Ő volt Hollywood első milliomosnője: férfiak és nők egyaránt elátkozták érte

GettyImages-517387270
Olvasási idő kb. 6 perc

Angyali mosolya miatt „Amerika üdvöskéjeként” vonult be a köztudatba olyan fiatalon, ahogy előtte senki. Ám a bájos arc egy szívós nőt rejtett, aki felismerte, hogy hogyan boldogulhat a szórakoztatóipar kegyetlen világában. Sokan kételkedtek Mary Pickford sikerében, ám ő hamar bebizonyította, mire képes: az ujja köré csavarta Hollywood hiénáit és a közönséget is.

Persze ezt nem adták ingyen: kemény munkával és ravaszul kitervelt lépésekkel masírozott előre, hogy aztán negyven éves korában végleg visszavonulhasson: gazdagon és sikeresen. A némafilm koronázatlan királynője bebizonyította, egy nő is elérhet komoly sikereket a filmiparban.

Gyermekként kezdte a színészkedést

Mary Pickford – eredeti nevén Gladys Louise Smith – nem is Amerikában, hanem Kanadában, Ontarióban született. Édesapja korán meghalt, ezért édesanyja úgy döntött, hogy mind Mary, mind a húgai próbáljanak szerencsét a szórakoztatásban: a lányok először csak kisebb szerepeket kaptak különböző nevenincs társulatoknál, ám végül Pickfordé lett egy igen jelentős is. 

Mary Pickford volt az első milliomos Hollywoodban
Mary Pickford volt az első milliomos HollywoodbanSilver Screen Collection / Getty Images Hungary

Egy amerikai turné során hozta össze a sors az író és rendező William deMillé-vel, aki egy darabig Pickford színházi karrierjét egyengette. Amikor az ekkor tizenhét éves lánnyal egy New York-i próbafelvétel után szerződést kötött a Biograph Company, deMille egy levelében ezt írta:

„…eldobja a karrierjét az olcsó szórakoztatás miatt. Mondjunk búcsút a kis Mary Pickfordnak, mert soha többet nem hallunk róla.”

A férfi nem is tévedhetett volna nagyobbat. 

A kamera imádta az arcát

A Biograph Company igazgatója, D.W. Griffith szabályosan beleszeretett Pickford játékába, és míg más színészek mindössze öt dollárt kerestek naponta, a lány tíz dollárt kapott minden egyes stúdióban töltött napért. Mindenféle szerepet hajlandó volt eljátszani, de ennek oka volt. 

„Alakítottam takarítónőt és titkárnőt is, illetve különböző nemzetiségű nőket. Úgy gondoltam, hogy minél inkább megismernek, annál nagyobb igény lesz majd a munkámra” 

– nyilatkozta később Pickford. 

Csak 1909-ben 51 filmben szerepelt, és bár ebben az időben a színészek nevét nem tüntették fel, Pickford arcát már felismerte a közönség. 

A híres emberek élete már akkor sem volt könnyű

Az 1914-ben bemutatott Tess of the Storm Country és az 1915-ös Rags című filmek hozták meg számára az igazi hírnevet. A katonák az ő fényképével mentek a frontra, idegenek virágot loptak a kalapjáról, és borzasztóan elkeseredtek, ha mezitláb jelent meg egy filmben. Persze nem csak rajongói voltak. 

Nők, akikkel soha nem találkozott, több ezer dollárt kértek tőle, és azzal fenyegetőztek, hogy ha nem kapják meg, akkor Pickford lesz az oka, hogy a testüket kell áruba bocsátani. Egyszer pedig egy férfi több mint két percig bámulta, majd ezt mondta neki: „Lehet, hogy angyali arca van, de a szíve az ördögé. Ha van szíve, szánom, ha nincs, imádkozom magáért”.

Vajon csak a csinos arcot imádta a közönség?

Pickford hamar felismerte, hogy nem tragika, karaktere jobban illett a könnyed szórakoztatáshoz. Az általa alakított szereplők bár sebezhetőek voltak, például szegények, vagy gazdagok, akik elszegényedtek, árvák, vagy olyanok, akiket egyszerűen magukra hagytak, hogy oldják meg a problémát. Bármennyire is naivnak tűnnek ezek a szerepek, a karakterek sosem törtek meg a filmben viselt sorsuk miatt. Ez volt Pickford különlegessége, ezért imádták a tömegek.

Bár rendkívül népszerű színésznő volt, olykor a közvetlen környezete sem ismerte el. Első férje, a színész Owen Moore például gyakran nyilatkozott róla lekicsinylően:

„Mary elképesztően tehetségtelen, és sikerét biztosan nem az eszének köszönheti”.

Noha Pickford valóban nem volt iskolázott, olvasni is a turnék során a plakátokról tanult, azért ahhoz elég eszes volt, hogy kiharcolja magának az éves 560 ezer dolláros fizetést. 

Második házassága örömtelibb volt

Pickford éveken át halogatta a válást, attól tartott, a rajongói elpártolnának tőle, ám végül mégis rászánta magát, 1920-ban pedig ismét megházasodott, hozzáment Douglas Fairbankhez, és Beverly Hills-i otthonukat valódi intellektuális bázissá alakította férjével. Olyan látogatóik voltak mint Albert Einstein, Amelia Earhart, George Bernad Shaw, F. Scott Fitzgerald vagy Charlie Chaplin. 

A United Artists megalapítása
A United Artists megalapításaUnderwood Archives / Getty Images Hungary

Végül ebből a körből kerültek ki a független United Artists filmstúdió alapító tagjai is, köztük volt Pickford, Fairbank és Chaplin is. 1927-ben pedig, szintén alapító tagként részese volt az Academy of Motion Picture Arts and Sciences-nek, amit mi már egyszerűen csak Akadémiának hívunk, és az Oscar-díjról ismerjük. 

Ő volt az első milliomos Hollywoodban

Mary Pickford sok szempontból különleges nő volt, és úttörő is, nemcsak a szakmájában, hanem nőként is. 

Ő volt az első nő például, aki filmen repült, ő használta először reflektorfényt, hogy fiatalabbnak tűnjön, ő volt az első nő, aki milliomos lett a filmiparban, és ő kapta az első, hangosfilmnek odaítélt Oscar-díjat a Coquette című filmben nyújtott alakításáért. 

Ha még egy izgalmas színészportrét megismernél, ezt a cikkünket mindenképp olvasd el. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek