Ilyen az élet a világ legszegényebb országában nyugdíj és gyógyszer nélkül

szegenyseg-orszag-2158126107
Olvasási idő kb. 10 perc

Burundi nemcsak Afrika egyik legsűrűbben lakott országa, hanem a világ legszegényebbje is. Kicsiny, mindössze 27 830 négyzetkilométeres területén 12 millióan laknak elképesztő körülmények között.

Az Egyenlítőtől délre, a Kenya, Tanzánia, Kongói Demokratikus Köztársaság ölelésében található és az északi szomszédja, Ruanda nagyságával csaknem megegyező méretű afrikai nemzet egyike azon kevés kontinensbeli országnak, amelynek határait nem a gyarmati uralkodók határozták meg. 

Hosszú ideje tartó etnikai konfliktusok

Burundi lakosságának túlnyomó többsége hutu, hagyományosan földművelő nép. A hatalom azonban régóta a tuszi kisebbség kezében van, amely történelmileg a hadsereget és a gazdaság nagy részét, különösen a jövedelmező nemzetközi kávéexportot irányítja. Noha e két nép között elenyésző a valódi kulturális különbség, köztük azóta etnikai feszültségek vannak, amióta az ország 1962-ben elnyerte függetlenségét Belgiumtól.

Burundiban hatalmas problémákat szülnek a régóta tartó etnikai feszültségek, ami nem csak ezt az országot viseli meg
Burundiban hatalmas problémákat szülnek a régóta tartó etnikai feszültségek, ami nem csak ezt az országot viseli megmtcurado / Getty Images Hungary

A sok áldozattal és vagyonveszteséggel járó konfliktusokból kevés burundi menekült meg. A hutuk és tuszik közötti problémák ráadásul a szomszédos Ruandába és a Kongói Demokratikus Köztársaságba is átterjedtek. 

Európában is megjelent a halálos vírusvariáns: érintés útján is terjedEurópában is megjelent a halálos vírusvariáns: érintés útján is terjed

Egy nappal azt követően, hogy a WHO egészségügyi veszélyhelyzetet hirdetett a vírus terjedése miatt, európai megbetegedést is igazoltak.

Tovább olvasom

Egykor nem volt sok különbség az ország lakói között

A hutuk hagyományosan egyébként földművelők, míg a tuszik pásztorok voltak. A tuszik között némi regionális státuszbeli különbség van, a tuszi-banyaruguru klán elsősorban az ország északi részén, a tuszi-bahima pedig főleg délen található. Amíg a gyarmatosítás előtti Burundit a tuszi-banyaruguru, addig a függetlenség utáni időszakban a tuszi-bahima uralta.

A társadalom is eredetileg családi és klánhűség alapján szerveződött, sőt a 16. századtól ezeket a kötelékeket a tuszi monarchiához igazították.

A király és a tömegek között egy fejedelmi osztály helyezkedett el, amely a tuszikat és a hutukat is egyenrangúnak tartotta, ám a két csoport közötti kapcsolat a gyarmati időszakban kezdett megváltozni, amikor is a tuszikat a hutuknál előrébb helyezték.

A vezetők luxusára megy el ennek az országnak a legnagyobb bevételeA vezetők luxusára megy el ennek az országnak a legnagyobb bevétele

Amíg a vezetők és családjaik két kézzel szórják a pénzt, addig tömegek élnek a szegénységi küszöb alatt.

Tovább olvasom
A burundi fiataloknak nem jók a jövőbeni kilátásaik
A burundi fiataloknak nem jók a jövőbeni kilátásaikBuena Vista Images / Getty Images Hungary

Bonyolult a helyzet az országban

Az 1990-es évek elején és közepén kezdődött polgári zavargások miatt hutuk ezrei kényszerültek menekülttáborokba. Burundiba nagyjából ugyanebben az időben érkeztek menekültek Ruandából is a népirtás és az azt követő politikai viszályok elől, ám a ruandaiak később, a 21. század elején is itt, a déli szomszédjuknál kerestek menedéket. A menekült lakosság nagy részét nők és gyermekek alkotják.

Még mindig sokan élnek menekülttáborokban a szegény afrikai országban
Még mindig sokan élnek menekülttáborokban a szegény afrikai országbanAnadolu / Getty Images Hungary

Burundi dombokkal teli területe nem feltétlenül segíti elő a falvak kialakulását, így a hagyományos értelemben vett települések jobbára inkább szétszórtan helyezkednek el. E minta pedig növelte az elszigeteltséget, semmint ösztönözte volna a közösséget, így folyamatosan táplálta a két népcsoport közötti folyamatos feszültséget. Mindezek ellenére Burundi egyébként sűrűn lakott terület, olyannyira, hogy Afrika egyik legsűrűbben lakott országának számít. Mindössze négy jelentős központja van:

Esküvő után akár 4 évig is tilos a nőnek főznie ennél a népnélEsküvő után akár 4 évig is tilos a nőnek főznie ennél a népnél

Dél-Szudánban a férfiaknál megengedett a többnejűség, a nőknek viszont nincs beleszólásuk abba, kivel házasodnak össze.

Tovább olvasom

Gitega, az ország kulturális fővárosa, Muyinga és Ngozi északon, valamint Bujumbura, Burundi legnagyobb települése és egyben fővárosa is a Tanganyika-tó északi csücskénél.

Így fest Burundi fővárosa, Bujumbura
Így fest Burundi fővárosa, Bujumburamtcurado / Getty Images Hungary

Hatalmas szegénységben él az ország

Az ország gazdasági alapját a mezőgazdaság képezi, ez a lakosság 90 százalékának ad munkát, a munkavállalók nagy része azonban nem kap nyugdíjat. Az ipari tevékenységek a bruttó hazai termék kevesebb mint egynegyedét teszik ki.

A fő exporttermék és devizaforrás az arabica kávé, a kisebb jelentőségű készpénztermelésű növények közé tartozik a gyapot és a tea.

Az 1990-es évek végére az ország lakosságának több mint háromötöde szegénységben élt, amelyért a polgárháborúk és azok pusztításai, a hagyományos önellátó mezőgazdaság túlsúlya, az alacsony jövedelem, a kereskedelmi tevékenység hiánya, valamint a külföldi segélyektől való nagyfokú függőség tehető felelőssé. A burundiak életét egyáltalán nem könnyítette meg, amikor a nyugati országok és a környező afrikai nemzetek gazdasági szankciókat vezettek be az ország ellen az 1996-os, tuszi vezetésű katonai puccs után, amely Burundi teljes exportját és olajimportját érintette. Noha a szankciókat 1997-től enyhítették és 1999-ben fel is oldották, valamint 2005-ben elengedték az ország külföldi adósságának nagy részét is,

a gazdasági fellendülés elmaradt.

A burundiak többségének nélkülöznie kell
A burundiak többségének nélkülöznie kellnewphotoservice / Getty Images Hungary

Csapnivaló a közlekedés és az egészségügyi helyzet Burundiban

Miután vasút nincs, csupán három fő útvonal vezet Burundin át: az északi útvonal közúton a nemzetközi repülőtérrel is rendelkező Bujumburából Ruandán keresztül a kenyai nagyvárosba, Mombasába, a középső útvonal uszályon a Rusizi folyón lefelé a Tanganyika-tóhoz, majd tanzániai Kigomába, és a déli útvonal a Tanganyika-tó felett Kalemie-be, a Kongói Demokratikus Köztársaságba

Burundiban alig vannak járható utak
Burundiban alig vannak járható utakguenterguni / Getty Images Hungary

Burundi születési és növekedési rátája egyaránt jóval a világátlag felett van, míg halálozási rátája csak kis mértékben haladja meg a világátlagot. A lakosság több mint kétötöde 15 év alatti.

A várható élettartam Burundiban, bár világviszonylatban alacsony, Afrika átlagához közelít, mindkét nem esetében csupán 60 év.

A leggyakoribb egészségügyi problémák a fertőző betegségekből és a táplálkozási hiányosságokból fakadnak, ezek okozzák a magas csecsemő- és gyermekhalálozást is. Emellett óriási gondot okoz a malária, a kolera, a kanyaró, az influenza és a hasmenés, de

a tóparti területeken elterjedt az álomkór, a középső hegyvidéken pedig gyakoriak az olyan tüdőbetegségek, mint a tuberkulózis.

Ha mindez még nem lenne elég, a HIV/AIDS is komoly egészségügyi problémát jelent. Noha a 21. század elején a bejelentett esetek száma a városi területeken stabilizálódni látszott, a vidéki területeken riasztó mértékben emelkedett. Mindez annak tudatában még ijesztőbb, hogy Burundiban egyébként nagyon korlátozottan elérhetők a kórházak, amelyekben amúgy is rendkívül kevés az egészségügyi dolgozó, és híján vannak gyógyszerekből is. 

Az ország rendkívül rossz egészségügyi helyzetét súlyosbítja, hogy kevés és rossz minőségi a betegek ellátása
Az ország rendkívül rossz egészségügyi helyzetét súlyosbítja, hogy kevés és rossz minőségi a betegek ellátásaBuena Vista Images / Getty Images Hungary

Az ország fele tud csak írni

Az ország mintegy fele írástudó, ami alacsonyabb a szomszédos országoknál és jóval a világátlag alatt van. Az oktatás, amely egyébként ingyenes, hétéves korban kezdődik, és hat évig kötelező, nem úgy, mint a négy-, majd hároméves programokra osztott középfokú oktatás. Az iskoláskorú népesség megoszlása egyébként a beiratkozási számokat tekintve meglehetősen nagy aránytalanságot mutat az általános és a középiskolák között.

Az előbbiek az összes beiratkozás több mint négyötödét teszik ki, az elemi iskolásoknak csak kis hányada jut be a középiskolákba, és még kevesebben mennek felsőoktatásba.

Az etnikai megkülönböztetés az iskolákban továbbra is politikailag érzékeny kérdés. A tuszik felülreprezentáltsága a középiskolai és egyetemi oktatásban is jelen van, amely miatt a hutu többség számára nincsenek jelentős felfelé irányuló mobilitási lehetőségek. 

Az oktatás még a legnagyobb konfliktusok közepette sem szünetelt az országban
Az oktatás még a legnagyobb konfliktusok közepette sem szünetelt az országbanEye Ubiquitous

Burundi aranya: sportsikerek foghatnák össze az országot

Az 1990-es évek óta Burundi a sport segítségével próbálja összehozni az ország egymással háborúzó csoportjait. A labdarúgás népszerűnek számít, olyannyira, hogy Burundi többször is részt vett az Afrikai Nemzetek Kupáján. A burundiak atlétikában is jeleskednek: az ország első érmét 1996-ban 5000 méteres futásban Vénuste Niyongabo nyerte, ő máig az afrikai ország egyetlen olimpiai bajnoka.

Burundi első és eddig egyetlen olimpiai bajnoka Vénuste Niyongabo
Burundi első és eddig egyetlen olimpiai bajnoka Vénuste NiyongaboWally McNamee / Getty Images Hungary

Az ötkarikás játékokon Burundi azóta még egy ezüstöt is szerzett: a 2016-os riói olimpián 800 méteres futásban Francine Niyonsaba futott be másodikként a célba.

Bár gyönyörű természeti szépségei, különleges állat- és növényvilága miatt egy másik afrikai ország akár a világ legje is lehetne, ám az ott élők helyzete több mint tragikus. Cikkünkből megtudhatod, miért élnek itt csupán 50 évig az emberek.

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba

Több utazásszervező cég már közölte is, hogy törölniük kellett az utazásokat.

március 6., 10:44

  • világom
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve

Kate Warne, az első amerikai detektívnő nélkül egészen máshogy alakult volna az ország történelme.

3 órája

  • világom
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők

Ha hajlamos vagy azt hinni télen, hogy nálunk hideg van, nézd meg milyen az élete azoknak, akiknél a -50 Celsius-fok "normális".

március 5., 19:30

  • világom
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene

Harminc éve nem látott mértékű járvány ütötte fel a fejét, sokan nem hajlandóak beoltatni a gyereküket.

március 6., 13:36

  • világom
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban

Egyes orvosok harmadannyit keresnek, mint kollégáik, ezért az érintettek sztrájkot hirdettek.

március 6., 08:35

  • világom
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta

A NASA űrhajósa vitatta Elon Musk elképzelését, ami rövid távon megpecsételné a Nemzetközi Űrállomás működését.

március 5., 14:36

  • világom
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?

Miből lesz a cserebogár? Ezt a fotón látható Kennedy elnök sem tudhatta ezt akkor még.

március 5., 20:00

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén

Egy héten belül másodjára próbál leszállni egy magántulajdonban lévő űrszonda a Holdra.

március 6., 11:45

  • világom
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását

Megkongatták a vészharangot a kutatók, miután történelmi jelenséget figyeltek meg az óceánokon.

március 6., 09:35

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

  • világom
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda

Nem hiába kötött a NASA százmillió dolláros szerződést a magán űrkutató céggel: a holdra szállás sikeres volt.

március 3., 08:36

  • világom
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg

Zöldnek ismerjük az amerikai Szabadság-szobrot, azonban eredetileg más volt a színe.

március 3., 16:46

  • világom
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet

Van olyan vállalat, amelyik még az országok rangsorában is a negyedik legnagyobb környezetszennyező lenne a világon.

március 5., 11:40

  • világom
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük

Bő egy hónap múlva az uniós állampolgárok is csak beutazási engedéllyel mehetnek Angliába, már lehet igényelni a dokumentumot.

március 5., 10:35

  • világom
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt

Egyre gyakoribbak a hasonló incidensek: most egy skorpió mart meg egy nőt váratlan helyen.

március 6., 18:30

  • világom
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip

De szerintük nincs okunk a félelemre.

március 7., 05:46

  • világom
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon

Ötven éve nem láttak arrafelé ciklont, az Alfred hurrikánerejű szelekkel és áradásokkal közelít Brisbane és környéke felé.

március 5., 09:36

  • világom
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában

Olyan kevés hagyományos levelet adnak fel az emberek, hogy nem éri meg fenntartani a levélkézbesítési szolgáltatást.

március 6., 14:36

  • világom
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára

Nepálban a Himalájára több kabinos felvonót is építenek, amelyek a hegymászók paradicsomát a hétköznapi utazók számára is elérhetővé teszik.

március 3., 10:35

  • világom
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós

A Horthy-család Portugáliában az emigráns arisztokraták és kémek paradicsomaként ismert Estorilban telepedett le.

március 4., 08:50

  • világom
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban

A hatóságok szerint ennél nagyobb területen is kialakulhat még vészhelyzet.

március 4., 09:36

  • világom
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad

Gondoltad volna, hogy a bolygók néha irányt váltanak?

március 3., 20:00

  • világom
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál

Meglepő lehet a részeredmény a Föld legősibb népe címért való versenyben.

március 4., 19:00

  • világom
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett

A rágó már régi ismerős, de most itt a csoki is, egy másik, régi ismerőssel.

március 4., 15:10

  • világom
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt

Több mint másfél órás kongresszusi beszédében Trump beszélt Zelenszkijről, Grönlandról és egy külföldiek által megvásárolható aranykártyáról.

március 5., 08:36

  • világom
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez

Egy nyaralási fotóval kezdődött. Most özönlenek ide a turisták, hogy lássák a csodálatos képződményt.

március 4., 08:20

  • világom
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén

A pilóták különös riasztásokat kaptak a levegőben, pár kilométerre onnan, ahol korábban 67 ember halt meg egy légi balesetben.

március 4., 08:36

  • világom
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány

Egészségi állapota miatt félő, hogy elődeivel ellentétben a katolikus egyházfő nem látogatja meg pápaként a szülőhazáját.

március 4., 10:36

  • világom
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány

Egészen hátborzongató halat fogott egy orosz halász.

március 5., 05:46

Érdekességek