Ilyen az élet a világ legszegényebb országában nyugdíj és gyógyszer nélkül

szegenyseg-orszag-2158126107
Olvasási idő kb. 10 perc

Burundi nemcsak Afrika egyik legsűrűbben lakott országa, hanem a világ legszegényebbje is. Kicsiny, mindössze 27 830 négyzetkilométeres területén 12 millióan laknak elképesztő körülmények között.

Az Egyenlítőtől délre, a Kenya, Tanzánia, Kongói Demokratikus Köztársaság ölelésében található és az északi szomszédja, Ruanda nagyságával csaknem megegyező méretű afrikai nemzet egyike azon kevés kontinensbeli országnak, amelynek határait nem a gyarmati uralkodók határozták meg. 

Hosszú ideje tartó etnikai konfliktusok

Burundi lakosságának túlnyomó többsége hutu, hagyományosan földművelő nép. A hatalom azonban régóta a tuszi kisebbség kezében van, amely történelmileg a hadsereget és a gazdaság nagy részét, különösen a jövedelmező nemzetközi kávéexportot irányítja. Noha e két nép között elenyésző a valódi kulturális különbség, köztük azóta etnikai feszültségek vannak, amióta az ország 1962-ben elnyerte függetlenségét Belgiumtól.

Burundiban hatalmas problémákat szülnek a régóta tartó etnikai feszültségek, ami nem csak ezt az országot viseli meg
Burundiban hatalmas problémákat szülnek a régóta tartó etnikai feszültségek, ami nem csak ezt az országot viseli megmtcurado / Getty Images Hungary

A sok áldozattal és vagyonveszteséggel járó konfliktusokból kevés burundi menekült meg. A hutuk és tuszik közötti problémák ráadásul a szomszédos Ruandába és a Kongói Demokratikus Köztársaságba is átterjedtek. 

Európában is megjelent a halálos vírusvariáns: érintés útján is terjedEurópában is megjelent a halálos vírusvariáns: érintés útján is terjed

Egy nappal azt követően, hogy a WHO egészségügyi veszélyhelyzetet hirdetett a vírus terjedése miatt, európai megbetegedést is igazoltak.

Tovább olvasom

Egykor nem volt sok különbség az ország lakói között

A hutuk hagyományosan egyébként földművelők, míg a tuszik pásztorok voltak. A tuszik között némi regionális státuszbeli különbség van, a tuszi-banyaruguru klán elsősorban az ország északi részén, a tuszi-bahima pedig főleg délen található. Amíg a gyarmatosítás előtti Burundit a tuszi-banyaruguru, addig a függetlenség utáni időszakban a tuszi-bahima uralta.

A társadalom is eredetileg családi és klánhűség alapján szerveződött, sőt a 16. századtól ezeket a kötelékeket a tuszi monarchiához igazították.

A király és a tömegek között egy fejedelmi osztály helyezkedett el, amely a tuszikat és a hutukat is egyenrangúnak tartotta, ám a két csoport közötti kapcsolat a gyarmati időszakban kezdett megváltozni, amikor is a tuszikat a hutuknál előrébb helyezték.

A vezetők luxusára megy el ennek az országnak a legnagyobb bevételeA vezetők luxusára megy el ennek az országnak a legnagyobb bevétele

Amíg a vezetők és családjaik két kézzel szórják a pénzt, addig tömegek élnek a szegénységi küszöb alatt.

Tovább olvasom
A burundi fiataloknak nem jók a jövőbeni kilátásaik
A burundi fiataloknak nem jók a jövőbeni kilátásaikBuena Vista Images / Getty Images Hungary

Bonyolult a helyzet az országban

Az 1990-es évek elején és közepén kezdődött polgári zavargások miatt hutuk ezrei kényszerültek menekülttáborokba. Burundiba nagyjából ugyanebben az időben érkeztek menekültek Ruandából is a népirtás és az azt követő politikai viszályok elől, ám a ruandaiak később, a 21. század elején is itt, a déli szomszédjuknál kerestek menedéket. A menekült lakosság nagy részét nők és gyermekek alkotják.

Még mindig sokan élnek menekülttáborokban a szegény afrikai országban
Még mindig sokan élnek menekülttáborokban a szegény afrikai országbanAnadolu / Getty Images Hungary

Burundi dombokkal teli területe nem feltétlenül segíti elő a falvak kialakulását, így a hagyományos értelemben vett települések jobbára inkább szétszórtan helyezkednek el. E minta pedig növelte az elszigeteltséget, semmint ösztönözte volna a közösséget, így folyamatosan táplálta a két népcsoport közötti folyamatos feszültséget. Mindezek ellenére Burundi egyébként sűrűn lakott terület, olyannyira, hogy Afrika egyik legsűrűbben lakott országának számít. Mindössze négy jelentős központja van:

Esküvő után akár 4 évig is tilos a nőnek főznie ennél a népnélEsküvő után akár 4 évig is tilos a nőnek főznie ennél a népnél

Dél-Szudánban a férfiaknál megengedett a többnejűség, a nőknek viszont nincs beleszólásuk abba, kivel házasodnak össze.

Tovább olvasom

Gitega, az ország kulturális fővárosa, Muyinga és Ngozi északon, valamint Bujumbura, Burundi legnagyobb települése és egyben fővárosa is a Tanganyika-tó északi csücskénél.

Így fest Burundi fővárosa, Bujumbura
Így fest Burundi fővárosa, Bujumburamtcurado / Getty Images Hungary

Hatalmas szegénységben él az ország

Az ország gazdasági alapját a mezőgazdaság képezi, ez a lakosság 90 százalékának ad munkát, a munkavállalók nagy része azonban nem kap nyugdíjat. Az ipari tevékenységek a bruttó hazai termék kevesebb mint egynegyedét teszik ki.

A fő exporttermék és devizaforrás az arabica kávé, a kisebb jelentőségű készpénztermelésű növények közé tartozik a gyapot és a tea.

Az 1990-es évek végére az ország lakosságának több mint háromötöde szegénységben élt, amelyért a polgárháborúk és azok pusztításai, a hagyományos önellátó mezőgazdaság túlsúlya, az alacsony jövedelem, a kereskedelmi tevékenység hiánya, valamint a külföldi segélyektől való nagyfokú függőség tehető felelőssé. A burundiak életét egyáltalán nem könnyítette meg, amikor a nyugati országok és a környező afrikai nemzetek gazdasági szankciókat vezettek be az ország ellen az 1996-os, tuszi vezetésű katonai puccs után, amely Burundi teljes exportját és olajimportját érintette. Noha a szankciókat 1997-től enyhítették és 1999-ben fel is oldották, valamint 2005-ben elengedték az ország külföldi adósságának nagy részét is,

a gazdasági fellendülés elmaradt.

A burundiak többségének nélkülöznie kell
A burundiak többségének nélkülöznie kellnewphotoservice / Getty Images Hungary

Csapnivaló a közlekedés és az egészségügyi helyzet Burundiban

Miután vasút nincs, csupán három fő útvonal vezet Burundin át: az északi útvonal közúton a nemzetközi repülőtérrel is rendelkező Bujumburából Ruandán keresztül a kenyai nagyvárosba, Mombasába, a középső útvonal uszályon a Rusizi folyón lefelé a Tanganyika-tóhoz, majd tanzániai Kigomába, és a déli útvonal a Tanganyika-tó felett Kalemie-be, a Kongói Demokratikus Köztársaságba

Burundiban alig vannak járható utak
Burundiban alig vannak járható utakguenterguni / Getty Images Hungary

Burundi születési és növekedési rátája egyaránt jóval a világátlag felett van, míg halálozási rátája csak kis mértékben haladja meg a világátlagot. A lakosság több mint kétötöde 15 év alatti.

A várható élettartam Burundiban, bár világviszonylatban alacsony, Afrika átlagához közelít, mindkét nem esetében csupán 60 év.

A leggyakoribb egészségügyi problémák a fertőző betegségekből és a táplálkozási hiányosságokból fakadnak, ezek okozzák a magas csecsemő- és gyermekhalálozást is. Emellett óriási gondot okoz a malária, a kolera, a kanyaró, az influenza és a hasmenés, de

a tóparti területeken elterjedt az álomkór, a középső hegyvidéken pedig gyakoriak az olyan tüdőbetegségek, mint a tuberkulózis.

Ha mindez még nem lenne elég, a HIV/AIDS is komoly egészségügyi problémát jelent. Noha a 21. század elején a bejelentett esetek száma a városi területeken stabilizálódni látszott, a vidéki területeken riasztó mértékben emelkedett. Mindez annak tudatában még ijesztőbb, hogy Burundiban egyébként nagyon korlátozottan elérhetők a kórházak, amelyekben amúgy is rendkívül kevés az egészségügyi dolgozó, és híján vannak gyógyszerekből is. 

Az ország rendkívül rossz egészségügyi helyzetét súlyosbítja, hogy kevés és rossz minőségi a betegek ellátása
Az ország rendkívül rossz egészségügyi helyzetét súlyosbítja, hogy kevés és rossz minőségi a betegek ellátásaBuena Vista Images / Getty Images Hungary

Az ország fele tud csak írni

Az ország mintegy fele írástudó, ami alacsonyabb a szomszédos országoknál és jóval a világátlag alatt van. Az oktatás, amely egyébként ingyenes, hétéves korban kezdődik, és hat évig kötelező, nem úgy, mint a négy-, majd hároméves programokra osztott középfokú oktatás. Az iskoláskorú népesség megoszlása egyébként a beiratkozási számokat tekintve meglehetősen nagy aránytalanságot mutat az általános és a középiskolák között.

Az előbbiek az összes beiratkozás több mint négyötödét teszik ki, az elemi iskolásoknak csak kis hányada jut be a középiskolákba, és még kevesebben mennek felsőoktatásba.

Az etnikai megkülönböztetés az iskolákban továbbra is politikailag érzékeny kérdés. A tuszik felülreprezentáltsága a középiskolai és egyetemi oktatásban is jelen van, amely miatt a hutu többség számára nincsenek jelentős felfelé irányuló mobilitási lehetőségek. 

Az oktatás még a legnagyobb konfliktusok közepette sem szünetelt az országban
Az oktatás még a legnagyobb konfliktusok közepette sem szünetelt az országbanEye Ubiquitous

Burundi aranya: sportsikerek foghatnák össze az országot

Az 1990-es évek óta Burundi a sport segítségével próbálja összehozni az ország egymással háborúzó csoportjait. A labdarúgás népszerűnek számít, olyannyira, hogy Burundi többször is részt vett az Afrikai Nemzetek Kupáján. A burundiak atlétikában is jeleskednek: az ország első érmét 1996-ban 5000 méteres futásban Vénuste Niyongabo nyerte, ő máig az afrikai ország egyetlen olimpiai bajnoka.

Burundi első és eddig egyetlen olimpiai bajnoka Vénuste Niyongabo
Burundi első és eddig egyetlen olimpiai bajnoka Vénuste NiyongaboWally McNamee / Getty Images Hungary

Az ötkarikás játékokon Burundi azóta még egy ezüstöt is szerzett: a 2016-os riói olimpián 800 méteres futásban Francine Niyonsaba futott be másodikként a célba.

Bár gyönyörű természeti szépségei, különleges állat- és növényvilága miatt egy másik afrikai ország akár a világ legje is lehetne, ám az ott élők helyzete több mint tragikus. Cikkünkből megtudhatod, miért élnek itt csupán 50 évig az emberek.

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
71 éves betörőt csíptek fülön: luxuséttermezésre kellett neki a pénz
71 éves betörőt csíptek fülön: luxuséttermezésre kellett neki a pénz

63 rendbeli betörést ismert be a nyugdíjas férfi.

január 30., 18:00

  • világom
"PAT25, látod a repülőt?" - ez történt a washingtoni repülőbaleset előtti fél percben
"PAT25, látod a repülőt?" - ez történt a washingtoni repülőbaleset előtti fél percben

Kiderült, mi történt a repülő és a helikopter ütközését közvetlenül megelőző 30 másodpercben.

január 30., 13:35

  • világom
Ma 30 éve halt meg az író, aki közel egy tucat állatfajt mentett meg a kihalástól
Ma 30 éve halt meg az író, aki közel egy tucat állatfajt mentett meg a kihalástól

Generációk nőttek fel Gerald Durrell regényein és természetfilmjein.

január 30., 05:46

  • világom
50 évet élt le szobájából ki sem lépve egy budapesti férfi: ilyen volt otthona
50 évet élt le szobájából ki sem lépve egy budapesti férfi: ilyen volt otthona

Budapesti remeteként tengette napjait Áldásy Ignác: ki sem lépett lakhelyéről, alig érintkezett emberekkel, a nőket különösen kerülte.

január 30., 14:38

  • világom
Ezért vonulnak akár önként is börtönbe a japán nők
Ezért vonulnak akár önként is börtönbe a japán nők

Sok japán nőnek nyomós oka van arra, hogy szándékosan törvényt szegjen csak azért, hogy börtönben élhessen.

január 31., 06:00

  • világom
Több száz nő esett áldozatul Sztálin bizalmasának: virágcsokor után a gulág várta őket
Több száz nő esett áldozatul Sztálin bizalmasának: virágcsokor után a gulág várta őket

Lavrentyij Berija belügyi népbiztosként és az NKVD teljhatalmú vezetőjeként szinte bármit megtehetett. Bárkivel.

január 29., 19:30

  • világom
A világ nyolcadik csodájáról kevesen halottak, pedig meseszép
A világ nyolcadik csodájáról kevesen halottak, pedig meseszép

A mesebeli torony, ami elvarázsolta a korabeli utazókat.

január 30., 18:30

  • világom
Hordóban hajíttatta magát a Niagarába: ez lett az őrült tervből
Hordóban hajíttatta magát a Niagarába: ez lett az őrült tervből

Ma már tilos az efféle őrült terv. Nem is csoda, ahogy a vízesés napjainkban kinéz. Nézd meg te is.

20 perce

  • világom
Nobel-díjas tudósunk régi otthonát árulják, lehetetlennek tűnik megmenteni
Nobel-díjas tudósunk régi otthonát árulják, lehetetlennek tűnik megmenteni

A tudós otthona 195 millió forintért keres új gazdát.

január 30., 17:30

  • világom
Magyar húsokat tett feketelistára sok ország, nem engedik be őket
Magyar húsokat tett feketelistára sok ország, nem engedik be őket

Komoly oka van annak, miért nem várnak szívesen egyes magyar húsokat.

január 29., 09:06

  • világom
Mindössze 24 napig létezett ez a magyar állam
Mindössze 24 napig létezett ez a magyar állam

Magyarország egy része úgy döntött, önáll államot hoz létre lakóinak.

január 25., 07:26

  • világom
Több millióért árulják a TikTok-os telefonokat a tiltás óta az amerikaiak
Több millióért árulják a TikTok-os telefonokat a tiltás óta az amerikaiak

Elképesztő árakat kérnek egy olyan telefonért, amelyre telepítve van a TikTok.

január 24., 11:40

  • világom
5 emelet magasságban állt a szemét a város legveszélyesebb épületében
5 emelet magasságban állt a szemét a város legveszélyesebb épületében

Az épületet rá akarta lakatolni a kormány a bent tartózkodó lakókra, annyira veszélyes volt.

február 1., 09:06

  • világom
Szörnyű titkokat rejtettek az apácák mosodái
Szörnyű titkokat rejtettek az apácák mosodái

Több mint kétszáz évig működtek a Magdolna-mosodák, ahová a társadalom számára veszélyesnek ítélt nőket zárták.

január 31., 08:35

  • világom
Háromszor próbálták meg eladni ezt a kisvárost az eBayen, mégse kellett senkinek
Háromszor próbálták meg eladni ezt a kisvárost az eBayen, mégse kellett senkinek

Várost venni az Ebayen? Hihetetlen, de lehetséges!

január 29., 07:26

  • világom
5 gusztustalan tény az ókori görögök életéről
5 gusztustalan tény az ókori görögök életéről

Az ókori görögök élete nagyon eltér a mai emberétől. Ami akkor mindennapinak tűnt, ma kifejezetten gusztustalan lehet.

január 25., 11:40

  • világom
101 évesen hosszabbította meg a jogosítványát, de a bátyjának is még érvényes a jogsija
101 évesen hosszabbította meg a jogosítványát, de a bátyjának is még érvényes a jogsija

Kíváncsi volt, hogy alkalmas-e a vezetésre. Meglepődött, hogy milyen könnyű volt a vizsga.

január 31., 07:45

  • világom
Ágyasból lett császárnő: elfoglalta Koreát is Kína első uralkodónője
Ágyasból lett császárnő: elfoglalta Koreát is Kína első uralkodónője

Kínát császárok végtelen sora uralta évezredeken keresztül, közülük mindössze egyetlen volt nő.

január 28., 19:30

  • világom
Körmenet közben szülte meg gyermekét az egyetlen nőpápa
Körmenet közben szülte meg gyermekét az egyetlen nőpápa

Mindenki csak férfipápákat ismer, de a legenda szerint létezett egy nő is. Ismerd meg a történetét.

január 31., 18:30

  • világom
Árva lány találta fel Svédország híres cukorkáját: tragédiák sora vezetett idáig
Árva lány találta fel Svédország híres cukorkáját: tragédiák sora vezetett idáig

Noha nem volt könnyű nőként boldogulni a 19. századi Svédországban sem, Amalia Erikssonnak sikerült: feltalált édessége máig népszerű.

január 26., 15:10

  • világom
Ilyen volt az élet és a szex egy oszmán háremben
Ilyen volt az élet és a szex egy oszmán háremben

Gyönyörű lakosztályok börtönében élték mindennapjaikat a háremhölgyek, akik gyakran egymással vetélkedtek, hogy a szultán ágyasai lehessenek.

január 28., 19:00

  • világom
Pompeji luxusfürdő
Pompeji luxusfürdő

január 28., 17:37

  • világom
Egy megromlott házasság miatt lett olyan szigorú a trianoni döntés: vajon igaz a legenda?
Egy megromlott házasság miatt lett olyan szigorú a trianoni döntés: vajon igaz a legenda?

Clemenceau fia magyar nőt vett feleségül, de Michnay Ida nem tudta a trianoni döntést pozitív irányba befolyásolni.

január 26., 18:30

  • világom
Elmozdult a Föld északi mágneses pólusa: a kutatók sem tudják az okát
Elmozdult a Föld északi mágneses pólusa: a kutatók sem tudják az okát

Öt év alatt közel 250 kilométernyivel került arrébb az északi mágneses pólus helyzete, a kutatók nem találtak magyarázatot az okára.

január 27., 11:10

  • világom
Óvodák és iskolák kaptak fenyegető levelet: bombariadó  200-nál több intézményben Szlovéniában
Óvodák és iskolák kaptak fenyegető levelet: bombariadó 200-nál több intézményben Szlovéniában

229 iskola kapott eddig bombával fenyegető levelet.

január 27., 13:36

  • világom
Bedobott egy kavicsot a vízbe: döbbenes dolog került felszínre az elhagyatott állatkertben
Bedobott egy kavicsot a vízbe: döbbenes dolog került felszínre az elhagyatott állatkertben

Döbbenetes dolog került felszínre a víz alól.

január 28., 12:40

  • világom
A Föld legnagyobb csodája: a tóban lévő sziget, amiben egy tóban lévő sziget van
A Föld legnagyobb csodája: a tóban lévő sziget, amiben egy tóban lévő sziget van

Egy tó és rajta egy sziget egymagában is szép, hát még ha az egész megsokszorozódik.

január 26., 10:06

  • világom
Így élnek ma az emberek Észak-Koreában
Így élnek ma az emberek Észak-Koreában

A világ egyik legelzártabb országa Észak-Korea. Akiknek sikerült elmenekülniük, megdöbbentő beszámolóikkal mutatják be, miként élnek ott az emberek.

január 26., 07:26

  • világom
Kirúgták az egyik legjobb magyar színésznőt, mert kiderült, hogy a nőkhöz vonzódik
Kirúgták az egyik legjobb magyar színésznőt, mert kiderült, hogy a nőkhöz vonzódik

1988-ban hunyt el Gobbi Hilda, a legendás, Kossuth-díjas színésznő, a rádió Szabó család című hangjátéksorozatának Szabó nénije.

január 28., 08:35

Érdekességek