Amikor megtervezzük utazásainkat, a veszélyekre is felkészülünk, ha máshogy nem, hát azzal, hogy utasbiztosítást kötünk. Persze a legtöbben ezt azzal a céllal teszik, hogy esetleges megbetegedéseik orvosi költségeit minimalizálják: azon ritkán gondolkodunk, mekkora esélyünk lehet arra, hogy egy-egy városban valamilyen vagyon elleni vagy erőszakos bűncselekmény áldozatává válhatunk.
Ezek a világ legveszélyesebb városai
Ha távolabbi tájakra indulunk, azért gyakrabban merül fel bennünk az a kérdés, hogy vajon milyen viszonyok várnak majd a messzeségben. Különböző ranglisták évről évre napvilágra kerülnek azzal kapcsolatosan, hogy mely városokban van a legnagyobb veszélye annak, hogy kizsebeljenek bennünket, ezért legtöbben még az európai fővárosok utcáin is figyelnek arra, hogy ne farzsebbe dugott pénztárcával sétáljanak, és az értékesebb ékszereket sem utaztatják meg.
A világ legveszélyesebbnek tartott városaiba hazánkból ugyanakkor meglehetősen sokat kell utazni: két kontinensen, mindössze három országban találhatók meg ezek. Íme, a lista:
- Tijuana, Mexikó
- Acapulco de Juarez, Mexikó
- Caracas, Venezuela
- Ciudad de Victoria, Mexikó
- Ciudad Juarez, Mexikó
- Irapuato, Mexikó
- Ciudad Guyana, Venezuela
- Natal, Brazília
- Fortaleza, Brazília
- Ciudad Bolivar, Venezuela.
Az észak-amerikai kontinens déli területei, valamint a dél-amerikai kontinens északi és keleti területein fekszenek tehát azok az országok, melyekben a legveszélyesebb városokat megtalálod?
Brazília két, Venezuela három, Mexikó öt településsel szerepel a listán, amelyet a 100 ezer főre vetített emberölések száma alapján készítettek.
A 2024-es lista összeállításában a 300 ezer lakosnál nagyobb, nem háborús zónákban fekvő nagyvárosokat vizsgálták, és érdekes, de ezeken a helyeken a kisstílű, piti bűncselekmények, mint például a zsebtolvajlás, kisebb arányban fordulnak elő, mint az olyan, sokkal kevésbé veszélyesnek ítélt városokban, amelyekben a bűnüldözés sokkal hatékonyabban működik, erősebb a gazdaság, és a politikai stabilitás is jelentősebb. A biztonságosabb városok általában olyan országokban találhatók, amelyekben a fegyverviselést meglehetősen szigorú szabályokhoz kötik, talán ezért sem kerülhetett fel egyetlen európai ország egyetlen városa sem erre a listára.
Mexikóban a kartellek okozzák a bajt
Mexikó elsősége a listán nem véletlen. A kormány évtizedek óta áll harcban a kartellekkel, amelyek az illegális szerekkel való kereskedelmet irányítják az Amerikai Egyesült Államok irányába. A jól finanszírozott, meglehetősen jól szervezett és természetesen igencsak erőszakos bűnözői csoportok teszik igazán veszélyessé ezeket a városokat, mivel folyamatosan harcban állnak azért, hogy ki kontrollálja az egyes csempészútvonalakat, a rivális kartellek mellett a kormánnyal is folyamatosak a fegyveres konfliktusok.
De mi a helyzet Európában?
Joggal merülhet fel benned annak kérdése is, vajon Európában mire számíts veszély terén. Többféle szempontból is megvizsgálható, mely városok számítanak veszélyesnek a kontinensen, ezek közül is mutatunk néhányat.
A Numbeo felületén az egyes városokban élők saját, szubjektív véleményüket mondhatják el arról, milyen veszélyes az élet egy városban. Az önbevallás alapján felállított lista a következő:
- Catania, Olaszország
- Marseille, Franciaország
- Birmingham, Egyesült Királyság
- Coventry, Egyesült Királyság
- Charleroi, Belgium
- Naples, Olaszország
- Montpellier, Franciaország
- Liège, Belgium
- Grenoble, Franciaország
- Nantes, Franciaország
A kontinensen ezekre a veszélyekre számíts
Érezhető némi túlsúly a mediterrán államok irányában a lista alapján, de nézzük azt is, egyes részterületekkel kapcsolatosan mit sugallnak az adatok! A zsebtolvajok a Quotezone, egy brit biztosítási alkuszcég ismeretei alapján Milánóban, Firenzében és Párizsban a legaktívabbak, a felmelegedés hatására a legnagyobb egészségügyi rizikója pedig annak van, ha Párizsban kap el a kánikula. Emésztőszervrendszeri megbetegedésekre a spanyol Benidormban kell a bulizóknak felkészülnie, a legszennyezetteb levegőt pedig Athénban kell beszívniuk a helyieknek és az utazóknak.
A közúti balesetek száma Romániában és Bulgáriában a legnagyobb, az európai partokon pedig a magas vízszint okozta természeti katasztrófák jelenthetnek problémát.
Ha az is érdekel, a Budapestre utazókat milyen veszélyekre figyelmeztetik, ezt a cikkünket olvasd el!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés