Ezen tényleg lehet picsogni: augusztusi hóesés

Olvasási idő kb. 3 perc

Az alapfelállás az, hogy télen hideg, nyáron meleg van. Ezen belül azért történhetnek dolgok, néha egészen szélsőségesek is, és itt most nem egy pár napos esőzésről lesz szó.

Fotó: Teuke Dalin
Fotó: Teuke Dalin

Ahogy minden évben, télen a soha nem látott hidegre szokás panaszkodni, nyáron pedig a példátlan melegre. Egy szabadon választott társaságban mindig van legalább egy ember, aki közli, ő még ilyen melegre nem emlékszik, pár nap múlva pedig a hosszú esőt kiáltja ki valaki meteorológiai csodának. Most ki kell borítanunk mindenkit: általában ilyenek megesnek nyáron, mondjuk a Listverse gyűjtése alapján azért ők is reménykedhetnek, lesz miért panaszkodni, hiszen néha tényleg történnek egészen elképesztő időjárási rendellenességek.

Az orosz hőhullám

Tavaly nyáron Oroszországban minimum 15 000 ember halt meg a júliusban és augusztusban a tartós hőségtől. A laza 40 Celsius feletti hőmérséklet már önmagában is gyilkos, de ezt kiegészítette a közeli erdőtűzből keletkező füst is, ami a borzasztó hőmérséklet, és a szél teljes hiánya miatt nem oszlott el, emiatt Moszkvában lélegezni is alig lehetett. Na, ott ilyen korábban tényleg nem történt.

Augusztusi tél

Vannak azért vidámabb rendellenességek is. 1992 augusztusában a calgary-i lakosok például kaptak egy kis telet. Augusztus 23-án mindössze 5,3 Celsius volt a hőmérséklet, ami már barátok közt is decemberi helyzet. Ezt a gondolatot erősíti, hogy 0,4 centiméternyi hó is hullott, aminek köszönhetően a napon sütkérezést jó pár család szélvédősepregetésre váltotta fel.

Villámgyors melegedés

20 fokról egy nap alatt is meglepő 7-re váltani, de történt már ennél sokkal keményebb is: az USA-ban, pontosabban Spearfish városában 1943. január 22-én két perc alatt változott ilyen drasztikusan a hőmérséklet. Ilyet valószínűleg korábban senki nem tapasztalt, és máig elő lehet hozni a sztorit, egy ilyen indítással: az semmi, ha tudnátok mi történt 43. januárjában...

Csodahó

Fotó: Kate Sumbler
Fotó: Kate Sumbler

A floridai Homestead 25 fokos északi szélességen helyezkedik el, és lakói soha életükben nem láttak még ott havazást. Aztán 1977. január 19-én megtörtént a csoda, és elkezdett hullani a fehérizé az égből. Ez volt az első, és azóta is az utolsó havazás, amit Homesteadben feljegyeztek. Az esetnek voltak hátulütői is, ugyanis több növény is megszenvedte a havazást, mert a lakosság egyáltalán nem vette komolyan az időjárásjelentést.

Elmaradt a nyár

1826-ban kitört a Mount Tambora vulkán, aminek a felhője betelítette az atmoszférát porral és hamuval. A helyzet Nyugat-Európát, az USA északkeleti részét, és Kanadát érintette igazán rosszul, ahol májusban és júniusban alig lehetett látni szabad szemmel a Napot. 1500 ember fagyott meg, illetve halt éhen, mert a növényeik nem fejlődtek. Pennsylvania környékén még júliusban és augusztusban is be voltak fagyva a tavak és a folyók.

Maradt valakinek kedve panaszkodni a mai időjárásra?

Mit gondolsz azokról, akik panaszkodnak az időjárásra?

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek