezéktől”, illetve leapadnak a vizenyőink (ödémáink) is.

 

Felturbózza az immunrendszert

A vitaminok, antioxidánsok, ásványi anyagok pedig kellőképpen felturbózzák immunrendszert. Azonban a gyümölcskúrát ne kizárólag fogyás, hanem inkább a szervezet tehermentesítése céljából vessük be, és ne csak ilyenkor legyünk a piac/zöldséges hűséges vásárlói. A tartós, szenvedés nélküli fogyáshoz ennél több kell: rendszeres, változatos, egyszerre kis mennyiségű étkezések, mértéktartás, önfegyelem és sok sport.

 

Süti helyett gyümölcs

Figyeljünk oda, hogy a gyümölcsökben található cukrok is ugyanúgy megemelik a vércukorszintet, mintha sütiben ennénk, de a rostoknak hála, nem olyan gyorsan. Ezért inkább ne a nagy cukortartalmú gyümölcsökből (szőlő, szilva, datolya, füge, aszalt gyümölcsök) válogassunk. Ha problémánk van a vércukorszintünkkel, előbb egyeztessünk kezelőorvosunkkal, hogy időleges étrendváltoztatásba kezdenénk. Ugyanígy járjunk el akkor is, ha szív- vagy vesebetegek vagyunk. A gyümölcsökben található nagy mennyiségű kálium befolyásolhatja a gyógyszerelést, veseelégtelenség esetén pedig akár végzetes szívleálláshoz is vezethet a túl magas káliumszint a vérben.

 

Ideális a hétvége

Jól tesszük, ha tízóraira, uzsonnára gyümölcsöt (vagy zöldséget) majszolunk, de a többi három étkezésünk tartalmasabb fogásokból is állhat, már így is sokat teszünk egészségünk és alakunk érdekében. Ha pedig sikerül friss, érett gyümölcsökből jó sokat beszerezni, nyugodtan iktassunk be – elsősorban hétvégén vagy pihenőnapon – egy-két gyümölcsnapot, amennyiben egyéb ellenjavallata nincs. Utána fokozatosan térjünk át a vegyes étkezésre, de ne rontsuk el az eredményt régi, helytelen táplálkozási szokásaink folytatásával.


A szerző dietetikus
Következő alkalommal arról lesz szó, miért egyél sokszor, ha karcsú szeretnél lenni.

 

Ha ez bejött, nézz rá ezekre is:

Örökké nem, de annál sokkal tovább fiatal maradhatsz, mint hinnéd – utánajártunk, hogyan csinálják azokon a helyeken, ahol egy negyvenes nő még csitrinek számít, és a férfiak gyereket nemzenek kilencvenévesen: rejtélyes helyek, egyszerű módszerek. | Örök fiatalság – a negyvenes csitrik földje

Ha a fitneszórarendedben túlsúlyban van a step aerobic, valószínűleg nem a legtrendibb helyre jársz, mert ma a természetes testformálás idejét éljük –a hetedik hónapban járó Béres Alexandrát arra kértük, pihenjen meg egy kicsit a Díványon, és meséljen a legújabb fitnesztrendről. | Béres Alexandra: formáld természetesen!


Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek