A déli félteke Szibériájaként is emlegetik a várost, amely Argentína Tierra del Fuego, magyarul Tűzföld tartományának székhelye. Ám e hely nem csak a fekvése miatt különleges, kulturális és turisztikai jellemzői miatt is van mire büszkének lennie.
A tűzföldi szigetcsoport legnagyobbján fekszik
A Beagle-csatorna északi partján, Buenos Airestől 3000, az Antarktisztól pedig mindössze 1000 kilométerre elhelyezkedő Ushuaia az argentin Tűzföld szigetcsoport fő szigetén fekszik, annak is a legnagyobb városa. Neve az őslakos indiánok, a yámanák nyelvén mély öblöt jelent. A helyet először Wasti H. Stirling angol misszionárius fedezte fel még 1870-ben, ám több mint egy évtizeddel később, 1884-ben az argentin haditengerészeti flotta parancsnoka, Augusto Lasserreb vezetésével egy bázist hoztak itt létre, majd
1893-ban – miután a szigetcsoportot felosztották Argentína és Chile között –, Ushuaiát várossá nyilvánították.

Kenukban éltek az őslakosok
Noha a 2010-es adatok 56 600 lelkes városról szólnak, nem szabad elmenni Ushuaia őslakosai mellett sem: a már említett dél-patagóniai bennszülött yámana törzs kenukban élt, és alig vagy egyáltalán nem viseltek ruhát. A férfiak szigonyokkal fókákra vadásztak, az asszonyok pedig kagylókat gyűjtöttek, és bármily furcsa is, a kenujaikban csiholt tűzön főztek.
Zord éghajlat a világ végén
Az argentin pampák és az antarktiszi vizek által határolt terület éghajlata meglehetősen egyedi. Az évszakok némileg különböznek az északi félteke megszokott időjárásától. Ushuaiában

Ha létezik igazán különleges hely a világon, akkor Longyearbyen biztosan az. Ez a Föld legészakibb városa, egy hely, ahol minden máshogy működik.
Tovább olvasomaz átlaghőmérséklet télen csupán 1 és 3 Celsius-fok között alakul, míg nyáron is csupán legfeljebb 10-15 Celsius-fokig emelkedik a hőmérő higanyszála a területen.
A térségre emellett jellemző az állandó szél is, no és az időjárás gyors változása, amely sok turistának szokott meglepetést okozni.

Itt épült meg az argentin Alcatraz
Ushuaia azonban nemcsak a zord éghajlata miatt érdekes. A város híre az 1902-ben épített börtöne miatt is messze földre eljutott:
itt tartották fogva Argentína legveszélyesebb bűnözőit és politikai foglyait.
A büntetés-végrehajtási intézetet az argentin Alcatrazként is emlegették, amely egyszerre 600 rabot zárt a falai közé. A fizikai munkára kényszerített elítéltek részt vettek a város építésében is, sőt, többek között nekik köszönhető az is, hogy házak emelkedtek a településen, de ők látták el elektromos árammal, no és kenyérrel is a várost. Noha a börtön 1947-ben bezárt, múzeumként újranyitott, így bárki bepillanthat az eredeti cellákba, sőt, láthatja a foglyok által hátrahagyott emléktárgyakat is. Ezek mellett

Erődnek szánták, szigorú börtön lett az Alcatrazból, aztán még az őslakos indiánok is elfoglalták maguknak.
Tovább olvasomaz intézetben egykor működő műhelyek közül ma is látható a cipőjavító, a szabó és az asztalos, de be lehet toppanni a gyógyszertárba és a pékségbe is.

Az Antarktisz kapuja
A jeges tavaknak és látványos folyóknak otthont adó Tierra del Fuego Nemzeti Park izgalmas túraútvonalakat kínál az arra járóknak. Nemcsak azért, mert a területen vadon élnek a Magellán-pingvinek, a kormoránok és a fókák, amelyek olyannyira gátlástalanok, hogy meglehetősen közelről szemügyre lehet őket venni, hanem azért is, mert
Ushuaia az Antarktiszra irányuló expedíciók és kutatóutak egyik kiindulópontja is.

A turizmus e szegmense különleges lehetőséget is kínál az utazóknak ahhoz, hogy a fagyos kontinensre látogassanak és megcsodálják annak érintetlen tájait. Az Antarktisz innen csupán néhány napnyi hajóútra van, ráadásul a távot a föld legdélebbi kontinensére érkezők szakértők kíséretében tehetik meg.
Ha szeretnél megismerni egy, az Antarktiszi-félsziget közelében található rejtélyes szigetet is, ajánljuk figyelmedbe az erről szóló cikkünket.