Amikor elmerengünk egy családi nyaralásról, valószínűleg egy békés, homokos tengerpart képe jut eszünkbe – hajladozó pálmafák, türkizkék tenger... Van azonban több olyan sziget is széles e földön, amely minden, csak nem a nyugalom oázisa.
Ilha da Queimada Grande, Brazília: belépni tilos!
Itt van például Ilha da Queimada Grande, ahol több ezer mérges kígyó éli nyugodt mindennapjait. A kígyók szigeteként emlegetett helyet a világ egyik legveszélyesebbjének tartják, olyannyira, hogy látogatni is tilos – és ezt a szabályt nagyon fontos komolyan is venni!
Az apró sziget mindössze 43 hektáros, ahol a kutatók szerint négyzetméterenként 1-5 kígyó él, ráadásul ezek nem mások, mint a viperafélék családjába tartozó arany lándzsakígyók (Bothrops insularis). Ezeknek a hüllőknek olyan erős a mérgük, hogy
a harapást követően szinte azonnal végeznek az áldozatukkal.
A helyi legendák szerint a kígyók egykor a kalózok kincsének védelmére kerültek ide, de valójában az évszázadok során természetesen elszigetelődött állatpopulációról van szó. Egy biztos: a brazil kormány szigorúan szabályozza a belépést, így a halálos földre kizárólag kutatók tehetik be a lábukat. Nemcsak az emberek biztonsága érdekében tilos a szigetre lépni, hanem a kígyók védelme miatt is, mivel az Ilha da Queimada Grande az egyetlen ismert élőhelyük.
Északi-Sentinel, India: a veszélyes sziget
Az indiai Északi-Sentinel-szigeten nemcsak az idő, hanem az emberiség modern fejlődése is megállt. A hely a Bengáli-öbölben található, ez az Andamán-szigetcsoport egyike, amely valószínűleg az egyik legelszigeteltebb hely a világon: csupán egyetlen ősi törzs él itt, amely minden idegent ellenségként kezel. Nyilakkal és lándzsákkal védik magukat a behatolóktól.
Ez a közösség nem barátkozik az idegenekkel, de a modern világba való integráció is rendkívül veszélyes lenne a számukra: világunk betegségei – amelyekkel szemben nincs immunitásuk – könnyen életveszélybe sodornák őket. Ennek ellenére többen is megpróbálták felfedezni ezt a misztikus földet, ám közülük a legtöbben sosem térhettek vissza.
Poveglia: Olaszország sötét történelmi szigete
A Velence közelében található mindössze 7 hektáros szigetet az emberek messze elkerülik: Poveglia a történelem egyik legsötétebb emlékhelye, amely egyszerre volt karanténzóna, pestisáldozatok temetkezési helye és elmegyógyintézet is. A 17. században ide hozták a pestisben szenvedőket, ahol a feljegyzések szerint több mint 200 ezer ember halt meg. Nem csoda, hogy a pestis után már senki sem akart a szigetre települni.
Később, a 20. században egy elmegyógyintézetet hoztak létre itt, amely betegeivel kegyetlenül bántak.
Emiatt a sziget csak még baljóslatúbbá vált, végül hivatalosan le is zárták, ahová még a kutatók is csak ritka esetben léphetnek be.
Miyake-jima, Japán: a világ „leggázosabb” helye
A japán Miyake-jima sziget elsőre igazán festői látványt nyújt, ám a felszín alatt szunnyadó veszély mindent beárnyékol: a szigeten található Mount Oyama vulkán gyakori kitörései miatt a levegő megtelik mérgező kén-dioxiddal, amelynek koncentrációja néha eléri a halálos szintet is.
A sziget lakói ennek ellenére nem hagyták el teljesen otthonukat – kivétel volt ez alól 2000 júliusa, amikor olyan magas volt a levegőbe kerülő mérges gáz koncentrációja, hogy a kormánynak nem volt más választása, mint evakuálni a területet. Öt év múlva a kitelepített lakók nagy része visszatért a szigetre, ám életük gyakorlatilag egy állandó poszt-apokaliptikus valóság: ha a mérgező gáz szintje megemelkedik, és megszólal a kén-dioxid-riasztó szirénája, akkor fel kell venniük a gázmaszkokat. A vulkán környezetét és az itt lakók mindennapjait gyakran használják sci-fi filmek forgatási helyszíneként.
Tristan da Cunha: közel és távol sincs semmi
Az Atlanti-óceán közepén fekvő Tristan da Cunha a világ legelszigeteltebb lakott szigeteként ismert – ám fizikailag nem feltétlenül veszélyes, a teljes izoláció azonban olyan pszichológiai kihívásokat okozhat, amelyek sokakat visszatartanak attól, hogy itt éljenek. Ugyanis a legközelebbi lakott terület több mint 2000 kilométerre található, így ha valami balul sülne el, a segítségkérésre gyakorlatilag nulla az esély.
A sziget környéke ráadásul hajótörések miatt is hírhedtté vált a történelem folyamán, emellett még a hajózás is különösen veszélyes itt az erős szelek és a hideg áramlatok miatt.
Ha még további borzongásra vágysz, olvasd el a világ 10 legkísértetiesebb szellemvárosairól szóló cikkünket is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés