Ezért nem hordhattak nadrágot a rómaiak: szigorú büntetés járt viseléséért

GettyImages-1449383819 (1)
Olvasási idő kb. 6 perc

Kultúrájuk védelmében betiltotta a nadrágot két római császár, Flavius Honorius és Flavius Arcadius az 5. század elején a kettéosztott Római Birodalomban. Ha valaki mégis megszegte ezt a szabályt, szigorú büntetést kapott.

Ha felidézünk egy képet a Spartacus című filmből vagy a Róma című sorozatból, mindenki könnyen maga elé tudja idézni az akkoriban élt emberek ruházatát: a férfiak és a nők is leggyakrabban tunikát viseltek (a nők ilyen ruhadarabját stólának hívták), hivatalos alkalmakra a férfiak tógát, a nők pallát csavartak magukra. A nadrág viselését nem szoktuk összekapcsolni a rómaiakkal, pedig ők is ismerték ezt a ruhadarabot. Sőt, egy időben nagyon elterjedt, míg be nem tiltották ezt a barbárnak tartott viseletet.

Így találkoztak a rómaiak ezzel a ruhadarabbal

A Római Birodalom hatalma csúcspontján roppant méretű volt. Traianus uralkodása alatt (Kr. u. 98–117) összesen 5 millió négyzetkilométeres területet tartott ellenőrzése alatt,

Ide utaztak a legtöbben nyaralni az ókorbanIde utaztak a legtöbben nyaralni az ókorban

Ezeket a célpontokat keresték fel az ókori turisták, ha gyógyulni, szórakozni vagy pihenni vágytak.

Tovább olvasom

a birodalomban 55-60 millió ember lakott – ez a mai becslések szerint az akkori világ teljes lakosságának hatoda-negyede lehetett.

(Egyes mai demográfiai kutatások szerint akár 70-100 millióan is lakhattak a birodalomban.) Ez a hatalmas kiterjedés természetesen azzal is járt, hogy nagyon sok különböző nép és kultúra keveredett egymással. Ezek a népek, szokások hatással voltak a rómaiak életére, gyakran meghonosítva korábban nem ismert ételeket, italokat, technikákat – és persze ruhadarabokat is.

A tunika és a tóga voltak a rómaiak leggyakrabban viselt ruhadarabjai
A tunika és a tóga voltak a rómaiak leggyakrabban viselt ruhadarabjaiNSA Digital Archive / Getty Images Hungary

Így találkoztak a római polgárok a nadrággal, amikor a gall háború során Julius Caesar Kr. e. 58 és 50 között elfoglalta és a birodalomhoz csatolta a mai Franciaország területét. Caesar igen ravasz módon hajtotta végre hódítását: látszólag gall szövetségesei segítségére érkezett a helvétek terjeszkedése ellen, ám – miután őket legyőzte – nem távozott, hanem szép lassan felmorzsolta az egymással is hadakozó kelta és germán törzseket. Ezen népcsoportok – például a haeduusok – körében népszerű viselet volt a nadrág, amelyet általában állatbőrökből készítettek. A rómaiak számára ez nagyon különösnek tűnt:

a birodalom polgárai le is nézték a nadrágot, barbár és civilizálatlan viseletnek tartották. Sőt, Pompeius idején a rossz egészség jelének vélték, és a magukat igaz rómainak tartók nem hordák.

Azt ugyanakkor nem lehetett tagadni, hogy volt gyakorlati előnye a nadrág viselésének. Szépen lassan, először a hűvösebb, északibb részeken egyre többen öltöttek ilyen ruhadarabot. Noha időszámításunk szerint 100 körül még furcsának tartották, és ferde szemmel néztek viselőjére – főleg a birodalom belső területein, Itáliában és környékén –, megjelent és egyre jobban elterjedt egy bizonyos változata, a braccae. Ennek

a pamutnadrágnak a szára általában a térd fölött vagy a boka környékén ért véget, derekát pedig húzózsinórral lehetett megszorítani.

A hidegebb éghajlaton harcoló katonák körében különösen népszerűvé vált, és innen már nem volt megállás, elterjedt a „civil” népesség körében is. Egészen a két testvér, Honorius és Arcadius uralkodásának idejéig.

A tiltással próbálták megvédeni a római kultúra tisztaságát
A tiltással próbálták megvédeni a római kultúra tisztaságátmikroman6 / Getty Images Hungary

Káosz kívül és káosz belül

A testvérpár császársága nem tartozott a birodalom legnyugodtabb időszakai közé. Apjuk, I. Theodosius római császár egy rövid időre egyesítette a Diocletianus óta két részből álló császárságot, ám sikerét nem sokáig élvezhette: az egyesítés után egy évvel váratlanul elhunyt. Halála előtt azonban még újra két részre bontotta a birodalmat: a nyugati részt egyik fiára, Honoriusra, a keletit pedig másik gyerekére, Arcadiusra hagyta. Noha I. Theodosius megszilárdította a császárságot, a stabilitás nem tartott sokáig:

Honorius és testvérének uralkodása a Római Birodalom legkatasztrofálisabb időszakai közé tartozott.

A nagyon fiatalon, tizenegy éves korában trónra lépő Honorius helyett a hatalmat sokáig valójában a hadsereg-főparancsnok, Stilicho gyakorolta. A császár később, felnőttkorában is önállótlan és határozatlan maradt. Uralkodása alatt a gótok többször is betörtek a birodalomba, noha ezeket a veszélyeket a főparancsnok segítségével előbb-utóbb sikerült elhárítani. A császár paranoiája és az udvari intrikák végül addig vezettek, hogy Honorius összeesküvés vádjával kivégeztette Stilichót, pont egy olyan időszakban, amikor a vandál származású hadvezér tudására nagy szükség lett volna. A gótok következő betörését már nem volt, aki megállítsa, a császár Ravennába menekült, az Alarich vezette portyázók pedig körbevették Rómát.

Tények és tévhitek: a vandálok tényleg a műkincsek pusztításáról voltak hírhedtek?Tények és tévhitek: a vandálok tényleg a műkincsek pusztításáról voltak hírhedtek?

Tényleg esztelenül pusztították Róma műkincseit a vandálok? Mi köze az egykori germán népcsoportnak a mai vandalizmushoz?

Tovább olvasom

Az ostrom két éven keresztül tartott, ám Honorius tulajdonképpen semmit sem tett, hogy elűzze a gótokat, akik végül ki is fosztották a várost. Erre az ezt megelőző több mint 700 évben nem volt példa.

Nem nehéz így hát elgondolni, hogy Honorius nem kedvelt semmit, ami barbár törzsektől származott. Történészek szerint ez vezetett a nadrág betiltásához is, amiben az idegen kultúra és befolyás megtestesülését látta.

A tiltással a császár úgy gondolta, hogy a római identitást védi, élesen elkülönítve ezt a civilizálatlan népekétől.

A szabályt megszegőkre szigorú büntetés várt: a bírságtól egészen a száműzetésig. Ezt Rómán és a birodalom belső részein még csak-csak be lehetett tartatni (ezeken a területeken sokan üdvözölték is a döntést), ám a messzi provinciákban nem nagyon foglalkoztak azzal, hogy mit hordanak az emberek. Ennek köszönhetően – Honorius és Arcadius minden igyekezete ellenére – a Római Birodalom végnapjaiban már egyáltalán nem néztek furcsa szemmel arra, aki nadrágot hordott.

Ha szívesen olvasnál arról, hogyan éltek a légiósok a Római Birodalomban, kattints ide!

Rettegtek a tömegsírtól, és 40 évesen nyugdíjba mehettek a legionáriusokRettegtek a tömegsírtól, és 40 évesen nyugdíjba mehettek a legionáriusok

Az egyik legizgalmasabb történelmi kor, a mai napig ható jogi és társadalmi környezettel. De hogyan éltek – és haltak – a légió tagjai?

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett

A rágó már régi ismerős, de most itt a csoki is, egy másik, régi ismerőssel.

március 4., 15:10

  • világom
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet

Van olyan vállalat, amelyik még az országok rangsorában is a negyedik legnagyobb környezetszennyező lenne a világon.

március 5., 11:40

  • világom
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány

Egészségi állapota miatt félő, hogy elődeivel ellentétben a katolikus egyházfő nem látogatja meg pápaként a szülőhazáját.

március 4., 10:36

  • világom
Ez a világ legveszélyesebb temploma
Ez a világ legveszélyesebb temploma

Hihetetlen, hogy éppen ezen a helyen alakították ki ezt a keresztény templomot Afrika szívében.

tegnap, 19:30

  • világom
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt

Több mint másfél órás kongresszusi beszédében Trump beszélt Zelenszkijről, Grönlandról és egy külföldiek által megvásárolható aranykártyáról.

március 5., 08:36

  • világom
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány

Egészen hátborzongató halat fogott egy orosz halász.

március 5., 05:46

  • világom
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon

Ötven éve nem láttak arrafelé ciklont, az Alfred hurrikánerejű szelekkel és áradásokkal közelít Brisbane és környéke felé.

március 5., 09:36

  • világom
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál

Meglepő lehet a részeredmény a Föld legősibb népe címért való versenyben.

március 4., 19:00

  • világom
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük

Bő egy hónap múlva az uniós állampolgárok is csak beutazási engedéllyel mehetnek Angliába, már lehet igényelni a dokumentumot.

március 5., 10:35

  • világom
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta

A NASA űrhajósa vitatta Elon Musk elképzelését, ami rövid távon megpecsételné a Nemzetközi Űrállomás működését.

március 5., 14:36

  • világom
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós

A Horthy-család Portugáliában az emigráns arisztokraták és kémek paradicsomaként ismert Estorilban telepedett le.

március 4., 08:50

  • világom
Mesebeli táj vár a határtól pár órára: Svájcnak hinnéd, de annál sokkal jobb
Mesebeli táj vár a határtól pár órára: Svájcnak hinnéd, de annál sokkal jobb

Ha valaki ránéz erre a videóra, könnyen azt hiheti, hogy Svájc egy mesebeli táját látja.

március 2., 12:10

  • világom
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban

A hatóságok szerint ennél nagyobb területen is kialakulhat még vészhelyzet.

március 4., 09:36

  • világom
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők

Ha hajlamos vagy azt hinni télen, hogy nálunk hideg van, nézd meg milyen az élete azoknak, akiknél a -50 Celsius-fok "normális".

március 5., 19:30

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Az arany filléres bóvli ehhez az anyaghoz képest: egyetlen grammja több millió dollárba kerül
Az arany filléres bóvli ehhez az anyaghoz képest: egyetlen grammja több millió dollárba kerül

Egyetlen anyag létezik csak, amelynek egy grammja még ennél is drágább.

március 2., 11:10

  • világom
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén

A pilóták különös riasztásokat kaptak a levegőben, pár kilométerre onnan, ahol korábban 67 ember halt meg egy légi balesetben.

március 4., 08:36

  • világom
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban

Egyes orvosok harmadannyit keresnek, mint kollégáik, ezért az érintettek sztrájkot hirdettek.

március 6., 08:35

  • világom
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?

Miből lesz a cserebogár? Ezt a fotón látható Kennedy elnök sem tudhatta ezt akkor még.

március 5., 20:00

  • világom
Egy nem létező állattól retteg az egész ország
Egy nem létező állattól retteg az egész ország

Így formálják a legendák a köztudatot.

március 2., 11:40

  • világom
Rejtett bolygóra bukkantak: a Földön kívüli életről árulkodhat
Rejtett bolygóra bukkantak: a Földön kívüli életről árulkodhat

Egy új, rejtett bolygót találtak a kutatók. Még vizsgálják, de lehet, hogy élhető.

március 3., 06:00

  • világom
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez

Egy nyaralási fotóval kezdődött. Most özönlenek ide a turisták, hogy lássák a csodálatos képződményt.

március 4., 08:20

  • világom
Kitiltották a magas sarkú cipőket erről a helyről – megvan az oka
Kitiltották a magas sarkú cipőket erről a helyről – megvan az oka

Furcsa tábla tartja lázban az internetezőket: nem akárhonnan tiltották ki a magas sarkút.

március 2., 14:00

  • világom
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda

Nem hiába kötött a NASA százmillió dolláros szerződést a magán űrkutató céggel: a holdra szállás sikeres volt.

március 3., 08:36

  • világom
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad

Gondoltad volna, hogy a bolygók néha irányt váltanak?

március 3., 20:00

  • világom
Így került Lenin a Spitzbergákra: szovjet szellemvárosban áll mai napig szobra
Így került Lenin a Spitzbergákra: szovjet szellemvárosban áll mai napig szobra

Nem csak Lenin szobra érdekes ebben a svalbardi városban.

március 2., 13:36

  • világom
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára

Nepálban a Himalájára több kabinos felvonót is építenek, amelyek a hegymászók paradicsomát a hétköznapi utazók számára is elérhetővé teszik.

március 3., 10:35

  • világom
Nézd meg, hol élnek az űrben rekedt asztronauták: egyikük körbe is vezet a Nemzetközi Űrállomáson
Nézd meg, hol élnek az űrben rekedt asztronauták: egyikük körbe is vezet a Nemzetközi Űrállomáson

Raktár, mosdó, étkező, vezérlőközpont és edzőterem is van az ISS-en, ahol a két űrben rekedt asztronauta 2024 júniusa óta él.

március 2., 14:36

  • világom
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg

Zöldnek ismerjük az amerikai Szabadság-szobrot, azonban eredetileg más volt a színe.

március 3., 16:46

  • világom
Így versengett az NSZK és az NDK: futurisztikus, de mérgező épület tanúskodik róla
Így versengett az NSZK és az NDK: futurisztikus, de mérgező épület tanúskodik róla

A nem véletlenül űrhajónak is becézett épületet az NSZK építette válaszul az NDK Köztársasági palotájára.

március 2., 15:10

Érdekességek