7 hely a világon, ahonnan ki vannak tiltva az emberek

tiltott-helyek (3)
Olvasási idő kb. 5 perc

A világon több olyan hely is van, ahová tilos embernek betennie a lábát. Ezek vagy veszélyeztettettek, vagy éppen a látogatók életét akarják megóvni a kitiltással. Összeszedtünk 7 ilyen érdekes helyszínt.

Van néhány olyan hely a világon, ahová csak kutatók, tudósok vagy katonatisztek léphetnek be, ezek mellett akadnak olyan történelmi helyszínek is, amelyeket sérülékenysége miatt óvnak annyira. És mondjuk ki: találni olyanokat is a bolygónkon, amelyek rettentő veszélyeket rejtenek.

Tiltott helyek a világon

1. Lascaux-i barlang, Franciaország 

A Lascaux-i barlang igazi kincsesbánya a világ régészei számára. Az itt található barlangrendszer 17 300 éves őskori alkotásokat rejt. Élénk paleolit festmények díszítik a barlang falait, olyan állatokat ábrázolnak többek között, mint a szarvasmarhák, szarvasok, bölények. Sajnos, a barlangot 1963 óta lezárták, mivel a régészek attól tartanak, hogy az emberi jelenlét károsíthatná az ősi kincseket. 

A Lascaux-i barlangból kitiltották az embereket
A Lascaux-i barlangból kitiltották az embereketthipjang / Getty Images Hungary

2. Északi-Szentinel-sziget, India 

Az Északi-Szentinel-sziget az Andamán-szigetekhez tartozik, amely életveszélyes. A helyi szentinelézek rendkívül erőszakosan védik a területüket, és gyakran támadnak idegenekre. A törzs több mint 50 ezer éve él ezen a szigeten, az indiai kormány védelme alatt. A területre szigorúan tilos belépni, és ez a világ egyik legveszélyesebb, legtiltottabb helyének számít

3. Surtsey-sziget, Izland 

A Surtsey egy apró sziget, amely az Izland déli partjainál található egyik szigetcsoport része. Egy négy évig tartó vulkánkitörés eredményeként alakult ki, és jelenleg a Föld egyik legfiatalabb szigetének számít. Csak néhány tudós és geológus léphet be, mivel a szakértők szerint az emberi beavatkozás megzavarná az itt zajló ökológiai folyamatokat.

4. Spitzbergák Nemzetközi Magbunker, Norvégia

A Spitzbergák Nemzetközi Magbunker egyfajta globális biztosításként szolgál a biodiverzitásra, ha mezőgazdasági katasztrófa történne. Ez, a világ valamennyi növényéből több millió vetőmagmintát tároló hely egy olyan régióban található, amelyet örök fagy és hideg jellemez – védelmet nyújtva a természeti és ember okozta katasztrófák ellen, és biztosítva, hogy az emberiség képes legyen helyreállítani a termelést akár egy hatalmas károkat okozó természeti katasztrófa után is. Éppen ezért szigorú biztonsági intézkedésekkel őrzik, a nyilvánosság számára tilos a belépés. A létesítménybe kizárólag engedéllyel rendelkező személyek – például kormánytisztviselők, tudósok és a technikai személyzet – mehetnek be.

5. Poveglia, Olaszország

A Velence és Lido közé ékelődött, apró Poveglia sziget sem látogatható jelenleg. Egykor egy elmegyógyintézetnek adott otthont, ahol állítólag kínozták a betegeket és kísérleteket végeztek rajtuk. Sokan úgy hiszik, hogy a hely kísértetjárta, ezért a helyi önkormányzat megtiltotta, hogy bárki felkeresse. Külön engedélyt lehet kérni a látogatásra (például filmforgatás vagy fotózás miatt), de minden épület romokban van, így veszélyes őket megközelíteni.

A Kígyó-sziget azok közé a helyek közé tartozik, ahová életveszélyes bemenni
A Kígyó-sziget azok közé a helyek közé tartozik, ahová életveszélyes bemennicaio acquesta / Getty Images Hungary

6. Kígyó-sziget, Brazília

Brazília partjainál található az Ilha da Queimada Grande, amelyet sokan csak Kígyó-szigetként ismernek. Ez ad otthont a világ egyik leghalálosabb kígyófajának: az itt élő arany lándzsakígyó mérge olyan erős, hogy harapása körül még az emberi szöveteket is feloldja. Egyesek szerint a sziget bizonyos részein négyzetméterenként akár egy kígyó is élhet. Biztonsági okokból a brazil kormány megtiltotta, hogy bárki ide merészkedjen, és minden kutatóexpedícióhoz orvos jelenléte is szükséges. 

7. ENSZ ütközőzóna, Ciprus 

1974-ben a török csapatok megszállták Ciprust, ami polgárháborút robbantott ki a görög és török lakosság között. A harcok végén tűzszünetet kötöttek, és az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) átvette az irányítást egy senki földjének számító „ütközőzóna” felett a fővárosban, Nicosiában. Itt falak választják el az északi török közösséget – amelyet Törökország elismer, de más országok nem – a déli görög közösségtől. A falak mögött elhagyatott otthonok és üzletek találhatók, amelyek a konfliktus óta érintetlenül állnak.

Vannak olyan helyek is, amelyek azonban látogathatók, mégis feledésbe merültek. Ismerd meg az egyiket az alábbi cikkünkből. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek