Agysérülést szenvedett, ezzel a 10 dologgal gyógyította meg magát és azóta másokat is

GettyImages-585172205
Olvasási idő kb. 7 perc

Jim Kwik amerikai coach szerint megfelelő ételek fogyasztásával és a megfelelő gyakorlatok elvégzésével elérhető a „korlátlan” életpotenciál. Az amerikai „agyedző” a saját maga által kidolgozott módszerrel már a hollywoodi sztárok agyát is fejleszti. Olyan hírességek és sportolók köszönhetik neki sikerüket és vagyonukat, mint A-Rod, Maria Shriver, Jim Carrey, Will Smith és Novak Djokovic.

Jim Kwik, aki „az elme személyi edzőjének” nevezi magát, rájött arra, és már sokaknak meg is tanította, hogyan tudjuk maximalizálni agyműködésüket, hogy elérjük a kitűzött célt. A birtokában lévő tudást már egy könyv formájában is megosztotta. 

Egy agyérülés indította el misszióját

Kwik életét egy gyermekkori tragédia változtatta meg, miután traumás agysérülést szenvedett egy óvodai baleset következtében. A baleset miatt Kwik fiatalságát azzal töltötte, hogy megpróbálta leküzdeni a súlyos agykárosodás miatt kialakult tanulási nehézségeket és a memóriaproblémáit. Az önfejlesztés – amely ma már küldetéssé vált számára – során jött rá egyebek között arra, hogyan optimalizálhatja az agyát gyorsolvasásra, illetve hogyan fejlessze emlékezőképességét. Módszerének köszönhetően javulnak az alvási szokások, és elhagyhatók a mesterséges memóriaserkentők.

Jim Kwik, „az elme személyi edzője” nemcsak saját magának, hanem sok sztárnak is segített már
Jim Kwik, „az elme személyi edzője” nemcsak saját magának, hanem sok sztárnak is segített márNina Westervelt / Getty Images Hungary

Az iskolában nagyon sok mindent megtanulunk matematikából, történelemből, természetismeretből, irodalomból, ám a legtöbbször épp ott nem tanuljuk meg, hogyan kell tanulni, a tanulás révén az elménket pallérozni. Pedig az agyunk az egyik legfontosabb szervünk, hiszen az irányít mindent az életünkben, a szervezetünkben. Jim Kwik agycoachként a hozzá fordulóknak megtanítja, mit tehetnek annak érdekében, hogy erősebb legyen a memóriájuk, élesebb legyen és gyorsabban járjon az agyuk, illetve hatékonyabb legyen az olvasási képességük.

Jim Kwik saját példáján keresztül bizonyította be, hogy minden sokkal könnyebbé válik, ha megtanuljuk, hogyan kell tanulni.

Tudását nem rejtette véka alá, hanem a széles nyilvánossággal is megosztotta, mit tehetünk annak érdekében, hogy megmozgassuk agyunkat, és még a kapacitását is növeljük. Kwik módszerét szinte bárki alkalmazhatja. Segít, ha valaki pénzre, marketingre, üzleti vagy sportsikerekre, illetve képességei és tudása fejlesztésére szeretné használni.

Az agyedző tíz tevékenységet javasol az agy aktivizálása érdekében, ezek mind tudományosan megalapozott tanácsok.

1. Nem mindegy, hogy mit eszel

Az első számú jótanács egy kiadós agydiéta. Kwik megfigyelése szerint ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy mit eszünk. Vannak olyan élelmiszerek, amelyek jót tesznek az agynak azáltal, hogy védőhatást fejtenek ki az idegrendszerre. Ilyen például az avokádó egyszeresen telítetlen zsírja, az áfonya és a brokkoli.

Az áfonyában lévő vegyületek különösen jót tesznek az agyunknak
Az áfonyában lévő vegyületek különösen jót tesznek az agyunknakErika Bunea / 500px / Getty Images Hungary

Az olívaolaj és a mediterrán diéta is nagyon jót tesz az agynak. A tojásban lévő acetilkolin is a kognitív egészségünket szolgálja. A listán szerepelnek a zöld leveles zöldségek, mint a kelkáposzta és a spenót, a ómega-3-zsírsavakban gazdag lazac és szardínia, a gyulladáscsökkentő kurkuma, az E-vitamint tartalmazó diófélék, mint például a mandula és a dió, illetve az étcsokoládé.

2. Kapcsold ki a negatív gondolatokat

A második jótanács a negatív gondolatok kiiktatása, hiszen gondolatainkkal képesek vagyunk megváltoztatni az érzéseinket és befolyásolni a stressz-szintünket. Programozzuk át az agyunkat inkább a jó gondolatokra, és vélekedjünk önmagunkról is pozitívan.

3. Fontos a rendszeres testmozgás

A harmadik teendő, ami szintén nagyon jót tesz az agynak, a rendszeres testmozgás. Edzés közben a neurotranszmitterek dopamint, szerotonint és endorfinokat termelnek, amelyek igen jó hatással vannak a mentális egészségünkre és a teljesítményünkre. Ülőmunka során kifejezetten ajánlott a mindennapi mozgás, ugyanis ilyenkor a vér az alsó végtagjainkba áramlik, és nem az agyunkba.

A testmozgás is segít megóvni agyunk egészségét
A testmozgás is segít megóvni agyunk egészségétMartinns / Getty Images Hungary

4. Az étrend-kiegészítők szerepe

Miután táplálkozásunkkal nem biztos, hogy fedezni tudjuk a szervezetünk vitamin- és ásványianyag-szükségletét, szedjünk az agy számára fontos ómega-3-zsírsavakat és DHA-t tartalmazó étrend-kiegészítőket, továbbá szükséges az összes alapvető vitamint is pótolni. Ha nem viszed be az étrendedbe a kurkuma hatóanyagát, a kurkumint, kiegészítheted. A magnézium nagyon fontos a neuroplaszticitás szempontjából is. A zöld teában található L-teanin segít koncentrálni, és csökkenti a stresszt.

5. Szükség van barátokra

Az ötödik jótanács nem más, mint a pozitív társas kapcsolatok fenntartása. Nagyon fontos, hogy olyan emberek társaságát válasszuk, akik jó hatással vannak ránk, és értékelnek bennünket. Kutatások bizonyítják, hogy az elszigeteltség nem tesz jót a mentális egészségnek.

A jó társas kapcsolatok jót tesznek a mentális egészségünknek
A jó társas kapcsolatok jót tesznek a mentális egészségünknekFiordaliso / Getty Images Hungary

6. Rakj rendet magad körül

Kwik hatodik pontként a tiszta környezetet nevezte meg, ugyanis véleménye szerint a külső világunk tükörképe a belső világunknak. A tiszta gondolatok megszületését jelentősen segíti a rendezett, tiszta környezet, legyen szó az otthonunkról vagy a munkahelyi íróasztalunkról. A környezeti tényezők közül különösen fontos szerepet játszik a levegő és a víz minősége, de még a lakásban használt világítás is. Hacsak tehetjük, a higiénikus közeg megteremtéséhez ne használjunk mérgező anyagokat tartalmazó tisztítószereket.

7. Az alvás legyen valóban pihentető

A hetedik jótanács az alvás, amely mindig legyen pihentető, mert ha rosszul alszunk, az agyunk is rosszul működik, és csökken a koncentrálóképességünk. Az alváshiány nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészségünkre is hatással van. Befolyásolja a rövid és hosszú távú memóriánkat azzal, hogy beindítja az agyunk méregtelenítését. Mindemellett alvás közben az elménk integrálja mindazt, amit aznap tanultunk és dolgoztunk.

Az amerikai agyedző azt javasolja, hogy reggel az első dolgunk az legyen, hogy magunkba szívjuk a napfényt, ami segít visszaállítani a cirkadián ritmust.

Az a leghatékonyabb, ha mindez nem az ablakon keresztül történik, mert az üveg elzárhat bizonyos fényspektrumokat. A javaslatai között szerepel továbbá, hogy délután már ne fogyasszunk koffeintartalmú italokat és ételeket, mert a serkentőszer akár nyolc-tíz óráig is a szervezetünkben maradhat. 

Továbbá jobban alszunk, ha nincs túl meleg a hálószobában.

8. Viselj sisakot

A nyolcadik kritérium az agy fizikai védelme annak érdekében, hogy elkerüljük az agysérüléseket. Ha szükséges, sportolás vagy munka közben viseljünk sisakot, és kerüljük az extrém sportokat, különösen gyerekkorban. Bár az agyunk nagyon rugalmas, de annál inkább sérülékeny is.

Fontos, hogy megóvjuk agyunkat a külső sérülésektől
Fontos, hogy megóvjuk agyunkat a külső sérülésektőlpixdeluxe / Getty Images Hungary

9. Ne hagyd abba a tanulást

A kilencedik fontos tanács az élethosszig tartó tanulás. Egy kutatás szerint az egész életen át tartó tanulás, például a mindennapi olvasás, a kulturált viták és eszmecserék ugyanolyan edzést jelentenek az agyunknak, mint amikor az izmainkat tesszük próbára.

10. Csak lazán!

Végül jöjjön a tizedik kritérium, ami nem más, mint a stresszkezelés. A krónikus stressz ugyanis összehúzza az emberi agyat. A kortizol- és az adrenalinszint növekedése a túlélésre ösztönző „küzdj vagy menekülj” érzést hívja életre az agyban, ami a kreativitásunkat, a cselekedeteinket és a problémamegoldó képességünket is gúzsba köti. A stresszel való helyes megküzdést segítheti a meditáció, a masszázs és a természetben való séta is.

Még az öregedést is lassíthatja, ha kiiktatod az agy egyik nagy ellenségét, érdemes erről elolvasnod az alábbi cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek