Hiába könyörgött apjának, hogy legalább egy óráig lehessen király, 20 perc után lemondatták

xix-lajos-vagott 961440530
Olvasási idő kb. 5 perc

Bár történelmi érdekességekből egyetlen évszázadban sem volt hiány, XIX. Lajos húszperces uralkodását aligha tudja lekörözni bármily különleges esemény. Persze nem ő volt az egyetlen, akinek nem jutottak évek vagy hosszú évtizedek a trónon, rajta kívül jó páran tudhatnak magukénak néhány napos vagy akár hetes királyságokat.

A világ legrövidebb ideig uralkodó királyainak listáján abszolút győztes a XIX. Lajos királyként is ismert Louis-Antoine de Bourbon, d'Angoulême hercege. Neki 1830. augusztus 2-án mindössze húsz perc adatott meg Franciaország trónján.

XIX. Lajos királypártinak született és úgy is nevelkedett
XIX. Lajos királypártinak született és úgy is nevelkedettHeritage Images / Getty Images Hungary

Született királypárti volt

Tény, hogy nem volt könnyű francia uralkodónak lenni a zivataros 19. században, amely során megannyi királynak kellett menekülőre fognia. Így történt ez Angoulême-mel, XVI. Lajos udvarának magas rangú tagja, Artois grófja legidősebb fiával is, aki az 1789-es forradalom után elhagyta Franciaországot. A korábban kivégzett XVI. Lajos és Marie-Antoinette lányával, Mária Terézia Saroltával házasságot kötött Angoulême azonban született és nevelt királypárti volt:

Napóleon eltávolítása után is hűségesen szolgálta XVIII. Lajos királyt, akit apja, X. Károly 1824-ben követett a trónon.

Apja lett a király, de a forradalom lemondásra kényszerítette

X. Károly azonban csak egy újabb belépő volt a népszerűtlen francia uralkodók hosszú sorában, kezdve azzal, hogy kiterjesztette a papság hatalmát, halálbüntetést rendelt el bizonyos vallási „szentségtörésekért”, és nagyrészt figyelmen kívül hagyta a közvéleményt. Nyolcéves uralkodása az 1830-as júliusi forradalomban csúcsosodott ki, amely háromnapos harcok után lemondásra kényszerítette. 

X. Károly királynak nem volt más választása, mint lemondani
X. Károly királynak nem volt más választása, mint lemondaniPhas

„Csak egy órát!” – 20 perc múlva lemondott a király

Az öröklésben jogilag Angoulême következett, ám Angoulême tudta, hogy a francia nép nem őt akarja. Emellett még apja is győzködte, hogy mondjon le, tartva a társadalmi felháborodástól, a fenyegető republikánus felkeléstől és a monarchia teljes bukásától. Feljegyzések szerint azonban XIX. Lajos könyörgött apjának, hogy legalább egy órán át uralkodhasson, de végül X. Károly és a nemzetgyűlés is nemet mondott.

A tiszavirág életű királyság így mindössze húsz percig tartott, az is heves viták közepette, míg alá nem írta az uralkodásról lemondó nyilatkozatát.

A trónra így unokaöccse, X. Károly unokája, az ekkor mindössze tízéves Henri d’Artois herceg került. Az már más kérdés, hogy a nyilatkozat és a királyság alaptörvényei szöges ellentétben álltak egymással, így a kiskamaszként megválasztott király uralkodása szűk egy héten belül, pontosan 5 nap múlva semmissé is vált azzal, hogy

a nemzetgyűlés két háza Orléans-i Lajos Fülöp királyi hercegre mondott igent.

Lady Jane Grey messze földön híres volt a műveltségéről
Lady Jane Grey messze földön híres volt a műveltségérőlBettmann

Politikai bábu volt I. Johanna

A legrövidebb ideig uralkodók listájáról illetlenség lenne lehagyni VIII. Henrik dédunokáját, a műveltségéről messze földön híres, I. Johanna királynőként mindössze kilenc napig uralkodó Lady Jane Grey-t, aki gyermekkorát különféle királyi házakban, élete nagy részét pedig politikai bábuként élte, hogy további befolyásra áhítozó családja hasznára legyen. Ezt bizonyítja, hogy Jane apja, Henry Grey, Suffolk hercege 1551-re összeállt a hatalom tényleges gyakorlójával, John Dudley-val, Northumberland hercegével.

Mindkettőjüknek nagyszabású tervei voltak Jane-nel, akit Lord Guildford Dudley-val, a herceg fiával házasítottak össze.

A hercegek azt remélték, hogy kihasználhatják Jane buzgó protestantizmusát, a reformáció támogatóiként szerintük ez tökéletes trónjelöltet csinált belőle.

Csak kilenc nap adatott meg

Egy ideig úgy tűnt, hogy a tervük beválik. Amikor Edward angol király 1553. július 6-án meghalt, a mindössze 15 éves Jane-t négy nappal később királynőnek kiáltották ki. És bár Jane rendelkezett az elhunyt király áldásával, a parlament, a brit lakosság és VIII. Henrik végrendelete Edward húgának, Máriának kedvezett. És ahogy rábeszélték Jane-t a trón elfogadására, alig 9 nap múlva Suffolk és Northumberland hercege rábeszélte őt a lemondásra is. Az ezt követő év elején Jane-t, a férjét és apját árulásért kivégezték, a trónon őt követő Mária pedig Véres Máriaként, vagyis Bloody Maryként vált ismertté a Jane-hez hasonló angol protestánsok üldözése miatt.

Ha szeretnél még több érdekességet olvasni híres uralkodókról, ajánljuk figyelmedbe a Napkirályról szóló cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek