Szakértők szerint az élelmiszerellátásra is kihathat a fertőző betegség terjedése amellett, hogy az inflációt is felfelé nyomja.
Régóta komoly kihívásokat állít az afrikai sertéspestis a globális húspiac elé: amikor 2018-ban és 2019-ben az eddig ismert legnagyobb járvány tört ki, a kínai sertések fele pusztult el. Ez a Reuters cikke szerint százmilliárd dolláros veszteséget jelentett az országnak.
"A betegség szélesebb körű terjedésének kockázata nagyon magas, hatással lehet az élelmiszer-ellátásra, a fogyasztói árakra és a környezetre" – áll a vietnámi kormány július 14-i keltezésű dokumentumában.
Az irat szerint eddig 42 ezer fertőzött sertést vágtak le annak érdekében, hogy a további terjedést megfékezzék, ez közel ötször annyi, mint 2023 azonos időszakában.
A délkelet-ázsiai országban idén 660 járványkitörést észleltek, szemben a tavalyi év azonos időszakában észlelt 208 kitöréssel.
A vietnámi járványt muszáj kezelni
A kormány most arra utasította a tartományokat, hogy hozzanak intézkedéseket a terjedés megfékezésére, egyben kezeljék prioritásként a sertéspestis elleni oltás kérdését pénzügyi szempontból is. Vietnám tavaly júliusban engedélyezte két saját fejlesztésű vakcina hazai felhasználását, ezek az első kereskedelemben elérhető oltások a betegséggel szemben.
Decemberben az Állategészségügyi Világszervezet arra hivta fel a figyelmet, hogy a betegség elleni oltások további fejlesztésére van szükség. Az afrikai sertéspestis miatt egyes településeken bekövetkezett sertéshús-drágulás volt az egyik oka a vietnámi fogyasztói árindex júniusi emlkedésének. Az élelmiszerek ára 3,23 százalékkal emelkedett a hónapban 2023 azonos időszakához képest – derült ki a hivatalos adatokból.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés