Ha rossz döntést hozol, azaz olyan esetben hívod a rendőrt, amihez nem lett volna szükség arra, hogy egyéb feladataitól elvond, akkor 36 eurós bírságot szabnak ki rád nyugati szomszédunknál. A köznyelv egyszerűen kékfényadónak hívja a bírságot, amelyet mindig arra szabnak ki, aki kihívta a rendőrt, írja az Infostart.
Egyáltalán nem új keletű az, hogy ezzel a módszerrel próbálják meg csökkenteni a felesleges hívások számát: még akkor bevezették a bírságot, amikor nem is euróban, hanem schillingben kellett kipengetni azt.
1986 óta létezik a kékfényadó, kezdő összege 500 schillinges volt, az idők során pedig elérte mai értékét, ami forintra átszámítva jelenlegi árfolyamon több mint 14 ezres összeg.
A hivatalos nevén Unfallmeldegebührnek nevezett díj az államkasszába kerül. Ha nem saját kontódra hívod ki a rendőröket, hanem a baleset más résztvevője is egyetért a döntéssel, akkor az összeg nem megfeleződik, hanem a másik érintettnek is ki kell fizetnie azt.
Indokolatlan eset például az, ha csak összekoccantatok, ellenben nincs sérülés, a felelősség egyértelmű, és az eset az adatok kölcsönös cseréjével is lerendezhető.
A rendőrtől ekkor nem jön büntetés
Akkor senkit sem rónak meg, ha indokoltan értesíti a rendőröket egy balesetről. A következő helyzetek például ilyennek számítanak:
- tanúként hívod a rendőröket egy baleset láttán,
- forgalmi okokból kell biztosítani a helyszínt,
- nem tudják a felek az adatcserét lebonyolítani,
- a baleset valamely résztvevője távozott a helyszínről,
- személyi sérülés történt,
- felmerülhet, hogy ittasan vezetett a baleset egyik résztvevője,
- vadállatot ütött el valaki.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés